Město Jeseník
–
Vážení rodiče,
u Okresního soudu v Jeseníku jsou nově některá řízení ve věcech péče soudu o nezletilé, nejčastěji úprava péče a styku s nezletilým dítětem a jejich změn, vedena na principech interdisciplinární spolupráce, která je inspirovaná „cochemskou praxí“, která se rozvinula v německém městě Cochem-Zell při rozhodování ohledně nezletilých dětí. Jde o funkční řešení opatrovnických sporů, které je zaměřené na práci s rodiči s cílem podpořit komunikaci na rodičovské úrovni.
Při rozhodování o nezletilých dětech rozcházejících se rodičů upřednostňujeme před autoritativním rozhodnutím soudu takový způsob vedení řízení, při němž zúčastněné instituce ve vzájemné spolupráci vedou rodiče k tomu, aby se dohodli, jakým způsobem bude péče o jejich dítě/děti probíhat.
Oč jde?
Rozchod nebo rozvod představuje pro Vaše dítě traumatický zážitek. V těchto chvílích od Vás nutně potřebuje pomoc. Rozhodnutí ohledně Vašeho dítěte patří v prvé řadě do Vašich rukou, a proto nenechte rozhodovat za Vás jiné. Chápeme, že může být velmi obtížné dohodnout se s člověkem, který Vás opouští nebo kterého opouštíte. Vaše dohoda o péči o dítě po rozchodu nebo rozvodu je ale předpokladem pro jeho budoucí šťastný život.
Z čeho vycházíme?
Dítě s blízkým vztahem k oběma rodičům nechce ztratit ani jednoho z Vás. Dohoda s druhým rodičem na budoucím životě dítěte je projevem Vašich rodičovských kompetencí, stejně jako to, že dítě není vtahováno do partnerského konfliktu. Dítě by od Vás mělo dostat informace o tom, co se děje, a měli byste si vyslechnout jeho názor i na to, jak si představuje svůj budoucí život. O osudu svých dětí byste měli v první řadě rozhodovat Vy. Pokud se nedokážete s druhým rodičem zatím dohodnout, nabízíme Vám pomoc.
Kde můžete vyhledat pomoc?
U Okresního soudu v Jeseníku, na Oddělení sociálně právní ochrany dětí Městského úřadu v Jeseníku, v Poradně pro rodinu v Jeseníku (poradenství, edukace, terapie), v poradně ESPEDIENTE, z.s. (poradenství, edukace, mediace) či u další odborné pomoci.
PODÁNÍ návrhu
U soudu je podán návrh ve věcech péče soudu o nezletilé (návrh podává rodič ve 3 vyhotoveních), vzory návrhů jsou k dispozici na internetových stránkách města Jeseník www.jesenik.org, rovněž mohou rodiče využít formuláře, které jsou k dispozici na Oddělení sociálně právní ochrany dětí Městského úřadu v Jeseníku nebo se mohou obrátit na pomoc se sepsáním návrhu na poskytovatele právnických služeb, avšak za úhradu). Pokud mají oba rodiče bydliště v okrese Jeseník, soud zpravidla ve lhůtě do 6 týdnů od podání návrhu nařídí soudní jednání, jinak zpravidla ve lhůtě do 2 měsíců od podání návrhu.
POUČENÍ na Oddělení sociálně právní ochrany dětí (OSPOD)
V mezidobí od podání návrhu k soudu do nařízeného prvního soudního jednání má rodič povinnost obratem nejpozději do 3 dnů od doručení usnesení soudu, kterým je mimo další jmenován kolizní opatrovník nezletilému, domluvit se s druhým rodičem a kontaktovat pracovníka OSPOD za účelem dojednání společné schůzky. Rodiče budou poučeni o rodičovské odpovědnosti, právech dítěte a vedení k uzavření dohody ve prospěch jejich dětí.
1. SOUDNÍ jednání
Proběhne první soudní jednání, na kterém soud případně schválí uzavřenou dohodu mezi rodiči, pokud je v zájmu nezletilého dítěte a v souladu se zákonem. Pokud rodiče dohodu neuzavřou, soud jim doporučí, aby vyhledali odbornou pomoc, a nařídí další soudní jednání zpravidla za 6 týdnů. Pracovník OSPOD je rodičům nápomocen v průběhu soudního jednání při zajištění odborné pomoci (předání kontaktů).
DOPORUČENÁ ODBORNÁ POMOC – návštěva poradny
Do dalšího nařízeného soudního jednání rodiče na doporučení soudu využijí odbornou pomoc. Ta bude představovat zpravidla tři setkání rodičů s odborníkem během jednoho měsíce s cílem uzavřít dohodu rodičů. O průběhu setkání v poradně bude soudu a OSPODu poskytnuta zpráva.
2. SOUDNÍ jednání + nařízení odborné pomoci
Pokud na druhém soudním jednání rodiče uzavřou dohodu o předmětu řízení, soud tuto dohodu schválí, je-li v zájmu nezletilého. Pokud rodiče dohodu neuzavřou, soud jim může nařídit na dobu nejvýše 3 měsíců účast na mimosoudním smírčím nebo mediačním jednání nebo rodinné terapii, nebo jim nařídí setkání s odborníkem v oboru pedopsychologie. Zároveň za dobu nejvýše 3 měsíců nařídí další jednání. V případě nesplnění této povinnosti může soud rodičům uložit pořádkovou pokutu.
3. SOUDNÍ jednání
Pokud u třetího soudního jednání rodiče uzavřou dohodu o předmětu řízení, soud tuto dohodu schválí, je-li v zájmu nezletilého. Pokud rodiče dohodu neuzavřou, soud zpravidla autoritativně rozhodne, popř. nařídí další jednání za účelem provedení úkonů nutných k rozhodnutí ve věci samé. Více informací k postupu Okresního soudu v Jeseníku naleznete na internetových stránkách www.portal.justice.cz, popř. Vám je podá vyšší soudní úřednice pro úsek péče soudu o nezletilé děti, tel. +420 584 458 240. Budete-li chtít kontaktovat osobně OSPOD, je nezbytné, abyste k tomu přizvali i druhého rodiče, pakliže vám v tom nebrání závažné skutečnosti.
Průběh celého řízení je odvislý pouze na Vás rodičích, čím dříve dospějete k dohodě v nejlepším zájmu svých dětí, tím dříve dojde k ukončení soudního řízení.
Text letáku zpracovaného v rámci projektu ESF „Podpora interdisciplinární spolupráce sociálně právní ochrany dětí na Jesenicku“
Okomentovat