JáRodič.cz
–
Každý rodič si přeje, aby se jeho děťátko správně vyvíjelo. Načte si množství literatury na toto téma, vytvoří dítěti takové prostředí, aby ho motivovalo. Často se ale zapomíná na správný vývoj nohou. Důkazem toho je, že dle dostupných statistik se většina dětí narodí se zdravými nohami, ale již během prvních let života dochází k jejich deformaci. Čím je to způsobeno? A jak tomu zabránit? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku, který je hlavně věnován problému plochých nohou.
Ploché nohy
Nohy – jedna z nejvíce namáhaných částí těla, která je však často opomíjena. Přitom musí během dne nachodit spousty kroků. A nejen to. Nohy slouží i jako opora těla a navíc musí tlumit nárazy vznikající při chůzi.
Pokud jsou svaly a vazy ochablé a neudrží klenbu chodidla, vzniká plochá noha. Ta pak může způsobovat problémy – bolesti (nepříjemné pocity) při chůzi, bolesti zad a další.
Není bez zajímavosti, že u malých dětí (do 2 let) je plochá noha normální. Je to proto, že mají jinak stavěnou nohu, respektive klenba je pokryta tukovým polštářem. Ten pak postupně mizí. Klenba bývá vyvinuta okolo 5. – 6. roku věku.
Prevence vzniku ploché nohy
A jak na to, aby se dětem nožka vyvíjela správně? Zde je několik tipů a rad:
- Ponechat rozvoj chůze na dítěti samotném – v žádném případě nemá být uspíšen. Nevhodná jsou také různá chodítka a podobně.
- Zdravá strava – tělo musí dostávat všechny potřebné látky. Zároveň by tak měl být zajištěn optimální poměr výšky a váhy dítěte.
- Dostatek pohybu
- Nošení vhodné obuvi
- Obuv na doma – dítě by nemělo chodit bosé
- Chození na boso – jen venku (tráva, písek, jemné kamínky), dochází ke stimulaci chodidel, posilování svalstva
- Nošení vhodných ponožek – zejména správná velikost
- Děti nepřetěžovat (pozor na přetěžování sportem atd.)
- Pravidelná péče o nohy
Cvičení pro děti i dospělé
Pokud chcete udělat něco pro své nohy, pak s nimi můžete cvičit. Fajn je chůze po špičkách, kroužení nohou v kotníku, střídání postoje pata špička (pohupování), zvedání předmětů prsty u nohou, masáž chodidel tím, že válíte míček a další. Nohami (respektive prsty u nohou) můžete třeba i malovat či psát.
Samozřejmě fajn je i chůze naboso. Ta by měla ale probíhat pouze venku – na trávě, v písku a podobně.
Závěr
Máte vy či někdo z rodiny problémy s nohami? Pokud ano, o jaký problém se konkrétně jedná? Řešili jste ho s odborníkem? Víte, jestli máte ploché nohy či nikoliv? Domníváte se, že prevence je v tomto případě důležitá? Jak vybíráte boty pro sebe a pro své děti? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat