JáRodič.cz
–
Patříte mezi rodiče, jejichž miminko či batole vstává každé ráno velmi brzy a budí vás? A v devět hodin už děťátko zase usíná, zatímco vy jste utahaní, ale spát už nejdete, protože máte moc práce v domácnosti či jinde? Dá se dítě naučit, aby spalo ráno déle? Pokud ano, jak na to? Tak na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Základní předpoklady
- Zajistit dítěti pravidelný režim
Jak „zrušit“ brzké vstávání
- Zajistit vhodné prostředí pro spaní
- Dát dítěti do postýlky hračky
- Vzít dítě k sobě do postele a nechat jej dále spát
- Přebalit a nakrmit
- Zkrátit odpolední spánek – pozor ale, aby dítě mělo odpoledne dostatek odpočinku. Vždy záleží na věku dítěte a jeho potřebách
Čemu se vyhnout
- Neposouvat dobu ukládání na později – bohužel totiž u menších dětí neplatí, že čím jde spát později, tím později vstává. Naopak se může stát, že bude chodit spát přetažené, začne mít problémy s usínáním a objeví se i noční buzení. A ráno bude zřejmě vstávat ve stejnou dobu jako předtím a navíc unavené a se špatnou náladou.
- Nevstávat hned, když se dítě v postýlce probudí – naopak jej nechte, třeba se samo zabaví a nakonec ještě usne
- Dávat najevo netrpělivost či vztek – nálady rodičů se na dítě přenáší
Co je dobré vědět
- Délka spánku se u úplně malých dětí mění – někdy prostě stačí jen nějakou dobu vydržet a spánek se upraví sám
- Dítě potřebuje pravidelný režim – musí vědět, kdy je čas jít spát a kdy vstávat. Vynechat je třeba zdlouhavé uspávání, noční vstávání a uspávání dítěte a podobně
- Změna režimu chce trpělivost a trvá relativně dlouho
Závěr
Vstávalo vaše děťátko někdy pravidelně před pátou hodinou? Vadilo vám to? Co jste dělali? Jak dlouho mu takové brzké vstávání vydrželo? Kdy došlo ke zlomu a čím byl způsoben? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat