JáRodič.cz
–
Rok utekl jako voda a dnes končí – je totiž Silvestr. Určitě není třeba tento den nijak zvlášť představovat. Za zmínku však určitě stojí to, proč 31. prosince má svátek právě Silvestr. A nejen to – zajímavé je i to, že ne pro všechny lidi na světě je tento den posledním v roce. Nevěříte? Pak čtěte dále a dozvíte se více. A přidáme i několik tipů, jak oslavit Silvestra s dětmi a jak jim čekání na Nový rok zpříjemnit. Příjemné čtení.
Konec roku – Silvestr
Podle gregoriánského (tedy nejčastěji používaného) kalendáře připadá konec roku na 31. prosince. Samozřejmě to není jediný kalendář, existují i další (například juliánský) kalendáře, podle kterých se příchod nového roku slaví v jiný den. U již zmiňovaného juliánského připadá tento den na 14. ledna. Čínský, vietnamský, tibetský či nepálský začátek roku je dokonce pohyblivý.
31. prosince slaví svůj svátek Silvestr (dříve i u nás Sylvestr). A proč právě toto jméno? Podle papeže Silvestra žijícího ve 4. století, který zemřel právě 31. prosince. Svatý Silvestr je patronem zvířat a dobré úrody.
A kdo oslaví příchod roku jako první? Jsou to obyvatelé Oceánie a Austrálie. Naopak jako poslední jsou lidé ze souostroví Samoa.
K oslavám po celém světě již tradičně patří bujaré veselí a oslavy, hodně jídla a pití, „domácí“ i „veřejné“ ohňostroje, světelné show a podobně. Zvykem je také připít si o půlnoci šampaňským (tento zvyk se rozšířil na konci 19. století)
Jak oslavit Silvestr s dětmi
V tuto chvíli už asi víte, kde a jakým způsobem budete konec roku slavit. Pokud to plánujete společně se svými dětmi, pak zde máme na poslední chvíli ještě pár tipů, jak si oslavu užít a jak pomoci dětem zkrátit čekání na půlnoc.
Jak děti zabavit:
- Odpolední procházka s programem
- Návštěva kina, divadla, koncertu
- Sport – bruslení, sáňkování atd.
- Účast na akcích pro děti
- Návštěva u přátel, příbuzných
- Příprava silvestrovské výzdoby bytu
- Příprava silvestrovského pohoštění
- Hraní společenských a jiných her
Nový rok
„Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ Dříve se toto „pravidlo“ dodržovalo a některé práce byly v tento den zakázány. Stejně tak se nesměla jíst drůbež ani králík, aby štěstí neuletělo/neuteklo. Naopak bylo dobré zahrnout do obědového menu čočku či jiné luštěniny, a to kvůli bohatství, respektive udržení peněz po celý rok. V tento den se dodržovaly i další zvyky, které jsou dnes však již minulostí.
S Novým rokem jsou spojeny i různé pranostiky a rčení:
- Na Nový rok déšť – o velikonocích sníh.
- Na Nový rok o slepičí krok.
- Novoroční noc světlá a tichá bez deště a větru znamená dobrý rok.
- Na Nový rok, do zimy skok.
Ještě je třeba připomenout, že Nový rok je také Dnem obnovy samostatného českého státu.
Převzato z webu JáRodič.cz
1. 1. 2022 at 14:15
Hovno! Hovno! Mrdám hovno!