JáRodič.cz
–
Možná si říkáte, že tohle by se vám, respektive vašemu dítěti rozhodně stát nemohlo. Všechny malé předměty přeci pečlivě uklízíte, nic nenecháváte v dosahu dítěte. Jenže někdy stačí skutečně jen chvilka nepozornosti nebo chvilka v cizím prostředí – na návštěvě, v obchodě a podobně a vynalézavé dítě ochutná nějakou malou „dobrotu.“ Co teď? Jak postupovat? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Co děti nejčastěji spolknou
Děti jsou velmi vynalézavé. Navíc zkouší „ochutnat“ téměř vše, co se jim dostane do rukou. Ústa také používají k přenášení či k úschově věcí (z důvodu volných rukou). Pak se snadno může stát, že v rámci hry či plnění jiných „povinností“ na předmět zapomenou a spolknou ho.
K nejčastěji spolknutým předmětům patří:
- Mince
- Korálky, knoflíky
- Malé hračky, části hraček (včetně baterií), popřípadě části některých běžně používaných předmětů v domácnosti
Co dělat
Pokud dítě spolkne nějaký předmět, pak postupujte následovně:
- Vždy konzultujte s lékařem
- V případě dýchacích či jiných potíží volejte okamžitě rychlou záchrannou službu
- Pokud dítě spolklo něco jedovatého (pozor i na baterie), ostrého či jinak nebezpečného (například větší předmět, silný magnet), neprodleně navštivte lékaře/nemocnici
Tipy
Pokud si nejste jisti, zda dítě předmět spolklo či nikoliv, raději co nejdříve navštivte lékaře/nemocnici.
Nepanikařte, zpravidla se problém vyřeší poměrně snadno. Na druhou stranu řešení problém neodkládejte, okamžitě ho řešte – v některých případech by totiž mohlo dojít k ohrožení života dítěte.
Jak se předmět vyndá
Jak již bylo zmíněno spolknutí předmětu rozhodně není banalita a vyžaduje velkou pozornost ze strany rodičů a lékařů. Dobrou zprávou je, že většina spolknutých předmětů projde bez problémů trávicím traktem a vyjde z těla ven společně se stolicí. Na druhou stranu na to ale v žádném případě není možné spoléhat (viz výše).
Předměty se z těla odstraňují:
- Endoskopicky – v převážné většině
- Operačně
Pokud lékař doporučí vyčkat (předmět by měl z těla vyjít se stolicí), pak můžete dítěti průběh „akce“ usnadnit, a to tak, že mu podáváte stravu s vysokým obsahem vlákniny, zbytkovou stravu a dostatečné množství pití. Dítě je samozřejmě třeba po celou dobu sledovat (někdy zůstává na pozorování v nemocnici). Zároveň je nezbytné kontrolovat stolici.
V případě jakýchkoliv pochybností, zhoršení stavu dítěte a podobně na nic nečekejte a okamžitě zavolejte rychlou záchrannou službu/vyhledejte lékaře.
Prevence
Většina rodičů určitě zná a dodržuje preventivní opatření, tedy:
- Odstranit drobné předměty z dosahu dítěte
- Pozor na nebezpečné předměty: jedy, chemikálie, léky, baterie, magnety atd. –uchovávejte je někde stranou, nejlépe v zamčené skříni
- Kupovat hračky určené pouze dané věkové kategorii; hračky musí splňovat normy
- Zvýšenou pozornost věnujte dítěti zejména v cizím prostředí – na návštěvách, při nákupech a podobně
Závěr
Domníváte se, že lze spolknutí předmětu vždy zabránit? Stalo se vám či někomu blízkému, že jeho potomek spolknul nějaký předmět? O co konkrétně se jednalo? A jak se problém vyřešil? Jaká preventivní opatření doma dodržujete? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat