Natálie Exnerová
–
6 Okolnosti mající vliv na rozhodnutí
Právní doktrína a judikatura Ústavního soudu vymezila určité okolnosti, které mohou mít vliv na rozhodnutí o svěření dítěte do střídavé péče. Tyto okolnosti poté obecným soudům pomáhají nalézt odpověď na otázku, zda je v daném případě svěření nezletilého dítěte do střídavé péče v jeho zájmu, nebo není. Podle Ústavního soudu existuje celá řada okolností, které mohou mít vliv na rozhodnutí o svěření dítěte do střídavé péče, které lze dělit do dvou skupin. Zatímco do první skupiny spadají okolnosti, jejichž existence vylučuje splnění čtyřstupňového testu, do druhé skupiny spadají okolnosti, které jsou brány v úvahu až poté, co soud ověří splnění čtyřstupňového testu, tyto okolnosti mohou způsobit to, že střídavá péče nebude nařízena, ač byl čtyřstupňový test splněn. (84)
Do první skupiny okolností spadají zejména následující okolnosti:
- „jeden z rodičů byl v blízké minulosti odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody
- jeden z rodičů se dopustil fyzického či psychického násilí na dotčeném dítěti
- jeden z rodičů se prokazatelně dopustil násilí vůči jiným dětem nebo na druhém rodiči
- jeden z rodičů je závislý na drogách, alkoholu či silných lécích snižujících jeho motorické či psychologické schopnosti
- jeden z rodičů vede nezřízený život
- jeden z rodičů má diagnostikovány závažné psychické problémy
- dítě je dosud kojeno.“ (85)
Pokud výše uvedené okolnosti nejsou dány, předpokládá se, že střídavá péče bude vhodná. Tuto presumpci lze vyvrátit okolnostmi, které spadají do druhé skupiny okolností. Ústavní soud demonstrativně uvádí, jaké okolnosti mohou vyvrátit presumpci vhodnosti střídavé péče. Může se jednat zejména o:
- „specifický zdravotní nebo psychický stav dítěte, pro který by střídavá péče pro dítě představovala nepřiměřenou zátěž (například pokud je dítě nervově labilní nebo má Aspergerův syndrom)
- velmi velká vzdálenost bydlišť rodičů, zejména pokud by mohla tato vzdálenost zásadním způsobem narušit školní docházku dítěte
- ve zcela výjimečných případech nevhodná komunikace mezi rodiči.“ (86)
Dle ÚS existuje ještě další skupina okolností, které v určitých případech a ve spojení s jinými okolnostmi mohou střídavou péči vyloučit. Jedná se zejména o případy nevhodné komunikace mezi rodiči, absence komunikace mezi rodiče vůbec nebo pokud je komunikace mezi rodiči zhoršená. (87) Dále se může jednat o bezdůvodné nadužívání právních prostředků za účelem dosažení styku s nezletilým dítětem. (88)
Na závěr považuji za nutné poznamenat, že následující podkapitoly vychází zejména z mých úvah.
(84) nález Ústavního soudu ze dne 30. prosince 2014, sp. zn. I. ÚS 1554/14, bod 29.
(85) Tamtéž.
(86) Tamtéž, bod 31.
(87) Tamtéž.
(88) Tamtéž.
Pokračování za týden
Okomentovat