JáRodič.cz
–
Dny utíkají jako voda a z vašeho miminka se stává „velká“ slečna či kluk. A možná nastal čas začít přemýšlet o tom, zda není ta správná chvíle pro přestěhování dítěte z malé postýlky do velké. Kdy je vlastně ten ideální věk na takovou změnu? A co by mělo dítě v té době již zvládat? Podle čeho pak vybrat vhodnou postel? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku a navíc doplníme množství dalších informací na toto téma. Příjemné čtení.
Ideální věk na změnu
Hned na začátku je třeba říci, že stejně jako u mnoha dalších záležitostí, tak ani u této nelze říci přesný věk, kdy by se dítě mělo přestěhovat z malé postýlky do postele. Důvodů pro změnu může být mnoho, například: dítě už se do postýlky nevejde, je problém ho do postýlky zvedat, samo z postýlky vylézá (nebezpečí pádu), chodí v noci samostatně na nočník, stěhuje se do dětského pokojíčku atd. Může to být ale samozřejmě i to, že rodiče dospějí k závěru, že je jejich potomek připraven na to, aby spal ve velké posteli. Shrnuto, podtrženo, záleží tedy na rodičích, kdy usoudí, že je ta „správná“ chvíle. Může to být v roce, v roce a půl, ve dvou letech, ale třeba i později.
Jak dítěti změnu usnadnit
- Vybírejte novou (velkou) postel s dítětem (pokud už postel máte, můžete společně vybrat například povlečení)
- Mluvte s potomkem o tom, že se bude spát ve velké posteli a řekněte mu důvodu (Už jsi velký; Ve velké posteli budeš mít více místa; Budeš moci ráno sám vstávat/chodit si pro hračky; Malou postýlku dáme novému miminku a ty dostaneš postel pro velké slečny/chlapce)
- Zvykejte dítě na postel postupně – pokud se zpočátku bojí, snažte se s ním před spaním chvíli zůstávat, mluvit s ním o tom, že se nemusí bát atd. Fajn je i noční světýlko.
- Pokud má dítě/rodič strach, že z postele „mrňousek“ spadne, dají se pořídit zábrany
- Pozor na to, aby změna nebyla prováděna v době, kdy se dítě musí vyrovnávat s jinými změnami/náročnými situacemi (narození sourozence, nástup do jeslí/mateřské školy atd.)
Postel
Záleží na vás, pro jakou postel se rozhodnete. Může to být dětská postel (délky se pohybují od cca 140 centimetrů), anebo klasická – pro dospělé. V prvním případě je třeba počítat s tím, že postel slouží jen do určitého věku (výšky), pak je dítěti malá. Na trhu naleznete i tzv. rostoucí postele, které mají nastavitelnou délku.
Na co se tedy při výběru postele zaměřit? Zde je několik tipů:
- Velikost postele – postel by měla být široká minimálně 80 centimetrů (raději však 90 a více), vysoká minimálně 25 centimetrů (myšleno výška spací plochy nad zemí).
- Materiál, způsob zpracování – záleží na vás, co si vyberete, každopádně je třeba, aby byla postel vyrobena ze zdravotně nezávadného materiálu a splňovala dané normy. Postel by měla mít čelo u hlavy – chrání před průvanem, nepadá polštář, lze se o něj opřít při čtení atd.
- Bezpečnost – stabilita, žádné ostré hrany, pro menší děti můžete pořídit i zábrany (nejlépe snímatelné). U malých dětí zapomeňte na vysoké postele, popřípadě horní lůžko palandy.
- Údržba – měla by být snadná – postel musí být omyvatelná; v této souvislosti je třeba připomenout, že postel (a samozřejmě příslušenství) by měla být i vzdušná
- Kvalitní rošt a matrace – miminka mají nejtvrdší matrace, postupně se přechází k měkčím. Fajn jsou snímatelné povlaky na matraci, které se dají prát. Nezapomeňte ani na dobrý rošt (hodí se takový, na kterém se dá nastavit tvrdost, zpravidla využijete i polohovatelnost roštu).
Závěr
Vzpomínáte si, kdy váš potomek začal spát na velké posteli? Co bylo důvodem pro tuto změnu? A líbilo se dceři či synovi ve velké posteli? Podle čeho jste velkou postel vybírali? A byli jste nakonec spokojeni? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat