Natálie Exnerová
–
6.6 Jeden z rodičů má diagnostikovány závažné psychické problémy
V případě závažných psychických problémů u jednoho z rodičů záleží na tom, jakého rázu a jaké závažnosti tyto psychické problémy jsou, a jaký vliv mají na schopnost rodiče o dítě pečovat. Může ale docházet k situacím, kdy rodič sice bude mít diagnostikovány závažné psychické problémy, ale bude schopen se o dítě postarat. Pokud se rodič v důsledku svých psychických problémů nedokáže postarat sám o sebe, dá se předpokládat, že nebude schopen se postarat ani o své dítě a za takové situace nebude střídavá péče pro dítě vhodným řešením.
6.7 Dítě je dosud kojeno
Tato okolnost vyplývá z podstaty věci. Pokud je dítě stále matkou kojeno, bude pravděpodobně lepší, pokud prozatím bude svěřeno do péče výlučné, a to i s přihlédnutím k tomu, že to zpravidla bude matka, kdo bude s dítětem doma na rodičovské dovolené. Můžou však existovat situace, kdy i otec bude schopen být s dítětem doma a matka bude ochotná mu poskytnout mateřské mléko, které bude zmražené, a otec tak bude schopen dítě nakrmit. Za takové situaci by bylo možné např. styk otce upravit široce, tak, aby se dítě s otcem vídalo častěji, například několik odpolední v týdnu, a dítě tak nepřišlo o kontakt s otcem, který je také důležitý pro jeho vývoj. (93) Jiná situace také nastane, pokud je dítě již jen částečně kojeno, tedy částečně je krmeno normální stravou. Zároveň je důležité, aby matky nezneužívaly kojení ke svěření dítěte do své péče, pokud již dítě kojeno být nemusí. Výše zmíněné však nebrání tomu, aby později, až dítě přestane být kojeno, bylo do péče střídavé svěřeno.
6.8 Specifický zdravotní nebo psychický stav dítěte
Zdravotní stav dítěte může v určitých případech představovat důvod, pro který nebude svěření dítěte do střídavé péče v daném případě vhodné. Tento specifický zdravotní stav dítěte totiž může představovat důvod, pro který by střídavá péče představovala pro dítě nepřiměřenou zátěž. V případě vážného onemocnění dítěte také může jeden z rodičů být schopen s dítětem zůstat doma, o dítě se starat, a poskytnout mu tak stabilní výchovné prostředí, což může vést k preferenci výlučné péče před péčí střídavou.
Ústavní soud uvádí jako příklad, kdy zdravotní stav dítěte může představovat překážku pro jeho svěření do střídavé péče, případy, kdy je dítě nervově labilní nebo má Aspergerův syndrom. (94) Děti s Aspergerovým syndromem mají výrazně oslabenou schopnost přizpůsobit se změně prostředí a jejich zdravotní stav vyžaduje nastolení pravidelného denního režimu. (95) Tyto děti tak negativně reagují na změny v jejich životě, mají rády rituály a stabilní výchovné prostředí. (96) Z hlediska výše uvedeného by tak střídání mezi rodiči představovalo pro dítě s Aspergerovým syndromem nepřiměřenou zátěž a mohlo by vést ke zhoršení jeho zdravotního stavu. V takovém případě jistě bude vhodnější svěřit dítě do výlučné péče jednoho z rodičů a stanovit styk dítěte s druhým rodičem v prostředí, které takové dítě zná. Výše uvedené však platí nejen pro děti s Aspergerovým syndromem, ale také pro všechny děti, které trpí poruchami autistického spektra.
Na závěr této podkapitoly je nutné uvést, že zdravotní nebo psychický stav dítěte musí být takového rázu, že by v případě nařízení střídavé péče mohlo dojít ke zhoršení zdravotního stavu dítěte, tj. ke zhoršení příznaků daného onemocnění. Může také dojít k tomu, že by se příznaky nemoci při svěření pouze do výlučné péče jednoho z rodičů neprojevovaly nebo by se neprojevovaly v takové míře jako při svěření do střídavé péče. (97) K nenařízení střídavé péče by mohlo dojít i v případě, že by dítě v důsledku své nemoci střídání u každého z rodičů považovalo za nekomfortní. (98) Pokud by ale nařízením střídavé péče nedocházelo k výše zmíněným následkům, zdravotní stav dítěte by sám o sobě překážkou pro nařízení střídavé péče být neměl. (99)
(93) RUSÝ, Pavel. Jak upravit péči o kojence a batolata [online]. stridavka.cz, 12. prosince 2016 [cit. 1. března 2020]. Dostupné na <https://stridavka.cz/jak-upravit-peci-o-kojence-a-batolata/>.
(94) nález Ústavního soudu ze dne 30. prosince 2014, sp. zn. I. ÚS 1554/14, bod 31.
(95) usnesení Ústavního soudu ze dne 15. prosince 2014, sp. zn. I. ÚS 2441/13, bod 2.
(96) Tamtéž.
(97) TRÁVNÍČEK, Milan. Střídavá péče. Praha: C. H. Beck, 2015, s. 85.
(98) Tamtéž.
(99) Tamtéž.
Pokračování za týden
Okomentovat