Ing. Aleš Hodina
–
Zpěvák a kytarista skupiny Wohnout Matěj Homola (39) usiluje o střídavou péči o svou dceru Lauru (4). Před týdnem jsme uveřejnili první část rozhovoru, kde jsme se s Matějem bavili i o konfliktech mezi bývalými partnery. Připomenul jsem, že takové konflikty mohou být ve střídavé i ve výlučné péči…
Co k tomu říct. Lepší je se v klidu dohodnout.
Taková dohoda by ale neměla odstavit jednoho z rodičů. Nedávno jsme publikovali jednu kanadskou studii, kde psali, že význam otce je pro dítě hodně důležitý. Někdo to v diskusi docela trefně okomentoval, že fotr je potřeba jako sůl.
No, to je vtipný. Možná tak. Někdy se za velkého úsilí dokazuje takový základní fakt. Ale vážně – absence jednoho z rodičů se projeví, když dítě dospěje. Přírodu v tomto neošálíme.
Ale smutné je, že společnost dospěla tak daleko, že spoustě lidí tento základní fakt nedochází, zpochybňují ho nebo tvrdí, že to není tak.
Tady je opravdu nějak v podvědomí, že dítě by mělo být u matky. Ale kolikrát, když se sečtou všechny plusy a mínusy, tak vychází jako lepší rodič otec. Obecně vzato – oba biologičtí rodiče jsou ve výchově těžko zastupitelní, ale rozhodně neplatí, že lepším rodičem je vždy žena.
Setkáváte se s takovými předsudky proti střídavce nebo proti tomu, aby otec pečoval o dítě?
Občas na to přijde řeč v nějaké společnosti a jsou samozřejmě i názory proti. Když pominu ty, že matka nosila dítě v břiše, se čímž nelze polemizovat, tak se většinou jedná o problém se dvěma bydlišti. Což já vidím jinak. Třeba se mýlím, nicméně hovořím ze své zkušenosti – není to problém. No a některým lidem přijde z principu „divný“, když se muž stará o dítě.
S čím se ovšem setkávám, jsou umanutí expartneři. Kteří řeší svůj problém a trestají toho druhého rodiče. Nepřipouští debatu, znemožňují styk s dítětem, vymýšlejí si nesmysly, prostě dělají situaci horší, než už beztak je. Pokud jsou dostatečně zapálení, nebo mají šikovné právníky, nastaví to tak, že dítě do své péče dostanou.
Myslíte, že je to obecnější problém, že chlapi na to nejsou připraveni a pak to prohrávají?
Těžko říct. Obecně, i chlapi dokáží být svině, to je jasné. Všichni, každý. Lidé to mají v sobě. Ale když se proberu dozadu svými životními problémy, třeba konflikty, které člověk zažil na pracovišti a různě, tak s tím chlapem se vždycky ve finále dohodnu. I když se popereme, zařveme na sebe, tak si dáme druhý den panáka a jsme schopni spolu problém racionálně dořešit, taková je moje zkušenost. S ženami, se kterými jsem řešil nějaký problém – teď nemluvím o Darině, to byly i jiné, třeba pracovní problémy – tam se používají přesně ty zbraně, na které já nejsem zvyklý a nedokážu se proti nim bránit. Proto jsem se ženami nerad ve sporu. Hrozí-li nějaký, tak pokud to jde, raději se otočím a jdu pryč.
Nespoléhají na něco takového ty matky, které si chtějí děti uzurpovat jen pro sebe?
Možná na to spoléhají. Záleží, do jakého bodu se to dostane.
Jakou myslíte, že máte šanci uspět s nárokem na střídavku?
Vzhledem ke statistice je dosti pravděpodobné, že dítě dostane do péče matka, přesně podle jejích přání, snů a plánů. Což nemá vliv na to, že o střídavou péči usiluji. I když celé je to dost ubíjející, neboť to mám trochu ztížené oproti normálním otcům, protože náš případ sleduje půlka republiky. A celé Slovensko.
Berte to tak, že vy máte velkou šanci, kterou každý nemá. Vy pro tu půlku republiky – předpokládám, že myslíte čtenáře bulváru – máte šanci být pozitivním vzorem a pozitivních vzorů je v bulváru je strašně málo.
To si nemyslím. Bulvární svět je hřiště Dariny. Nepředpokládám, že by mi čtenáři bulváru nějak extra fandili. Navíc o to ani nejde.
Já se také v diskusích setkávám s nenávistnými reakcemi, ale na druhou stranu pak chodí pozitivní reakce, že je dobře, co dělám. Vidím proto velký smysl v tom, že na váš případ je vidět. Že se skutečně o dceru zajímáte, chcete se o ni starat a že to nevzdáváte.
Pro mne je to můj boj. Pro mne a pro dceru to není plus, že na nás vidí nějaká část veřejnosti. Dobře, jsem slušně vychovaný, jsem muzikant, dávám rozhovory, takže s vámi rozhovor udělám. Ale není to moje primární touha to exponovat tímto směrem. Radši bych byl, kdyby o tom nikdo nevěděl a to dítě nikdo cizí neznal.
Být všem na očích a ukazovat jim cestu, to je vskutku nevděčná role. O to víc vám přeju, a hlavně dceři, abyste mohli zůstat co nejvíc spolu. Díky moc za rozhovor!
26. 9. 2012 at 9:26
Bulvár je hřiště Dariny
Matěj je přesto oproti nám, co máme na krku běžnou, nepopulární matku, trochu ve výhodě – časem pro samé plastiky, párty a suprstáry nebude mít Rolincová na Lauru čas – jestli je jeho zájem opravdový, má ohromnou šanci minimálně na střídavku.
26. 9. 2012 at 10:26
Darina chce plnou péči pro svou chůvu.
26. 9. 2012 at 10:46
Krajský soud v Plzni například dává přednost matce, která musí syna budit do školky každý den před šestou hodinou, protože musí sama do práce, před otcem, který má volnou pracovní dobu a pracuje převážně doma.
26. 9. 2012 at 20:12
Ano, postup v soudu v Plzni jen znovu dokazuje, že soudy v praxi postupují jen v zájmu matek a nikoli v zájmu dětí. Musíme bojovat za změnu tohoto přístupu.
Rád bych upozornil na článek, kde se píše „Pokud je tatínek přítomen u porodu, nastává také v jeho těle hormonální bouře. Začíná se tvořit, byť v malé míře, oxytocin, prudce stoupá hladina vasopresinu, roste produkce feromonů v kůži. Ty ovlivňují vztah k dítěti.“ Byl jsem u obou porodů a vím to 🙂
http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=758205#utm_source=atlasHP&utm_medium=stylebox&utm_term=position-6
26. 9. 2012 at 20:19
Zajímavé, že moje žena vždy tvrdila, že v mužském pracovním kolektivu se cítí lépe, pro ty důvody, které uvádí Matěj. Když však došlo k rozvodu, použila přesně ty ženské zbraně: manipulaci, faleš, lži, intriky, hysterii.
27. 9. 2012 at 7:15
Edo, nejlepší na tom je, že každý ví, jaké ty ženské zbraně jsou – přesto má celý českým rozvodem a ukradením dětí „nepostižený“ svět pocit, že ženám je třeba za každou cenu pomáhat, je třeba je preferovat, protože „chlap to přece musí vydržet“. Jak říkala Valérka Solenas – středobodem světa je číča.
28. 9. 2012 at 19:33
Laura má dobrýho tátu,snad jí ho v jejím zájmu taky neodstaví až za chůvu.
15. 10. 2012 at 13:38
kupodivu prave v tom bulvaru jsou vesmes vsichni na strane mateje… asi uz maji dost tech 2radoby celebrit.. (D+R)