Pavla Churavá
–
Od února 2017 působím na Okresním soudě v Novém Jičíně na pozici soudního tajemníka pro záležitosti ve věcech nezletilých. Mou pracovní náplní je mimo jiné sepisování návrhů ve věcech nezletilých, poskytuji rodičům základní poučení o intencích principů interdisciplinární spolupráce (Cochemský model), jsem nápomocna při zajišťování expertní pomoci a při zajišťování kontaktu dítěte s rodičem. Dle pokynů soudce se účastním případových konferencí na příslušných odděleních sociálně-právní ochrany dětí při MěÚ (dále jen „OSPOD“). Podstatnou část mé pracovní náplně tvoří zajišťování realizace participačních práv dítěte. To znamená, že se snažím dítěti předat příslušné informace, na jejichž základě by bylo schopno si vytvořit vlastní názor na projednávanou věc, a tento svůj názor pak soudu sdělit. Zároveň dítěti objasním i možné dopady soudního rozhodnutí na jeho další život, respektive možné způsoby rozhodnutí.
Jako soudní tajemník mám sociální vzdělání a vnímám jako svou profesní výhodu mé předchozí působení na pozici sociálního pracovníka orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Orientace v sociální, psychologické a právní problematice mi umožňuje poskytovat dětem a rodičům, či osobám zodpovědným za výchovu dětí mimo jiné i odpovídající sociální poradenství. Výhodou je bezesporu i znalost správního obvodu okresního soudu, zejména pak kontakty na příslušné OSPODy a sociální služby.
Způsob realizace participačních práv dítěte dle rozdělení rodinného práva na právo soukromé a právo veřejné
Realizace participačních práv dítěte na poli soukromého práva probíhá na Okresním soudu v Novém Jičíně dvěma možnými způsoby:
1. rodiče se dohodnou na uspořádání péče a výchovy, uzavřou ‚Dohodu‘
- realizace participačních práv dítěte prostřednictvím tzv. Rodičovského plánu a Informačního letáku, jehož prostřednictvím rodiče sami dítě o jeho participačních právech informují;
2. rodiče se nedohodnou na uspořádání péče a výchovy, je přítomný rodičovský konflikt
- realizace participačních práv dítěte přímo na půdě soudu prostřednictvím:
- soudce
- soudce a soudního tajemníka
- soudního tajemníka
-
- v budově Okresního soudu v Novém Jičíně
- na případové konferenci na OSPOD
- při výkonu rozhodnutí
Realizace participačních práv dítěte na poli veřejného práva na Okresním soudu v Novém Jičíně probíhá obdobným způsobem jako v případě rodičovského konfliktu. Rozdíl je pouze v obsahu sdělení.
Jedním z nástrojů, které pro realizaci participačních práv dítěte Okresní soud v Novém Jičíně využívá, je Rodičovský plán (dále jen „RP“) a Informační leták.
V internetovém prostředí existují různé druhy rodičovských plánů. Okresní soud v Novém Jičíně se nechal těmito vzory inspirovat a sestavil si vlastní předtisk RP, který je k dispozici u soudní tajemnice, a dále je ke stažení na webových stránkách Okresního soudu v Novém Jičíně.
Ve své podstatě je RP konkretizací rodičovské dohody, a to tím, že konkretizuje jednotlivé oblasti rodičovské odpovědnosti v situacích, které budou muset rodiče do zletilosti dítěte ve vzájemné shodě řešit. V zásadě slouží sestavený RP jako prevence vzniku rodičovských konfliktů, neboť jeho prostřednictvím se rodiče mohou na možné situace v životě dítěte společně připravit, respektive si předjednat, jak budou vzniklé situace ve shodě řešit.
RP by měl být dynamický, měl by růst s dětmi a rodiče by ho měli udržovat aktuální.
A jak jsou s RP spojena participační práva dítěte? Rodičům je doporučeno, aby s obsahem RP seznámili i své dítě, které by mělo vědět, na čem se jeho rodiče v záležitostech výchovy a péče o něj dohodli, a pak je vhodné, aby se dítě na RP i podepsalo, pokud je toho schopno, od 12 let již automaticky. Efekt pro dítě to má určitě ten, že vnímá, že rodiče spolu v jeho záležitostech komunikují a domlouvají se, a zároveň i jemu RP dává odpovědi na mnoho otázek, které se mu mohou honit hlavou v důsledku pro něj vzniklé nové situace (rozchod rodičů).
Popis RP: jedná se o formulář v rozsahu 10 stran A4 s okruhy otázek na bydliště, styk a komunikace dětí a rodičů, školské zařízení, mimoškolní aktivity, lékařskou péči, prázdniny a svátky, finanční otázky, různé, komunikaci rodičů.
Informační leták:
Možnosti realizace participačních práv dětí u Okresního soudu v Novém Jičíně
Realizace participačních práv dítěte na půdě Okresního soudu v Novém Jičíně může být realizována několika způsoby, záleží na uvážení soudce, který ze způsobů si zvolí:
Soudce sám
- Pohovor s dítětem provede sám soudce v soudní síni za přítomnosti kolizního opatrovníka a zapisovatelky, nebo pohovor s dítětem provede bez přítomnosti dalších osob;
nebo
Soudce a soudní tajemník
- pohovor s dítětem probíhá v neformálním prostředí – kancelář soudního tajemníka nebo místnost uzpůsobena rozhovorům s dětmi – ‚herna‘ (volíme dle věku dítěte);
- přítomen rozhovoru je soudce a soudní tajemník, který o rozhovoru provede následně záznam – viz protokol;
nebo
Soudní tajemník sám
- pokud to soudce uzná za vhodné, vede realizaci participačních práv dítěte pouze soudní tajemník;
- participační práva dítěte realizuje dále při výkonu soudního rozhodnutí, např. při umístění dítěte do ústavního zařízení – dítěti vysvětlí, na základě čeho je výkon soudního rozhodnutí proveden a jaké to má pro dítě důsledky, provede u něj základní sociální poradenství, které se ústavní výchovy týká.
Místnosti na Okresním soudu v Novém Jičíně, kde probíhají rozhovory s dětmi (vlevo Herna, vpravo Kancelář soudního tajemníka)
Praktické vedení realizace participačních práv dítěte
V první fázi je úlohou soudního tajemníka dítě na rozhovor se soudcem připravit, použít techniky tzv. ‚prolomení ledu‘ nebo ‚roztání ledu‘. Klást otázky obecného charakteru, využít znalosti spisu dítěte, umět reagovat na jeho zájmy a koníčky, navodit atmosféru bezpečí a jistoty.
V další fázi dítěti předat informace o probíhajícím soudním jednání a vysvětlit mu možnosti, které v této situaci mohou nastat a jaké pro něj budou mít důsledky. Ujistit ho, že jeho názor na věc je pro soud důležitý a soud k němu bude přihlížet, ale zároveň mu sdělit, že není pro soud závazný, je jen jedním z podkladů pro to, aby soud mohl ve věci rozhodnout v jeho nejlepším zájmu.
Následuje fáze, kdy přichází soudce a klade dítěti klíčové otázky.
V závěrečné fázi je dítěti nabídnuta možnost prohlédnout si soudní síň, vyzkoušet si roli soudce a účastníka jednání a následuje rozloučení.
Další možnosti realizace participačních práv dětí, které Okresní soud v Novém Jičíně využívá
- Dětský kroužek při CEPP Nový Jičín – Dětský průvodce světem rozvodu;
- Odborná pomoc – zajištění odborné pomoci pro nezletilé děti po soudním jednání.
Zhodnocení dosavadní praxe
- Při realizaci participačních práv snaha o ‚Child Friendly Justice‘,
- v tomto směru probíhá realizace PPD od února 2017,
- pozitivní zpětná vazba ze strany dětí i rodičů,
- pozitivní zpětná vazba ze strany sociálních pracovníků OSPOD.
Příspěvek z konference “Zjišťování názoru dítěte v soudní praxi” konané 17. – 18. 5. 2017
Okomentovat