JáRodič.cz
–
Dítě není malý dospělý. Od prvního kontaktu se světem se vyvíjí psychicky i fyzicky a buduje si nejen vlastní osobnost, ale i imunitu. Pokožka jakožto nejviditelnější bariéra vůči vnějšímu světu nemá u malých dětí několik prvních let života plně vyzrálou obranyschopnost, je velmi citlivá, snadno se podráždí, a proto si zaslouží zvýšenou pozornost a promyšlenou péči na všech úrovních. Například i nevhodně zvolené kosmetické nebo prací prostředky mohou odstartovat vleklé potíže či alergie. Svědčí o tom nárůst dětí s atopickou dermatitidou, které tvoří až pětinu klientů praktických pediatrů.
Kůže představuje povrchem největší lidský orgán. Tvoří ochrannou bariéru našeho těla vůči mechanickému poškození, pomáhá regulovat tělesnou teplotu a udržuje optimální hydrataci organismu. Celková plocha kůže v poměru k váze je u novorozenců 5× větší než u dospělých, u nedonošených dětí dokonce 7× větší. Plocha, kterou je tělo dítěte v kontaktu s vnějším prostředím, je tudíž násobně větší než u dospělého. Zároveň s faktem, že pokožka novorozenců je navíc mnohem tenčí, souvisí i to, že ještě nedokáže zajistit tělu plnou ochranu. Je citlivější a zranitelnější vůči působení různých toxických látek nebo alergenů.
Praní dětského prádla v českých domácnostech
Z dostupných dat víme, že dvě třetiny českých domácností používají prací prostředky určené pro děti zejména v raném kojeneckém věku. S tím, jak děti rostou, je ale rychle používat přestávají. Polovina z nich skončí s dětskými pracími prostředky do jednoho roku věku a většina pak kolem 2 let dítěte. Jedním z důvodů je praktičnost – chtějí prát prádlo celé rodiny dohromady. Zásadnější je ale skutečnost, že rodiče neznají důvod, proč by měli dané prostředky používat delší dobu. Pokožka dětí přitom dozrává přibližně až do věku 6 let. „Po tuto dobu bychom proto měli věnovat dětské kůži specifickou péči a vyhýbat se potenciálnímu podráždění, které mohou způsobit právě látky v běžných kosmetických a pracích prostředcích. Vybírány by měly být přípravky hypoalergenní a dermatologicky testované. Tak si můžeme být jisti, že jsou vhodné pro malé děti, případně atopiky,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Lenka Chudomelová.
Specifickou skupinou v péči o citlivou pokožku jsou předčasně narozené děti. Přicházejí na svět nezralé, jejich kůže je tenká až průsvitná a velmi citlivá. Své o tom ví i Lucie Žáčková, předsedkyně a výkonná ředitelka neziskové organizace Nedoklubko. Denně se setkává s nedonošenými miminky a sama porodila 15 týdnů před termínem. „V Nedoklubku rodiče přímo i nepřímo podporujeme prostřednictvím našich materiálů, edukativních textů, podcastů a videí. Předáváme jim relevantní informace a podporujeme osvětu v celé škále témat. Důraz klademe i na správnou péči o pokožku nedonošených dětí, která je velmi zranitelná a jde o jeden z velmi důležitých faktorů v jejich dalším vývoji. Osvětě na toto téma se věnujeme také v kurzech vývojové péče,“ přibližuje Lucie. Správná a citlivá péče je tedy ještě významnější než u donošených novorozenců.
Nejčastější kožní problémy u dětí a jejich vliv na psychiku
V posledních letech významně přibývá případů alergických kožních projevů a v ordinacích pediatrů tvoří děti s těmito potížemi zhruba celou pětinu všech pacientů. „Až polovinu dětí v období, kdy nosí plenky, postihne epizoda plenkové dermatitidy. Dalším častým důvodem návštěvy ordinace jsou projevy seboroické dermatitidy u kojenců nebo pak atopický ekzém u starších dětí. Zkušenost s ekzémem má přibližně 20 % dětské populace a každým rokem jich přibývá,“ říká MUDr. Lenka Chudomelová.
Na rozvoji kožních obtíží se podílí nejen genetika, ale především poškození kožní bariéry alergeny, mikroby, dráždivými látkami nebo i znečištěným prostředím, například kouřením v domácnosti. Přetrvávající onemocnění mohou vést k narušení funkce kůže, zvýšit riziko infekcí a alergií, a dokonce ovlivnit psychosociální vývoj dítěte. Zdraví pokožky a psychická pohoda spolu přímo souvisí. Celá řada kožních onemocnění je psychosomatických. „Naše zkušenosti ovšem ukazují, že jednoduché změny v rutinách péče o děti, včetně správné životosprávy, hygieny a volby vhodných kosmetických a pracích prostředků, mohou významně omezit výskyt kožních problémů,“ uzavírá MUDr. Lenka Chudomelová.
Zdroje použité dle autorů zprávy:
- LANGAN, Sinéad Máire and collective. Trends in eczema prevalence in children and adolescents: A Global Asthma Network Phase I Study. Clinical and Experimental Allergy. Dostupné z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cea.14276
- KOPULETÁ, J., PINKOVÁ, B., BUČKOVÁ, H. Kožní změny u novorozenců. Pediatrie pro praxi. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2021/01/06.pdf
- Zymetria Report pro Reckitt: Understanding baby laundry category: An U&A study on the Czech market, říjen 2023.
- STAMATAS, G. N., ROUX, P.-F. Skin maturation from birth to 10 years of age: Structure, function, composition and microbiome. Experimental Dermatology. Dostupné z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/exd.14843
- ČAPKOVÁ, Štěpánka. Nejčastější kožní choroby v dětském věku a jejich léčba. Dermatologie pro praxi. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/der/2009/03/03.pdf
- JANSOVÁ, Barbora. Dopady atopického ekzému na sebepojetí adolescentů. Olomouc, 2020. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta, Katedra psychologie. Dostupné z: https://theses.cz/id/3pqxw3/37146199
Převzato z webu JáRodič.cz
13. 4. 2024 at 17:44
Tohle by měl někdo konečně vyzkoušet i u nás: https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-muz-z-ekvadoru-si-nechal-uredne-zmenit-pohlavi-na-zenske-kvuli-svereni-deti-do-pece-40419169
Najde se někdo? Nech mi zde kontakt, zdarma pomůžu vč. zastupování.
17. 4. 2024 at 13:22
Jsi advokát? Uvažoval jsem o jiné variantě, kdy by se otec prohlásil za homosexuálně orientovanou M2F bez chirurgického zákroku a hormonálního zásahu…..
17. 4. 2024 at 16:03
Aha, ale ono to u nás bez operace zatím nejde. Musíme ještě chvilku počkat:
https://www.ceska-justice.cz/2024/01/podminovat-uredni-zmenu-pohlavi-operaci-je-nelidske-argumentuje-muz-u-us/
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ustavni-soud-zmena-pohlavi-operace/r~0bcc2d5eb53311eebc030cc47ab5f122/
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/nemecko-usnadni-uredni-zmenu-pohlavi-348134
7. 5. 2024 at 11:05
To byl fofr, už je to tady!
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-operace-nebude-podminkou-uredni-zmeny-pohlavi-40470686
9. 5. 2024 at 11:52
Blahopřeji k dalšímu kroku k sebezničení západní civilizace. Ano, jde to rychle.
18. 4. 2024 at 10:11
Nejsem si uplne jisty, zda by to nejak pomohlo, nebo mohlo pomoci.
Protoze zadna oficialni diskriminace pri sverovani deti do pece neni, vse je pouze v hlavach soudcu + max argumentace kojenim.
Takze by zustavala ve hre jen sympatie soudce, sazka na jeho obavy z potopeni „progrese“ … + zaroven by byla ve hre antipatie pri prohlednuti ucelovosti, nebo obecne k „multi pohlavi“
Za me +- to same co ted – bud sympatie soudce k otci a SP, nebo ne.
Jedine co by bylo navic, ze by se kolem toho dal postavit vetsi diskriminacni proces, a hlasite kricet. Nejsem si jisty, jestli by to sympatie vetsiny verejnosti vzbudilo.
18. 4. 2024 at 15:43
ÚS rozhoduje bez jednání před soudem a stížnosti otců podle mne většinou ani nečte. Takhle bude stěžovatelem matka, takže vyšší šance, že se tím budou zabývat. Stejně to může být i u odvolačky, když za rodiče přijdou zástupci. Tak mě napadá, je vůbec legitimní, že opatrovnické soudy používají pojmy matka a otec? Na co odvolací a vyšší soudy potřebují znát pohlaví a jména, kdo je kdo? Před soudem jsme si přece všichni rovni. Proč účastníci nevystupují před soudy s přidělenými identifikátory místo skutečné identity? To by zaručovalo skutečnou rovnost, nic by to nestálo a nemuselo by se nic složitě anonymizovat. Že by to ještě nikoho nenapadlo?
18. 4. 2024 at 15:56
to by musela být anonymizována i veškerá jednání, pouze písemná komunikace, a zcela nepochybně by matka někde napsala něco, čím by dala najevo, že je matka.
Spíš si myslím, že by věci prospělo, kdyby se rozhodovalo pomocí umělé inteligence minimálně v prvním stupni. Tam by se ta anonymizace pohlaví snad dala zajistit.
Jenže to by těm psychopatům v talárech sebralo možnost zahrávat si s lidskými životy (čest výjimkám).
18. 4. 2024 at 17:52
Jednání ani rozhodnutí by se anonymizovat nemusela. Dostavil by se rodič X a rodič Y a všechno by proběhlo s X a Y. Protokolovalo by se neutrálně. Jen v jedné kanceláři, organizačně mimo soud, by se zaměňovala skutečná jména za X a Y a naopak. Soud jména, pohlaví, postavení atd. vědět nepotřebuje. Vlastně by je ani znát neměl.
V podáních by se mohl každý označovat libovolně za muže nebo ženu, protože soud by nesměl k pohlaví přihlížet, ani ho zjišťovat. AI je blbost, protože ta řekne to, co je nejpravděpodobnější z předchozích rozhodnutí, takže by vždy vyhrávaly matky.
18. 4. 2024 at 21:11
Prosím Vás, nebuďte naivní. Toto by feminy přefiltrovaly velmi jednoduše – rodič X byl s dítětem od porodu doma, rodič X kojí, rodič X díky mateřské ztratil kariérní postup a nemůže vydělávat jako rodič Y, který celou dobu života dítěte nepřestal pracovat, rodič X byl celou dobu manželství v domácnosti, bla bla bla … Tudy cesta nevede.
19. 4. 2024 at 10:38
AI nemusí být založena jen na zprůměrované historii, ale třeba i na judikatuře a zákonech, pak by to vypadalo odlišně. Ono záleží, jak by se takový dotaz položil:
1) jak by soudy rozhodly v tomto případě? vs.
2) jak by mělo být rozhodnuto při respektování zákona a práv všech účastníků s důrazem na práva dítěte?
19. 4. 2024 at 15:20
TJ: To je fakt. Ale obecně v občanskoprávních věcech by to většinou šlo.
FU: Generovat soudní rozhodnutí pomocí AI je asi velmi snadné. Nedivil bych se, kdyby to už teď soudci dělali. Stejně snadné asi bude vygenerovat námitky proti každému rozhodnutí. Myslím, že to i advokáti používají. Netuším, kam to celé směřuje.
Ještě zbývá nahradit účastníky a soudce avatary a soudní jednání vést virtuálně …
19. 4. 2024 at 20:14
Petr: Matrix