Stridavka.cz
–
Od loňského roku stát platí na děti náhradní výživné v některých případech, kdy alimenty přestane platit povinný rodič. Ukazuje se však, že problémy s náhradním výživným, před kterými varovali odborníci, skutečně nastávají.
Už v době, kdy se v roce 2014 o této možnosti teprve začínalo mluvit, uvedl Aleš Hodina pro Českou televizi:
„Je to snaha řešit problém od konce. Stát by měl především zajistit, aby se rodiče mohli o své děti starat a živit je osobně, aby nebyli odstavováni od svých dětí. Aby o děti pokud možno pečovali oba rodiče, i když se rozejdou. Tím by se přirozeně zajistily potřeby dětí a omezila nutnost stanovovat výživné. Teprve těm, kdo se o své děti nemohou nebo nechtějí sami starat, by mělo být vyměřováno výživné. Zde je však potřeba nejprve stanovit jasná a spravedlivá pravidla pro jeho stanovení, vycházející z reálných příjmů rodiče. …
Teprve poté, co bude výživné stanovováno pouze v nezbytných případech a ve spravedlivé výši, má smysl bavit se o jeho vymáhání. A i pak je velkou otázkou, zda se stát má stavět do pozice vymahače dluhů, funguje-li už poměrně tvrdý systém vymáhání pomocí exekucí. A především je otázkou, zda má stát hradit dluhy za soukromé osoby jiným soukromým osobám. Stejně tak by totiž mohl třeba vracet peníze seniorům, kteří je zaplatili podvodným obchodníkům, a mnoho jiných dluhů. Zaplatili bychom to ale my všichni ze svých daní, nebo dalším zadlužováním státu, nebo snížením státních výdajů na jiné věci, třeba na důchody nebo zdravotní péči.“
Nyní se ukazuje, že velké problémy způsobuje i jedna z podmínek pro výplatu náhradního výživného, kterou je návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí v případě dlužného výživného. Tímto způsobem jsou rodiče stavěni ještě více proti sobě. Zkušenosti z praxe přinesl před několika dny Český rozhlas:
„Vedoucí oddělení státní sociální podpory na brněnském úřadu práce Irena Judová upozorňuje, že soudní rozhodnutí potřebují i nesezdaní expartneři, kteří se nerozváděli před soudem. Bez něj nemůže úřad nárok na náhradní výživné uznat. „Jakmile ten tatínek na tu dohodu neslyší nebo přestane platit výživné, tak maminka už by to měla řešit soudem, protože bez toho my jí to náhradní výživné nedáme,“ vysvětlila.
Nutnost podat na expartnera exekuci kvůli neplacení výživného kritizuje ředitelka neziskové organizace na podporu rodičovství Aperio Eliška Kodyšová. Podle ní to znamená takový zásah do rodinných vztahů, že se do toho některým rodičům nechce, i za cenu toho, že na dávku tak ztrácejí nárok.“
Místo předcházení problémům tedy stát zavedl novou sociální dávku, která sama další problémy způsobuje.
7. 1. 2022 at 12:55
Tisíce otců jsou ve vězení za dluh, za pouhou neschopnost platit celou výši soudem vymyšlených alimentů. Jejich věznění celou společnost, nás, stojí stovky miliónů. I vězni mají volební právo a mají možnost pokusit se o změnu. I jejich rodiče, sourozenci. Zkouší to vůbec?
Mlčeli k zrůdnosti „zálohovavé výživné? Protestovali někde? Sohlasím, společnost se postará o sociálně slabé děti. Ale nemusí to být za cenu tisíců zbytečných úřednic, zaplňování věznic, krmení exekutorských hyen ( odebírání řidičáků, zákaz vstupu do divadel? koncertů? knihoven? ano a restaurací?) A hlavně za cenu nevratného rozbíjení rodinných vztahů.
Napadené zvíře se brání, hají svůj život, svobodu.
Co většinově dělají napadení rodiče? Nic? Obelhávají svoje svědomí? Už se nebráníme? Ani vlastní děti? Svoboda není automatická a zdarma. Je odvážných opravdu tak malý počet?
7. 1. 2022 at 13:06
Náhradní výživné generuje neúplné rodiny. Před sto lety ženy přistupovaly k výběru budoucího otce svých dětí mnohem zodpovědněji než dnes. Věděly, že když vyberou špatně, nemusí to přežít děti ani ona. Zato dnes, když zatikají biologické hodiny, tak si „vyrobí“ vytoužené dítě s plavčíkem na dovolené a má jistotu, že bude zajištěna i když ví, že plavčík má dětí už 67 a žádné výživné by od něj nikdy nedostala.
8. 1. 2022 at 10:40
Nejen rozpad vztahů. Exekuovaný rodič se obvykle naštve a snadno může potomka vydědit, nebo jinak způsobit, že nedostane nic. Matka si pomůže o pár tisícovek a děcko tím připraví třeba o miliony. Ale taky znám případy, kdy se rodiče rozvedou naoko, nebo dokonce nechají děcka svěřit do péče prarodičů, a společnými silami pumpují ze státu love.
9. 1. 2022 at 19:31
Je to opak prorodinne politiky, na druhou stranu stat potrebuje aby se rodili deti a timto si je vlastne zaplati. A pokud to vetsina volicstva mlci , tedy to nevi nebo jim to nevadi, tak se z toho muze stat standard a umim si predstavit dobu kdy bude pro deti luxusem mit rodinu z vlastni matky a otce.