Bc. Veronika Hájková
Tohle vás možná zaskočí, ale je potřeba upozornit na zásadní záludnost, se kterou se v průběhu rozvodu zcela jistě setkáte – PRACOVNÍK OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí). Po dobu rozvodu se stane opatrovníkem dítěte/dětí v řízeních, jako je rozhodování o svěření do péče, jak bude upraven styk rodičů s dětmi a jaké se stanoví výživné.
A to bez ohledu na to, zda jste se na výše uvedeném s partnerem dohodli, či ne. Protože vaše DOHODA MŮŽE BÝT V ROZPORU SE ZÁJMY DÍTĚTE, a to právě má OSPOD na starosti.
Měl by tedy objektivně vnímat situaci a hájit nejlepší možný zájem dítěte.
Sociální pracovník je určen podle místa trvalého bydliště dítěte (na uvedeném odboru péče o děti a mládež příslušného pověřeného městského úřadu je jich více a každý má na starosti určité území města či obce). Pokud se s partnerem nedohodnete na úpravě styku, čeká vás pravděpodobně tzv. sociální šetření v domácnosti.
Sociální pracovník při něm zkoumá podmínky, ve kterých dítě žije. V praxi jsou celkem rozdíly, co přesně kontroluje a jak. Někdy chodí neohlášeně, někdy si návštěvu domlouvá předem. Také může zjišťovat v místě bydliště dítěte (tedy u sousedů), ve škole či školce či u doktorky dítěte, jak rodiče nebo jiné osoby odpovědné za výchovu dítěte o dítě pečují a jak se dítě chová.
Z těchto šetření vyhotovuje zprávy, které ukládá do spisu (složka dokumentů týkajících se dítěte, kterému byl OSPOD určen opatrovníkem).
Na základě zpráv a osobního jednání s vámi a druhým rodičem zhodnocuje situaci a vyhotovuje doporučení pro soud.
Doporučuji: vždy z osobního jednání se sociálním pracovníkem či ze šetření v domácnosti vyžadujte kopii písemné zprávy. Pokud s něčím ve zprávě nesouhlasíte, ihned se ozvěte, rozporujte a chtějte opravu. Pokud máte na určitou skutečnost jiný názor než sociální pracovník, trvejte na tom, aby to bylo ve zprávě uvedeno.
Kromě výše uvedeného využijte svého práva nahlížet do spisu.
Možná pro vás některé informace ve zprávě z jednání sociálního pracovníka s vaším protějškem budou nové a možná budou i překvapením, ale je dobré se je dozvědět dříve než u soudu.
Spis nemůže opustit úřad, takže kopie pořizují pracovníci za stanovené poplatky. Můžete ale použít svůj digitální fotoaparát či mobil nebo si udělat výpisky. Spis musí obsahovat soupis všech svých součástí, včetně příloh, s určením data, kdy byly do spisu vloženy. Tento chronologický seznam umožňuje rychlý přehled a orientaci.
Spis může obsahovat i samostatnou „pomocnou složku“, ve které mohou být např. zápisy z jednání označené jako „důvěrné“. Do této složky nárok nahlížet nemá ani rodič, kterému náleží rodičovská odpovědnost, nebo jiná osoba odpovědná za výchovu dítěte.
Žádost o nahlédnutí do spisu je dobré podat předem – sociální pracovník musí spis připravit a musí být přítomen nahlížení. Žádost musí mít písemnou formu a musí být doručena osobně nebo poštou nebo elektronicky s ověřeným podpisem.
Pokud je žádost vyslovena ústně při jednání, může vám sociální pracovník umožnit nahlédnutí ihned a žádost je následně zpracována se sociálním pracovníkem písemně.
Doporučuji: chovejte se k sociálním pracovníkům korektně, kultivovaně, zdvořile. Spolupracujte, ale buďte věcní . Nebuďte přehnaně zaujatí a nepřátelští.
Možná máte pocit, že pracují nedostatečně, neprofesionálně, nehájí zájmy dítěte, nejsou nestranní a nesmyslně favorizují druhého rodiče, atd. Pak máte možnost si stěžovat u vedoucího příslušného odboru nebo přímo požádat o změnu sociálního pracovníka. Vaši složku pak zřejmě předá kolegyni v kanceláři s dovětkem: “to je ten potížista XY, to je ta hysterka XY”.
Napadlo vás se přestěhovat? Pokud to nebude na opačný konec republiky, složka zůstane, tam kde je. V zájmu dítěte přece není měnit sociálního pracovníka v průběhu rozvodu…
Další možností je dát soudu návrh na změnu opatrovníka z důvodu nečinnosti, podjatosti nebo nerespektování zájmu dítěte. Opatrovníka můžete navrhnout, může to být třeba organizace, která se zabývá tematikou ochrany práv dítěte.
Dobrá zpráva na závěr? Ještě je tady VEŘEJNÝ OCHRÁNCE PRÁV. Tak pevné nervy.
Převzato z BLOGU VERONIKY HÁJKOVÉ
1. 6. 2017 at 16:59
Pan Hodina je darmožrout a svině, co neumí dítěti ani koupit kalhoty. Zajažme mu styk s dětmi.
1. 6. 2017 at 21:08
Jasně, Bc. Veronika Hájková bude určitě „zakomplexovaný fotr“.
1. 6. 2017 at 22:04
Asi na střídavce něco bude a tento článek je výborný, když se v diskusi sešly takto morálně odporné charaktery!!
1. 6. 2017 at 22:56
Mám pocit, že první tři příspěvky psala jedna a ta samá osoba a to vždy jménem někoho jiného, nikdy vlastního. Takže to berte s nadhledem.
1. 6. 2017 at 23:02
Nepovažuji článek za příliš dobrý, jednak motá roli opatrovníka a sociální péče, jednak je poplatný současnému systému. OSPODy by v opatrovnických věcech vůbec neměly vstupovat jako zajišťování sociální péče o ohrožené dítě a už vůbec ne současně s rolí opatrovníka, tedy zástupce dítěte v soudním řízení. Je absolutní zvrhlost, pokud zástupce jednoho účastníka provádí šetření v bytě druhého a třetího účastníka a druhý účastník nemůže totéž provést u druhého účastníka. Podobně je zvrhlost, pokud soud konzultuje určitá rozhodnutí se zástupcem jednoho účastníka, ale nikoliv se zástupcem dalších účastníků. Jsou zde systémově nerovné podmínky účastníků řízení. Role sociálního pracovníka a opatrovníka musí být striktně oddělena, pokud už se dítě stane ohroženým podle § 6 zákona o SPOD.
2. 6. 2017 at 11:00
Na tom je zajímavé to, že dokud se nerozvádíte, mohou být děti prakticky v jakémkoli prostředí a stylu výchovy (včetně finančních výdajů) a pro stát jste super.
Jakmile matka kontaktuje OSPOD či soud, jste automaticky vyvrhelem společnosti, jehož musí stát kontrolovat z pohledu chování i bydlení, dokonce ani nesmíte změnit práci, pokud byste náhodou v nové měli nižší plat – stát vám určuje, kolik budete do dítěte investovat a kdy ho smíte vidět, aby to nebylo náhodou moc. Báby, s nimiž byste jinak neprohodili slovo, na vás píší posudky a kontrolují, zda nemáte doma za postelí prach, samy často bydlí ve špeluňkách, že by je hanba fackovala. Posuzují psychické potíže dítěte, které do zásahu státu bylo zcela zdravé, nyní je taháno „ve svém zájmu“ po všech možných psycholožkách, které jej „vyšetřují“, doporučují míru styku s otcem, tragikomedie v přímém přenosu. A ochrana spisu na OSPOD? Zeptejme se třeba na Praze 12, tam může do spisu každý kdykoli (kromě otce, ten musí podat písemnou žádost a vyřízena je třeba za 14 dnů – Michalcová rulezzzz). Je to úchylné a hnusné? V zájmu dětí? Vítejte v českém opatrovnickém systému, kdo nezažil, nevěří.
2. 6. 2017 at 23:55
ospod … spodina opatrovnicke mafie ke zruseni.
k matce zasadne po ohlaseni. k otci na prepadovku.
zmena ospodu pri prestehovani, naprosto bezne, opatrovnika urcuje spolumafian soud
a baby… zapskle hnusne samy rozvedene, sem tam svetla vyjimka
3. 6. 2017 at 8:27
2 roky funguje střídavá péče a slečna z OSPOD má tu drzost u odvolacího soudu trvat na výlučné péči matky, která kdysi dokonce dítě opustila!
5. 6. 2017 at 10:07
Článek nemotá roli opatrovníka a sociální péče – taková je přece skutečnost. A že by byl poplatný současnému systému jen proto, že popisuje, jak funguje OSPOD bez invektiv a emocí? Těch je dost v komentářích
6. 6. 2017 at 22:41
je-li s otci zachazeno jako s nerovnopravnym a podradnym odpadem invektivy jsou zcela na miste nebo lepe zruseni neceho tak zbytecneho