Petr Kozelka
–
Schopnost během krátké chvilky odhadnout osobnost člověka si přisvojila sociální pracovnice z OSPOD ve Vítkově na Opavsku. Do zprávy opatrovnickému soudu, který řešil spor rodičů o děti, totiž napsala, že matka postrádá láskyplné emoce.
Jak ale zjistila ombudsmanka Anna Šabatová, sociální pracovnice byla přítomna jednomu předávání dětí a z něj takový závěr učinila. Veřejná ochránkyně práv za to OSPOD podrobila kritice.
Zprávy kolizního opatrovníka dětí, kterým stále ve většině případů bývá ve sporech rozhádaných rodičů orgán sociálně-právní ochrany dítěte (OSPOD), hrají před soudem velkou roli. Jaké bylo proto překvapení matky dvou dívek, když zjistila, že sociálka na soud poslala pro ni nelichotivou zprávu o tom, jak u ní postrádá láskyplné emoce.
Matka si na postup OSPOD stěžovala na městském úřadu, tam se však dozvěděla, že její námitky jsou liché. Krajský úřad Moravskoslezského kraje a ministerstvo práce a sociálních věcí ji pak odkázaly zpět na vítkovskou radnici.
Zastání nakonec matka našla až u ombudsmanky. Ta konstatovala, že informace směřující od sociálky k soudu neodrážely reálnou situaci dětí. „OSPOD připustil, že matku s dětmi viděl v podstatě jen jednou,“ uvedla Šabatová.
„A to při předávání dětí před budovou úřadu. Na základě tohoto vypjatého momentu informoval soud, že u matky postrádá láskyplné emoce. Mám za to, že z jednoho kontaktu není možné vyvodit a soudu prezentovat skutečný vztah matky k dětem,“ napsala ombudsmanka do stanoviska, které má Právo k dispozici.
Ochránkyně práv se pak pozastavila nad tím, kterak OSPOD informoval naopak o vztahu otce k dcerám. Pracovnice sociálky totiž za nimi opakovaně přijela na chatu u Vítkova a do zprávy napsala, že otec má pěkný a láskyplný vztah k dětem.
Objektivní důkazy?
„Domnívám se, že není možné srovnávat chování rodičů, když se jeho hodnocení v jednom případě opírá o opakovaná šetření během prázdninových pobytů dcer a ve druhém o jednorázový kontakt při předání dětí. Mám za to, že OSPOD tato dvě zjištění nemůže prezentovat soudu jako objektivní důkazy o vztahu rodičů k dětem. OSPOD svá zjištění z konkrétních událostí nevhodně prezentoval jako svá dlouhodobá zjištění,“ dodala Šabatová.
Osud obou dětí, o něž se rodiče přetahují, má nyní v rukou Krajský soud v Ostravě, který by měl rozhodnout v polovině prosince.
Převzato ze serveru NOVINKY.CZ
21. 12. 2017 at 9:12
Jednou se něco takového stane matce a jsou toho plné noviny, Šabatová se míní přetrhnout. Otcům se tohle děje běžně a kde nic tu nic…
21. 12. 2017 at 9:24
Jurko, a ti otcové co se jim to běžně děje si stěžovali tajemníkovi úřadu, nadřízenému správnímu orgánu a následně MPSV a Ombudsmanovi nebo jen planě pindají na netové diskusi?
Matce má můj dík za to, že poukázala na pochybeni OSPOD a šla po něm.
21. 12. 2017 at 17:09
Přesně tak. Co brání otcům, kterým se stalo něco podobného, obrátit se také na ombudsmanku? A odkázat se i na její postup v tomto případu? Pokud by pak ombudsmanka postupovala odlišně, budeme to medializovat.
22. 12. 2017 at 12:59
Pánové, já Vám brzo ukážu, jak pracuje ombudsmanka, už jen čekám na poslední odpověď a potom zveřejním, jak tato paní chrání práva.
22. 12. 2017 at 18:44
Jsem na to zvědav Tomáši, ale iluze si nedělám, v tomhle „odvětví“ ruka ruku myje a svině další svini kryje. Jen si představ, že by matky najednou ztratily monopol na vlastnictví dětí. Tohle soudružky ze sociálek a soudů nedopustí, mohlo by se to totiž brzy stát i jim.
22. 12. 2017 at 22:52
aaa komunisticke Rude Pravo opet bojuje proti bezpravi …
ja tu stiznost podal a tajemnik si s ni vytrel prdel
23. 12. 2017 at 10:35
pokud je stížnost u tajemníka vyhodnocena jako nedůvodná, pošlu mu jich dalších patnáct. Vše nechat přezkoumat Odborem správních činností ve zdravotnictví a sociálni péči.
mně se chytá tak jedna stížnost z dvaceti.