Stridavka.cz
–
Bohužel se zdá, že povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách se až na výjimky hned tak nezbavíme. Proto je užitečné si připomenout, že musíte-li k soudnímu jednání (třeba kvůli dětem), je tato situace jednou z výjimek.
Příkaz k nošení roušek, respektive zákaz pohybu bez nich, je dán mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, aktuálně pod č. j. MZDR 15757/2020-41/MIN/KAN. Podle čl. I odst. 1 písm. a) tohoto opatření platí zákaz „ve všech vnitřních prostorách staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj)“.
Odstavec 2 však činí z tohoto zákazu řadu výjimek. Patrně nejznámější z nich je situace, kdy zaměstnanci a osoby v obdobném postavení vykonávají práci na jednom místě ve vzdálenosti nejméně 2 metrů od jiné osoby – viz písm. n). Výjimka platí i pro moderátory, redaktory a další osoby vystupující v rozhlasových, televizních a dalších pořadech – viz písm. r). I když v některých pořadech (třeba ve zprávách) to někdy vypadá, že horliví pracovníci televize nutí účinkující nosit roušky i tam, kde by to člověka snad ani nenapadlo…
Co se týče samotné účasti na soudních jednáních, zde platí výjimka podle písm. p), a to pro „soudce, přísedící, státní zástupce, obviněné a jejich obhájce, účastníky civilních, správních a ústavních soudních řízení a jejich zástupce, svědky, znalce, tlumočníky a další osoby, o kterých tak rozhodne soud, a to v místě a době soudního řízení.“ Soudci, účastníci, jejich zástupci a další osoby přizvané soudem (svědci, znalci, …) tedy povinnost nasadit si roušku nemají. Případná veřejnost však ano, na tu se výjimka nevztahuje.
Je třeba ještě zdůraznit, že výjimka v budově soudu platí pouze v průběhu („v místě a době“) soudního řízení. Mimo soudní síň je tedy po dobu platnosti příslušného opatření stále nutné si roušku nasadit (např. při pohybu po chodbách nebo při nahlížení do spisu).
Okomentovat