JáRodič.cz
–
A je to tady zase – dítě přijde ze školky či školy, necítí se dobře, má rýmu, kašle, trápí ho horečka. Někdy si rodiče říkají, že to snad ani není možné, vždyť jejich potomek byl nemocný před týdnem či měsícem, prostě nedávno. Je to začarovaný kruh a občas má dospělý pocit, že to nikdy neskončí. Je jisté, že děti jsou nemocné častěji než dospělí. Je to přirozené, neboť jejich imunitní systém není ještě dostatečně rozvinutý. Určitě ale stojí za to posilovat jejich imunitu, vyplatí se to. A jak tedy na to? V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili několik tipů.
Co je imunita
Imunita je schopnost organizmu bránit se všemu škodlivému, vnějšímu i vnitřnímu.
Dělí se na vrozenou a získanou. Ta první je dána geneticky a v případě potřeby se spouští ihned. Jedná se o první obranu. Získaná imunita je zaměřena proti určité nemoci. Člověk jí získává během života, a to například očkováním či proděláním nějakého onemocnění.
Tipy, jak imunitu zvýšit
- Zdravá strava – určitě by měla obsahovat dostatek zeleniny, ovoce a vlákniny, fajn jsou i kvalitní mléčné výrobky apod. Naopak je třeba omezit sladkosti, sladké pití, konzervanty a další. Další informace naleznete například v příspěvku „Jak ovlivňuje životospráva maminky a výživa v dětství zdraví v dospělosti“ nebo „Zásady správné výživy v dětském jídelníčku“
- Dostatek pohybu, pravidelné procházky
- Otužování, popřípadě saunování – více informací na toto téma naleznete v příspěvku „Jdeme s dětmi do sauny aneb saunování dětí“
- Větrání, děti nemají být v zakouřených místnostech – pozor na pasivní kouření
- Dodržování základních pravidel hygieny – mytí rukou, používání kapesníků, správné čištění nosu,…
- Dostatek odpočinku, po nemoci nezanedbat rekonvalescenci (je velmi důležitá)
- Správné/přiměřené oblékání – více naleznete například v příspěvcích „Jak oblékat miminko“, „Zimní výbava pro děti: Funkční prádlo“ a „Zima v teple a suchu aneb Kvalitní dětské oblečení“
- Dovolená u moře nebo na horách
- Jste-li příznivci přírodní medicíny, můžete vyzkoušet některé rostlinky. A které vybrat? Například česnek, červenou řepu a další. Informace naleznete ve speciálu Bylinky, koření a zajímavé rostlinky
- Vitamíny či přípravky na zvýšení imunity – zde se dopředu ale raději poraďte s pediatrem
- Pozor na časté užívání antibiotik
Závěr
Jak často jsou během roku nemocné vaše děti? A jak jsou staré? Děláte něco pro to, abyste zvýšili jejich imunitu? Pokud ano, co a jak se vám to osvědčilo? Zlepšil se zdravotní stav vašich potomků? Napište nám tipy a rady, určitě je ocení i ostatní čtenáři.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat