JáRodič.cz
–
Chladné počasí a s ním i opakující se rýmy, kašle a další „radosti“ budou snad za pár příštích měsíců pryč. Přesto možná již nyní stojí za to zamyslet se nad tím, jak zvýšit odolnost dětského organizmu. Nemoci totiž představují nejen velkou zátěž pro děti a jejich imunitní systém, ale samozřejmě kladou vysoké nároky i na rodiče. V dnešním příspěvku jsme pro vás proto připravili tip, jak na to, a to díky otužování. Příjemné čtení.
Otužování
Pod pojmem „otužování“ si asi většina z nás představí pobyt ve studené vodě. Otužovat lidský organizmus je ale možné i chladným vzduchem. Aby bylo dosaženo pozitivních výsledků, je třeba zvolit správný postup a postupovat krok za krokem (v opačném případě byste dítěti spíše uškodili).
Jak tedy na to? Důležitá je pravidelnost, respektive každodenní otužování. Je třeba také postupovat pomalu, v předem stanovených krocích, nikoliv dětský organizmus rovnou vystavit nejvyšší zátěži. Dále dbejte na to, aby tato činnost byla pro dítě zajímavá, způsobovala mu radost – rozhodně dítě neotužujte, pokud se brání.
Rozhodnete-li se dítě otužovat chladným vzduchem pak je možné začít tím, že s ním budete chodit pravidelně ven (téměř za jakéhokoliv počasí) a zároveň ho budete oblékat přiměřeně. Fajn je také nechat spát dítě v místnosti s otevřeným oknem (je třeba však kontrolovat teplotu, obzvláště v chladných měsících), postupně můžete přidat i ranní rozcvičku a podobně.
V případě otužování studenou vodou je třeba vědět, že zchlazení těla je velmi rychlé (pro představu: chladná voda odebírá tělu 30krát více tepla než vzduch o stejné teplotě), a proto je naprosto nezbytné postupovat skutečně opatrně. Nejdříve se tělo otírá vlažnou vodou (cca 30 – 34 °C), postupně se teplota snižuje (během pár dní vždy o 1 °C) až na 20 °C. Pak můžete začít i se sprchováním (pozor na teplotu vody, nutno hlídat) – nejdříve se tělo lehce prohřeje (30 °C, cca 1 minuta), pak zchladí (teplota se v průběhu doby – stejně jako u otírání – snižuje vždy o 1 °C, a to až na 20 °C. Sprchování chladnější vodou má trvat cca 2 minuty). Vždy je třeba dítě ihned vysušit a obléknout.
A ještě důležité upozornění: otužování studenou vodou je možné provádět jen tehdy, je-li dítě úplně zdravé. Je-li byť jen trochu nemocné (stačí i rýma) je třeba otužování přerušit a po uzdravení začít opět s o něco vyšší teplotou než byla před začátkem nemoci.
Využít můžete i saunování.
Proč se otužovat
Malé děti nemají ještě vyvinutou schopnost udržet tělesnou teplotu. Termoregulace se vyvíjí postupně. Je dobré vědět, že právě v tomto období je důležité, aby si dítě zvykalo na chlad a nezchoulostivělo. Dobrým tipem je dítě v tomto směru přímo trénovat, a to za pomoci otužování.
Otužování mj. napomáhá ke:
- zdokonalování termoregulačních mechanizmů
- zvýšení odolnosti organizmu
- stimulaci látkové výměny
a také podporuje chuť k jídlu
Příznivé účinky otužování se neprojeví ihned, ale až po nějaké době.
Jak zabránit zchoulostivění dítěte
Často se mluví o tom, že dnešní děti jsou hodně choulostivé, neustále nemocné a podobně. Je pravda, že životní styl tomu poměrně dost napomáhá. Záleží tedy hlavně na rodičích, jaké prostředí svým potomkům vytvoří, jak jim pomohou vyrovnat se například se zátěží způsobenou změnou teploty.
Důležité je dodržovat tyto zásady:
- Teplota v místnosti by měla být 20 -22 °C
- Je třeba často větrat
- Na spaní musí být místnost chladnější, fajn je i spaní s otevřeným oknem (teplotě uzpůsobte i lůžkoviny)
- Pravidelný pobyt venku
- Odpovídající oblečení (fajn je vrstvené oblečení, dítě je pak možné snadno obléknout či naopak svléknout)
Tipy a rady
- Podzim je vhodným obdobím pro začátek trénování otužování
- Otužovat se dá chladným vzduchem a studenou vodou
- Důležitá je spolupráce dítěte (hodně ho chvalte, vysvětlete mu, proč je otužování důležité a další)
- Nezapomeňte , že dítě je třeba otužovat každý den (s výjimkou období, kdy je dítě nemocné)
- Nespěchejte, postupujte krok za krokem
- Respektujte věk dítěte a jeho zdravotní stav
Závěr
Je vaše dítě často nemocné? Pokud ano, jakými chorobami nejčastěji trpí? Zkoušeli jste otužování? Pokud ano, jakým způsobem? Pozorovali jste na svém potomkovi nějaké pozitivní změny? Myslíte si, že jsou dnešní děti hodně choulostivé? Podělte se s ostatními o své názory, rady a typy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat