JáRodič.cz
–
Léto a s ním i dlouhé prázdniny se blíží. Většina rodičů už má asi naplánováno, jak jejich děti prázdniny prožijí. Některé pohlídají prarodiče, jiné pojedou na soustředění či na tábor. A právě o této variantě bude náš dnešní příspěvek. Pokud se váš potomek chystá letos poprvé na letní tábor, pak si jej určitě nenechte ujít. Příjemné čtení.
Kdy poprvé na tábor
Pokud čekáte, že vám prozradíme přesný věk, kdy jsou děti připravené odjet na tábor, tak vás zklameme. Vhodná chvíle či věk pro první tábor je individuální záležitost. Každé dítě je jiné, každé má jinou povahu. Zatímco jedno zvládne tábor již okolo 6-7 let věku, jiné má potíže i v deseti či později. A některé děti takové akce nevyhledávají nikdy.
Je tedy hlavně na rodičích, aby posoudili, zda je jejich potomek již připraven. Pokud je to jen trochu možné, rodiče by dítě neměli nutit, aby se tábora zúčastnilo. Ideální je, pokud samo chce takovou zkušenost absolvovat a na tábor se těší.
Jak dítě na tábor připravit
- Pokud jede dítě na tábor poprvé, pak se určitě vyplatí jej dopředu připravovat. Vše samozřejmě začíná již společným výběrem tábora, zjišťováním informací o místě konání, o vedoucích, o programu a podobně.
- Již několik měsíců před konáním tábora pak s dítětem na toto téma mluvte. Snažte se mu říkat věci po pravdě. Nemá smysl tábor idealizovat, dítě by pak mohlo být zklamané a taktéž by mohlo mít pocit, že jste mu lhali. Je fajn připravit ho i na případné problémy či nepříjemnosti a pomoci mu najít cestu, jak je vyřešit. Např. když dítě něco rozbije/ztratí, když se k němu někdo nechová pěkně, když se mu stýská a podobně.
- Zapojte dítě do příprav na odjezd – balení, nakupování věcí a podobně
- V době konání je pak dobré udržovat s dítětem písemný kontakt. Určitě se vyplatí posílat pohledy s oblíbenými postavami/zvířátky a psát přiměřeně dlouhé dopisy.
Tip: vždy pište pouze pozitivní zprávy; vynechte věty o tom, jak se vám stýská, že se o něj bojíte a podobně
Co s sebou
Rodiče zpravidla dostanou od organizátorů tábora seznam věcí, které by mělo dítě s sebou mít. K základnímu vybavení patří:
- Oblečení – spodní prádlo, ponožky, tričky, kraťasy, tepláky, šusťáky, mikiny, bunda, pyžamo, pokrývka hlavy, plavky + pytel na špinavé prádlo (super je povlak na polštář)
- Obuv – sportovní, pevná, sandály, holínky, přezůvky
- Pláštěnka, deštník
- Hygienické potřeby – mýdlo, šampon, kartáček na zuby, pasta, hřeben, gumičky (pro dívky), ručník/osuška, papírové kapesníky, opalovací krém, repelent
- Láhev na pití, batoh na výlety, sluneční brýle
- Užívané léky + seznam + užívání
- Sladkosti
- Oblíbená hračka
- Baterka, psací potřeby, lepidlo, nůžky, pastelky, papír, adresy + známky, kniha, společenské hry
- Doklady – dle požadavků organizátorů tábora: zřejmě to bude karta pojištěnce/zdravotní pojištění, průkazka s fotografií a věkem dítěte, prohlášení o bezinfekčnosti, zpráva pro zdravotníka, potvrzení o zdravotní způsobilosti a podobně
- Kapesné – záleží na vás, popřípadě na doporučení organizátorů tábora. Doporučuje se cca 200 Kč/14 dní pro menší děti, pro starší 300-400 Kč/14 dní. Vždy ale záleží na tom, co bude z kapesného hrazeno, zda a kde budou mít děti možnost utrácet a podobně
Tipy pro rodiče:
- Oblečení dávejte v dostatečném množství (dítě si spodní prádlo či ponožky určitě prát nebude), nezapomeňte vždy na náhradní
- Vybírejte spíše starší oblečení – zejména pokud jede dítě do přírody
- Věci označte/podepište
Závěr
Jezdili jste jako děti na letní tábory? Pokud ano, od kolika let a na jak dlouho? Vzpomínáte na tábory rádi? Jezdili jste se sourozencem/kamarádem či úplně sami? Jezdí na tábory i vaše děti? Od kolika let a na jak dlouho? Podle čeho tábory vybíráte? Stalo se vám někdy, že se dítě vrátilo nespokojené? Co bylo důvodem? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat