Manzelstvi.cz
–
Světový den prarodičů se bude slavit každou čtvrtou neděli v červenci, kolem svátku sv. Jáchyma a Anny, rodičů P. Marie. Poprvé to bude letos 25. července. Papež František slova babička a dědeček vnímá v širším významu, podle běžného latinskoamerického úzu je vztahuje nejen na prarodiče, ale i na lidi pokročilého věku obecně.
Podnětem k vyhlášení Světového dne prarodičů se stala pandemie, která dopadla nejtvrdším způsobem právě na staré lidi. „I tehdy, když se všechno zdá být temné, jako v měsících pandemie, Pán nám nepřestává posílat anděly, aby nás těšili v naší osamělosti a opakovali nám: Já jsem s tebou po všechny dny. Říká to tobě, říká to mně, nám všem. (…) Někdy budou mít tvář našich vnoučat, jindy příbuzných, dlouholetých přátel nebo těch, které jsme poznali právě v této těžké chvíli. V tomto čase jsme se naučili chápat, jak důležité jsou pro každého z nás návštěvy a objetí. Velmi mne rmoutí skutečnost, že na některých místech ještě nejsou možné!” řekl papež František v poselství ke Světovému dni prarodičů.
Motto „Já jsem s vámi po všecky dny“ (Mt 28, 20) má být příslibem naděje, kterou si mladí a senioři mohou navzájem projevovat.
A co je podle papeže úkolem prarodičů a všech lidí pokročilého věku? „Střežit kořeny, předávat víru mladým a pečovat o nejmenší.“
Hlas dědečků a babiček je cenný, neboť chválí Boha a uchovávají kořeny národů. Připomínají nám, že stáří je darem a prarodiče jsou spojujícím článkem mezi různými generacemi, aby mladým lidem předávali zkušenosti života i víry. Na staré lidi se mnohdy zapomíná, nepamatujeme na toto bohatství předávaných a uchovávaných kořenů.
Sny, paměť a modlitba
Sny, paměť a modlitba představují trojici pilířů, na kterých stojí obnova společnosti.
Sny odkazují na spojenectví mezi mladými a starými. „Kdo, ne-li mladí, může převzít sny starších a pokračovat v nich? K tomu je však třeba neustávat ve snění, v pěstování snů o spravedlnosti, míru a solidaritě…“
Paměť na doby minulé je druhým pilířem. K povinnostem starších patří svědčit o zkušenosti, kterou prošli. Papež František vybízí ke vzpomínkám na bolesti války, aby vnuci porozuměli hodnotě míru. „Bez základů dům nikdy nepostavíš a v základech života je paměť.“
Třetím pilířem je modlitba starých lidí, která představuje vzácný zdroj – je jako plíce, které světu nesmějí chybět.
Více www.cirkev.cz, plné znění poselství papeže Františka ke dni prarodičů.
Převzato z webu Manzelstvi.cz
24. 7. 2021 at 10:45
Díky za upozornenie na dôležitosť a význam dedečkov a babičiek pri premene dieťaťa v človeka.
Pri tejto príležitosti si dovolím doplnenie podľa učenia Ing. L. Balvína, zakladateľa hnutia mužov a otcov za záchranu rodiny, detí, otcovstva a evolúcie ľudstva v ČSR a vo svete.
Balvín upozorňuje, že už viac ako 60 rokov je vo Feministických a LGBTI diktatúrach presadzovaná degeneratívna doktrína ničenia informácií o histórii a evolúcii ľudstva rozdielmi medzi mozgami, činnosťou mužov a žien.
Z dôvodu, aby politický degeneratívny režim mohol svoju degeneráciu „očkovať“ do detí, zaviedol hromadné bránenie deťom v styku s texty historikov, s otci, s dedečkami a babičkami. I s všetkými ľuďmi, ktorí dokážu myslieť evolučne, kresťansky a geneticky zdravo tak, ak to bolo v dobe rastu IQ a duševných schopností ľudstva.
Preto je potrebné zaviesť povinnosť, aby bol deťom umožnený styk s otcom, dedečkom, babičkami v takej miere, aby to zabezpečilo ich evolučný zdravý vývoj v civilizovaného človeka. Tak ako je to napríklad v Juhovýchodnej Ázii, kde tým ešte zachovávajú rast duševných schopností detí a dospelých.