Justiční akademie
–
Závěry rodinněprávního sympozia pořádaného Justiční akademií v Kroměříži ve dnech 29. – 30. 10. 2018
– Základní potřebou dítěte je mít a rozvíjet vztahy s oběma rodiči. Případné narušení vztahu k jednomu zrodičů je jedním z nejzávažnějších následků rozpadu rodiny.
– Místem bydliště nezletilého dítěte ve smyslu § 877 odst. 2 občanského zákoníku se rozumí místo, kde se dítě zdržuje na základě dohody rodičů, rozhodnutí soudu či jiné skutečnosti a má tam své rodinné a sociální vazby – zejména kde navštěvuje školské zařízení, má mimoškolní aktivity, rodinu, kamarády, ošetřujícího lékaře a podobně. Významnou změnou bydliště dítěte je taková změna místa, kde se zdržuje, která s sebou nese změnu rodinných a sociálních vazeb.
– Rodič nesmí bez souhlasu druhého rodiče či soudu významně změnit bydliště nezletilého dítěte. Pokud by tak z ospravedlnitelných důvodů (například ochrana fyzické integrity rodiče nebo dítěte v případě domácího násilí ze strany druhého rodiče) učinil, je povinen v přiměřené lhůtě požádat soud o dodatečný souhlas s takovou změnou.
– Rozhoduje-li soud o péči o nezletilé dítě nebo dohodnou-li se rodiče na péči o své nezletilé dítě, má se za to, že dítě bude sdílet bydliště rezidentního rodiče aktuální v době rozhodování soudu nebo vzniku dohody rodičů, popřípadě bydliště avizované v průběhu soudního řízení nebo uzavření dohody s druhým rodičem. Případná pozdější významná změna takového bydliště je věcí, na které se rodiče musí dohodnout.
– Protiprávní (jednostranná) významná změna bydliště dítěte, ať již pramení z neznalosti, rodičovské obstrukce nebo agresivní procesní strategie, je nepřípustná. Je povinností soudu a dalších subjektů zúčastněných na rozhodování ve věci péče o nezletilé dítě edukovat rodiče o protiprávnosti jednostranné změny bydliště dítěte, působit preventivně tak, aby k jednostranné změně bydliště nedošlo, a pokud již taková situaci nastane, využít veškerých prostředků pro to, aby nedošlo k narušení vztahu dítěte s druhým rodičem nebo jinému zásahu do nejlepšího zájmu dítěte.
– Skutečnost, že jeden z rodičů protiprávně (jednostranně) významně změní bydliště dítěte, je podstatnou okolností, kterou je třeba zohlednit při rozhodování, komu dítě svěřit do péče a při rozhodování o rozsahu a podmínkách styku.
Převzato ze stránek Nejvyššího soudu ČR, kde je uveřejněn i podrobnější komentář
27. 11. 2019 at 16:19
Možnost změny bydliště v případě domácího násilí ze strana druhého rodiče ..V praxi..Matka uteče s dětmi od údajného násilníka,soud vytvoří předběžné opatření aniž by zkoumal zda se obvinění zakládá na pravdě..Jasné popření presumpce neviny.
28. 11. 2019 at 11:32
Ono nemusí jít ani o násilí. Matka bydliště změnila, opatrovník mlčel, vyjádření dětí o nesouhlasu soudu nepodal. Soud se návrhy otce možnostmi zachovat dětem původní bydliště vůbec nezabýval. Zvýšil výživné však dovedl. Po třičtvrtě roku u následného jednání však už opatrovník přednášel, jak si děti v nové škole zvykly, jak je v jejich zájmu zachovat stávající stav. A ÚS? Zde popsané argumenty, a i ostatní zcela ignoroval. Je pěkné, že se to zveřejňuju, ale stejně to mohou použít účelově jen matky. U otce jsou bezpředmětné.