Hana Radilová
–
Úvod
Téma bakalářské práce „Rodina v historickém kontextu“ jsem si vybrala ke zpracování z několika důvodů. Tím nejdůležitějším je skutečnost, že jsem se v nedávné době stala matkou. Rodina a dobré rodinné zázemí pro mě byli vždy důležité. Narození dcery mě však přimělo o rodině a jejím fungování hlouběji přemýšlet. Téma týkající se rodiny je mi proto velmi blízké.
Žijeme dnes ve velmi rychlém až hektickém světě. Tato doba nám přináší ohromná kvanta nových informací, vše se stále mění a nic se nezdá být jisté či stabilní. Čím více změn a nejistot nám život přináší, tím větší máme potřebu najít pevný opěrný bod. Pro mnoho lidí je tímto bodem právě rodina. Faktem ovšem je, že ani rodina nemůže zůstat nezasažena změnami, které ve společnosti probíhají. A tak i ona se určitým způsobem mění a vyvíjí.
V průběhu posledních staletí prošla lidská společnost řadou velikých proměn, které odstartovala průmyslová revoluce. Změnil se vztah lidstva k přírodě, jejím zdrojům, vztah ke společnosti i k člověku jako jedinci. Měnili se celé společenské řády, vliv církve a státu. Objevili se tak problémy, které společnost dříve neznala a neuměla je řešit. V důsledku zcela nových ekonomických pořádků, začalo docházet ke konfliktům mezi různými společenskými vrstvami. To vše vyvolávalo v člověku obavy a úzkost. Příčinou vzniku sociologie jako vědy pak byla snaha všechny tyto změny vysvětlit nebo alespoň zpřehlednit. Kromě toho však bylo také nutné najít i něco stálého, na co by bylo možné se spolehnout. Sociologové dlouho věřili, že právě rodina je takovou více méně neměnnou institucí. Věřili, že rodina ochrání své členy před okolním chaosem, že nezmění svou podobu a uspořádání. Dnes je však jasné, že je skutečnost zcela jiná. Stejně jako celý svět, měnila se i rodina a mění se stále.
Cílem této bakalářské práce je popsat podoby rodiny, tak jak se měnily v průběhu minulých staletí od nástupu křesťanské církve k moci až do dnešních dnů v závislosti na změnách, ke kterým docházelo v celé společnosti.
Pro dosažení daného cíle rozlišuji v práci následující podoby rodiny: tradiční, moderní, postmoderní. Vzhledem k tomu, že se rodina měnila v důsledku bouřlivých společenských změn, předchází popisu proměny rodinného uspořádání i popis dané společenské situace, tak aby byly jasné souvislosti mezi společenským děním a vývojem v rodině. Pokud v textu pojednávám o podobě rodiny, pak nemám na mysli jen její složení a velikost. Za podstatné považuji zmínit i změny ve funkcích rodiny, a to jak ve vztahu ke společnosti, tak samozřejmě i k samotným členům rodiny. Velkou pozornost věnuji také proměnám vztahu muže a ženy i jejich rolí v rodině, především pak nástupu žen do placených zaměstnání.
Při zpracování bakalářské práce jsem vycházela z dat získaných z literatury a internetu při použití metod analýzy a syntézy.
Ve své práci se nezabývám vývojovými podobami rodiny před nástupem tradičního uspořádání rodinných poměrů. Neuvádím ani informace o rodinných uskupeních a vztazích vyskytujících se v minulosti či současnosti v jiných kulturách. Domnívám se, že vzhledem k rozsahu práce by zde nebylo možné takto široce pojaté téma rodiny obsáhnout.
Okomentovat