Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
Ivan Vácha je 49letý tatínek malé holčičky. Bydlí v Roztokách u Prahy a od loňského roku mají střídavou péči.
Jak to všechno začalo?
Seznámil jsem se svou partnerkou v zimě 2010, v práci. Partnerka má z předešlého vztahu již 2 kluky, dnes jim je 10 a 13 let. Nám se pak v dubnu 2012 narodila dcera Tereza. Začali jsme spolu bydlet v Kralupech nad Vltavou, odkud partnerka pochází. Ale byli jsme domluveni, že tam budeme bydlet jen do prázdnin a kluci pak nový školní rok začnou chodit do školy tady v Roztokách, kde mám rodinný domek se zahradou.
Postupem času partnerka změnila názor. O tom mě ale nějak zapomněla informovat a nakonec jsme žili ve společné domácnosti v Kralupech další 2 roky.
Byl to jeden z důvodů, proč jste se rozešli?
Těch důvodů bylo několik. Jednak to, že partnerka ve skutečnosti se mnou žít nechtěla, chtěla pouze zůstat v tom bytě, který jsem sehnal. Pak chtěla, aby měla oficiálně dceru ve své péči a já jako podnikatel platil výživné. Za tímto cílem si tvrdě šla. Začalo to celé tím, že se po odkojení asi tak v půl roce přestala starat o Terezku. Já jsem musel ukončit podnikání a začít se o malou starat. Partnerka přestala spát se mnou v pokoji a přestěhovala se do pokoje ke klukům. Pokračovalo to tím, že postupně začala chodit spát i jinam a domů se vracela až druhý den. To buď spala, nebo vzala malou a šla se s ní po městě projít. Když se kluci vrátili domů ze školy, přišla i ona.
Pak jsme se úplně odcizili a začaly hádky. Někdy to bylo z mé strany, jelikož se mi nelíbilo, že se o malou nestará, a také to, že chodí spát jinam. Většinou to ale byly hádky vyprovokované z její strany, a to cíleně, abych ji třeba napadl a ona mě mohla udat na policii. Postupem času mi přestala dávat i peníze, takže pokud jsem chtěl jet navštívit své rodiče, musel jsem se o 50 Kč na vlak dožadovat.
Celé to ale vygradovalo v létě 2013, kdy jsem po cestě vlakem domů začal masivně krvácet a to pokračovalo i v bytě. Když partnerka přišla a uviděla mě ve vaně plné krve, tak se šla dívat na televizi. Na moji prosbu, ať zavolá záchranku, že začínám ztrácet vědomí, jen suše odpověděla: „A co jim asi tak mám říci?“ Já omdlel z nedostatku krve. Probral mě mladší syn partnerky a přinesl mi telefon a já si tak zachránil život. Po uzdravení jsem to konzultoval s Bílým kruhem bezpečí a s psychologem. Podal jsem trestní oznámení na partnerku a to skončilo na úřadě jako přestupek, dál jsem to neřešil. Snažil se ještě zachránit něco, co se už zachránit nedalo.
Takže jste pořád ještě žili spolu?
Ano, ale na jaře roku 2014 byla opět hádka. Poté, co mě její starší syn začal titulovat jmény jako debile, idiote, a nakonec i čů… To jsem mu ale už dal facku a to byl okamžik, na který partnerka čekala. Zavolala městskou policii, za domácí násilí. Policie ale odmítla po příjezdu na místo tuto věc řešit, s tím, že se nic nestalo a že by se v podobné situaci zachovali stejně.
Tak partnerka došla na OSPOD v Kralupech a podala k soudu návrh na svěření Terezky do své péče. Jelikož jsem věděl, kam jde, tak jsem tam došel také a také podal ten samý návrh. Doložil trestním oznámením, lékařskou zprávou jak o krvácení, tak od psychologa.
Kdy jste měli soudní jednání?
V červnu 2014. Já si zatím zajistil bydlení v Roztokách a měl připravenou variantu, od své advokátky, že budeme požadovat úpravu styku s dcerou pro partnerku až do vynesení rozsudku. Partnerka mi ale před jednáním oznámila, že přistoupí na střídavou péči, jelikož nemá peníze na to, aby mohla platit psychologické vyšetření, které by nám pravděpodobně soudkyně nařídila.
Soudkyně nám u soudu řekla, že se seznámila s oběma návrhy a že je rozhodnutá svěřit dceru do výlučné péče otce. A jestli tedy na svém návrhu trvám. Já jsem ale řekl, že už netrvám, že nechci, aby dcera úplně ztratila matku, což by se jistě stalo, kdybych ji měl ve výhradní péči já, a že jsme se s matkou domluvili na střídavé péči. Tak od té doby máme střídavku.
Za jakých podmínek?
Střídáme si dceru po týdnu, a to vždy v pátek. Výživné nám bylo stanoveno 1000 Kč já matce a 1000 Kč ona mně.
Pokračovaly problémy i ve střídavé péči?
Situace na samém začátku byla dost náročná. Partnerka nekomunikovala a na mé návrhy ohledně věcí, které jsou potřeba, nereagovala. Největší boj byl o mateřskou. Ke zděšení partnerky mi musí dávat polovinu z mateřské a z přídavků na dítě. Dá se to řešit i tak, že každý kvartál to pobírá jeden z rodičů. To ale partnerka v žádném případě nechtěla.
Postupem času se ale situace zlepšila natolik, že k předání dcery dochází v bytě, kde si spolu s partnerkou dáme kávu a jako normální lidé se bavíme. Bohužel ale matka nemá srovnané priority, hodně střídá partnery, nechává doma děti samotné přes noc. Na to jsem poukazoval na OSPOD, ale ten to nehodlá řešit. V současné době jsem podal trestní oznámení na neznámého pachatele, pro podezření na pohlavní zneužívání dítěte. Ale o tom se nyní nemohu vyjadřovat, jelikož šetření stále probíhá a já jsem vázán mlčenlivostí.
Jak vnímá situaci dcera?
Terezka si na střídavou péči zvykla úplně skvěle. Pravda je, že první 4 měsíce vždy plakala a bránila se, když měla jet k partnerce. Doma se cítí u mne. Nyní je to naštěstí tak, že když si předáváme dceru v bytě, tak to vnímá naprosto skvěle. Ale je vidět, že by ráda, aby mamka a táta byli spolu. To je jediné, co si vyčítám, když toto na ní pozoruji a není možnost jí to poskytnout.
Dnes nejvíc oceňuje to, že je stejnou měrou jak u otce, tak i u matky se sourozenci. Také nebydlíme od sebe daleko, jen 15 km. Takže ani cesta není problém.
Terezka už chodí do školky?
Tento rok půjdeme na zápis. Dcera bude chodit do dvou, do jedné v Roztokách, tedy v místě trvalého bydliště, a do druhé v Kralupech. Doufám, že do školy bude chodit pouze do jedné, a to v Roztokách. Do 30 km by to neměl být problém. Ale bude to problém pro partnerku, jelikož ona to tak nechce. A nedokáže vysvětlit proč.
V čem tedy vidíš největší obtíže při střídavce?
Za největší potíž považuji neschopnost komunikace ze strany jednoho z rodičů, kdy stále upřednostňuje svůj život nad zájmem dítěte. Pokud spolu rodiče dokážou normálně komunikovat, tak se i případné problémy řeší téměř samy. Jinak nevidím žádný problém ve střídavé péči, ba naopak.
Máte také zkušenosti se střídavou péčí a chcete se o ně podělit s ostatními? Napište nám: INFO@STRIDAVKA.CZ
19. 5. 2015 at 8:03
to je snad reklama femospolku ne???
nechápu proč jí dal dobrovolně střídavku, když mohl mít výlučnou péči,
a proč si ten borec myslí že škola bude u něj v Roztokách, když má střídavku a k matce do Kralup je to 30km:-):-):-)
Jak se jmenuje soudkyně? a soud byl PV? nějak ne to čučím jak pulec
19. 5. 2015 at 13:16
nesmysl, pánové si vymysleli pěknou hovadinu a myslí si, že jim tady na to někdo skočí…
19. 5. 2015 at 13:26
Jano, já tu vidím jen jednoho pána, který něco povídá. Druhý mu jen klade otázky.