Stridavka.cz
Valné shromáždění Organizace spojených národů ustanovilo od roku 1994 15. květen jako Mezinárodní den rodin. Při jeho příležitosti uspořádal Český rozhlas Plus v rámci pořadu Radiofórum debatu o podmínkách pro založení a fungování rodin u nás.
Podle Moniky Tutterové jsou největší překážky pro založení a fungování rodiny finanční. S tím zásadně nesouhlasil Aleš Hodina: „V minulosti lidé žili v chudobě a měli přitom rodiny, měli třeba deset dětí a žili, jak se říká, z ruky do úst… Prostě bylo normální, že se lidé brali, že zakládali rodiny, že plodili děti, přirozený mechanismus reprodukce společnosti fungoval. A já si myslím, že se od něj tak trošku vzdalujeme.“
Sociolog Petr Víšek vzpomenul různé překážky pro založení rodiny, mimo jiné uvedl: „Třicet procent mužů odmítá dospět. Bydlí v mamahotelech, spí s medvídkem.“ Přesto konstatoval: „Já jsem optimista. Rodina je nejvýznamnější stravovatel, ubytovatel, vychovatel, poskytovatel sociální péče… To všechno dělá tři miliony rodičů a funguje to. Je to i systém sociální ochrany… Rodina je schopna řadu aktivit, o nichž mluvíme, zabezpečit lépe než stát.“
Hovořil také o možných formách podpory rodin, jako jsou například odpočty z daní nebo vouchery na vzdělávací a volnočasové aktivity: „Je řada možností, kdy stát nemusí dát rodině nic, ale může jí ekonomicky odlehčit.“
Monika Tutterová dodala ještě jeden z důvodů, proč nejsou zakládány rodiny: „Otevřely se možnosti, informace… Věřím tomu, že lidé chtějí čerpat nové a nové informace, a tak si říkají, ještě se nechci usadit, protože jsem ještě nebyl tam a tam…“
Podle Aleše Hodiny by zde měla být finanční i nefinanční podpora rodiny: „Když se podíváme na tu nefinanční (co by stát vlastně nic nestálo), měla by to být morální nebo společenská rodiny, nikoliv aby bylo na stejnou úroveň dáváno manželství jako nemanželské svazky, rodina jako jiné formy soužití… Druhá věc je samozřejmě i finanční podpora. Pokud bude stát finančně podporovat dysfunkční formy, jako je samoživitelství, tak to, co se podporuje, narůstá… Další významný finanční vliv je důchodová politika. Dnes je v podstatě úplně odtržená od toho, zda máte děti, zda je vychováváte k práci. Dnes rodiče, kteří vychovali děti a věnovali tomu i nemalé finanční prostředky, dostávají v zásadě stejný důchod jako ti, kdo žádné děti nevychovali a nevytvořili tak žádnou budoucí generaci, která nám ty důchody bude vydělávat. My jsme se úplně vzdálili od přirozeného důchodového systému, kdy nejdříve se rodiče starali o své děti a poté, co je vychovali k práci, k zodpovědnosti, ty děti se zase staraly o své staré rodiče. Tím, jak do toho vstoupil stát a státní důchody, tato přirozená rodinná vazba velmi silně upadá.“
Za přirozený důchodový systém se postavil i Petr Víšek. Podle něj také „určitě chybí to, co pan Hodina říkal, totiž rodina by měla požívat všeobecné vážnosti, protože vychovává děti, které nás budou živit.“
Posluchači volající následně do rozhlasu dali diskutujícím vesměs za pravdu. Celou půlhodinovou debatu včetně reakcí posluchačů si můžete pustit zde (spustíte šipkou):
18. 5. 2015 at 23:17
Víšku, ale kdež, žádné děti nás živit nebudou, ale homosexuálové, transsexuálové, travestiti, samoživitelky, lesbičky, vč. jejich patronů Dienstbiera z ČSSD a Shapira z US Embassy. A hlavně taky negři a Arabové z Afriky a Blízkého východu.