Alena Šindelářová
–
Po předčasně ukončené sbírce na potřeby vdovy Hany Ptáčkové a jejích tří dětí po smrti profesora Ptáčka vyplouvají na povrch další znepokojující informace z jejich soukromí. Sebevražda špičkového psychologa otřásla začátkem září českou veřejností a všichni se ptali po důvodech tak zoufalého činu. Podle webu Expres, který hovořil s lidmi z okolí elitního odborníka, bylo manželství Ptáčkových již dva roky v krizi a Hana Ptáčková už rok požadovala, aby se manžel odstěhoval. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého policejního psychologa s dotazem, proč si lidé vybírají místo pro sebevraždu na neutrální půdě – například v hotelu, jako tomu bylo i u Radka Ptáčka.
Začátkem září otřásla Českem sebevražda elitního profesora psychologie Radka Ptáčka. Většina lidí si tento zoufalý čin nedokázala vysvětlit. Člověk, který lidem pomáhal v tíživých situacích, si sám nedokázal pomoci a v jednom z pražských hotelů si sáhl na život.
Krátce po pietě se však začalo mluvit o kontroverzní finanční sbírce, která rozdělila lidi na dva tábory. Kolegyně, které sbírku na pomoc vdově Haně uspořádaly, zvolily cílovou částku deset milionů, která se mnohým zdála přehnaně vysoká. Po zveřejnění majetkových poměrů rodiny navíc platforma Donio vyzvala zakladatele sbírky, aby doložili majetkovou situaci rodiny.
Ve středu byla sbírka předčasně ukončena – prý z důvodu negativních reakcí. Kolem rodiny zesnulého psychologa nyní začínají vyplouvat na povrch další znepokojující informace, které přichází přímo z okolí Radka Ptáčka. Podle webu Expres, který s některými zdroji hovořil, bylo manželství Ptáčkových již delší dobu v krizi a Hana Ptáčková už rok požadovala, aby se manžel odstěhoval.
„Už přes rok chtěla jeho žena ukončit soužití a chtěla, aby odešel. Nechtěl rušit dětem rodinný přístav a domov a bál se traumatu, že děti budou od rozvedených rodičů,“ sdělil zdroj z blízkého okolí psychologa s tím, že v období od letošního března do dubna se měl Radek Ptáček svěřovat přátelům s tím, že jeho žena po něm žádá, aby žili v odloučení.
Radek Ptáček si zvolil smrt začátkem školního roku, kdy nejen jeho děti nastoupily do školy, ale i jeho žena, učitelka na základní škole, měla nastoupit první den do práce. Lze se jen domnívat, proč elitní odborník zvolil takové načasování. Na život si sáhl v hotelu v pražské Vinohradské ulici. O možných motivech, proč si lidé zvolí pro odchod ze světa takové místo, promluvil pro ŽivotvČesku.cz expolicejní psycholog Jeroným Klimeš, který se v současnosti zabývá psychologií partnerských vztahů a rodiny.
Podle něho se jedná o ohleduplnost toho člověka. „Jedná se o akt ohleduplnosti. Je to rozhodně ohleduplnější než to dělat kdekoliv jinde. Tím, že to člověk neudělá doma, nedojde tak k znesvěcení rodinného prostoru,“ vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Klimeš důvody toho, proč si někteří lidé vyberou pro dobrovolný odchod ze světa neutrální prostředí.
Převzato z webu ŽivotvČesku.cz
12. 9. 2024 at 18:06
Chování té paní mi od počátku připadalo neobvyklé, jak se hned po smrti údajně milovaného manžela dokázala tak racionálně chovat a zužitkovat lidskou solidaritu po jeho smrti. Ovšem on udělal zásadní chybu, když nejen že s těžkou situací nebojoval, ale ani nenapsal nějaké vysvětlení na rozloučenou, pokud tedy svým dětem nenechal nějaký rafinovaný vzkaz, který najdou až později. Pochopím sebevraždu v případě nevyléčitelné nemoci, ale rozvod ve 21. století?
13. 9. 2024 at 6:44
Když mi nějaký otec líčí jeho extrémně náročný případ, obratem se ptám, zda matka či tchýně nejsou učitelky…. A otec je šokován, jak to vím….
Pan profesor evidentně identifikoval poruchu vyšších emocí u matky a byl si vědom, že by o děti stejně přišel, nebo by byl vláčen žumpou křivých obvinění, které by ho profesně zničily. Zcela rozumím tomu, když napsal, že je to samota, která spolehlivě zabíjí. Je mi ho líto.
13. 9. 2024 at 9:21
Veřejně známí lidé mají výhodu, že by v případě diskriminace a bezpráví mohli začít dělat veřejnou ostudu, propírat soudce v médiích, do kterých se dostanou lehce, a toho se ta mafie bojí. Viz Plekanec, který bez potíží uzemnil Vondráčkovou, střídavku má i Železný z ČT. Zrovna Ptáček měl dost nástrojů, aby si střídavku vydupal a manželky se nemusel bát. S jeho kontakty, když sám dělal znalce, zvali ho do televize, ten by dokázal spustit rodeo. Ovšem takto bude navždy zbabělec, který utekl z boje, pro děti závadový model řešení, pro manželku výhra v loterii … Sebevražda vždy nejvíce prospěje těm, kdo oběť týrali.
13. 9. 2024 at 9:52
Je to příkré hodnocení, zbabělec. Vůbec to nemusí být tak jednoduché.
13. 9. 2024 at 12:01
Také jsem měl během své rozvodové války moment, kdy mne napadlo, že už toho je moc a nevydržím to. Ale spolehlivě mne vrátila do reality právě představa, co na to můj malý syn, co mu potom o mně navykládají, jaký mu tím dám vzor řešení krizových situací. Ptáček dal tento příklad nejen svým dětem, ale celé společnosti. Srovnám-li ty dvě sebevraždy poslední doby, tak zcela chápu Heřmánka, který měl bolesti, hororové vyhlídky, uspořádal majetek a pak to utnul. Ptáček měl proti manželce a justiční špíně hodně trumfů, určitě by zvládl nějaké falešné obvinění, měl to vystudované. Možná, že v případu je ještě něco složitějšího, ale když to neřekl, těžko nedělat závěry, že slabošsky utekl před problémem.
13. 9. 2024 at 12:23
Právě že nevím, tak nehodnotím. Třeba by tím zlikvidoval celý jeho projekt Sdíleného rodičovství a ublížil nejen svým třem dětem, ale přeneseně tisícům dětí, fakt nevím, co ho k tomu vedlo, takže nesoudím.