Adéla Roedlová
6.3.4 Závěry výzkumu
Pokud tedy vztáhneme výsledky mého výzkumu a ostatních kvantitativních výzkumů provedených v ČR k definicím současného otcovství, zjistíme, že čeští otcové zůstávají zakotveni především v tradičních schématech otcovství. Samozřejmě se však i u nich objevují trendy, které jsou typické pro otce nové.
Posun k novějším formám otcovství je patrný především v jejich smýšlení. Muži své rodičovství aktivně plánují a jsou si také vědomi toho, že mohou nastoupit na rodičovskou dovolenou, byť o nástupu přemýšlejí pouze hypoteticky. Pokud by na RD přeci jenom nastoupili, což by se stalo pouze v případě, že by jejich partnerka brala výrazně vyšší plat než oni, jsou přesvědčeni, že by to zvládli a o dítě se postarali stejně dobře jako žena. Současní otcové si uvědomují, že tráví mnoho času v práci a nevěnují dětem tolik času, kolik by si přáli. Otcové u svých dětí podporují rozvoj talentu a rádi s nimi tráví volný čas. Jsou si také vědomi toho, že jsou v péči o malé dítě schopnější, než tomu bylo u jejich otců, a také s dětmi navazují emocionálně bližší vztah.
Prvky nového otcovství se však vyskytují i v jejich jednání. Muži se účastní porodu a někteří tento zážitek řadí mezi nejsilnější v životě. Otcové jsou schopni se o novorozence a malé dítě postarat a snaží se s dětmi trávit volný čas aktivně, především v přírodě. Otcové se také snaží aktivně předávat rodinné hodnoty a jsou si vědomi odpovědnosti za vzdělání dítěte.
Mezi hlavní faktory, které určují, že muži v ČR zůstávají tradičními otci, patří především intenzita péče o děti. Péče o malé dítě totiž v českých rodinách zůstává téměř výhradně doménou žen. Mezi další faktory se řadí vykonávání domácích prací. V této oblasti přetrvává tradiční rozdělení na mužské a ženské práce. Většinu domácích prací, tedy i těch, které jsou spojeny s dítětem, obstarávají převážně ženy. Otcové také vnímají jako svoji nejdůležitější roli v rodině především finanční zajištění. Díky tomu také tráví mnoho času v práci a na děti mají čas zejména o víkendu.
Protože jsou noví otcové definování především tím, jak se zapojují do péče o děti, jak aktivně rozvíjejí emocionální vztah se svým dítětem a jak se zapojují do domácích prací, lze říci, že současní čeští otcové splňují pouze druhou podmínku v definici. Ačkoliv se u otců objevují nové trendy ve smýšlení a některé formy jejich jednání jsou typická pro nové otce, v hlavních dvou sférách zůstávají otci tradičními. Většina aktivit, jimiž jsou noví otcové definováni, zůstává v českém prostředí v rámci hypotéz a nezávazných úvah.
13. 11. 2014 at 7:41
Myslím, že závěry výzkumu platí pro ty muže, kteří žijí v domácnosti s ženami-matkami svých dětí. Platí to pro ty muže, kteří tvoří jednotku (ekonomickou, sociální, …) s ženou a dítětem. Pro tuto jednotku je prostě často výhodné takové („tradiční“) rozdělení rolí. V situaci, kdy se tato jednotka rozpadne, je ale situace úplně jiná. Vytváři se jednotka otec-dítě a jednotka matka-dítě (dítě patří současně částečně do obou těchto jednotek). A i výzkum potvrzuje, že otec je schopen všech úkonů, prací, lásky, … jako matka.
13. 11. 2014 at 13:15
Ano, trosku jsem se obaval podobneho zjednodusujiciho a z meho pohledu dehonestujicijho (…zustava v ramci hypotez a nezavaznych uvah..)zaveru. Jak pise Michal – vyzkum zkouma funkcni rodiny. A tam neni mozne, aby otec se otec zaroven podilel polovicni peci o domacnost a deti, a zaroven ekonomicky celou rodinu zajistoval. Mnoho otcu by rado aby se mohli podilet ve vetsi mire jak na peci o domacnost, tak o deti, ale bud je toto rozdeleni spociva na spolecnem rodinnem konsenzu, jako pragmaticke, nebo matky svuj vyssi podil na ekonomickem zajisteni odmitaji, a z toho prameni konflikt.
A vete „Protože jsou noví otcové definování především tím, jak se zapojují do péče o děti, jak aktivně rozvíjejí emocionální vztah se svým dítětem a jak se zapojují do domácích prací, lze říci, že současní čeští otcové splňují pouze druhou podmínku v definici.“ nerozumim vubec, vysvetli mi ji nekdo (nejlepe autorka)?
13. 11. 2014 at 13:20
.. Jeste dodatek – pokud k vyzkumu byly vybrany pouze rodiny kde na materske je zena, a ani jedna kde je muz (vec drive nevidana – konsenzus bud v tom, ze zena dostatecne ekonomicky zajisti rodinu, nebo ze rodina snizi sve naroky tak, aby nizsi prijem stacil), nelze se samozrejme divit ani zaveru, ze muzi se tolik na domacnosti nepodileji :(.
13. 11. 2014 at 17:43
Přesně tak, seriál řešil jen funkční rodiny. V okamžiku, kdy přijde rozvod, situace se radikálně mění. Je jasné, že můž, který má o své dítě zájem, je schopen v péči a domácích pracech plně zastoupit ženu. Nikoliv však většina žen, které potřebují i nadále hmotné statky muže a parazitují za dohledu státem placených femonacistek na muži dále přes dítě.
Křivý pohled na rozvod z pohledu těchto femonacistek: dítě je moje, majetek ukradnu, prachy jsou moje a výživné až na věky.
17. 11. 2014 at 16:24
Souhlasím s předchozím příspěvkem v diskusi. Nicméně jsem byl vždy v rodině svými rodiči veden k samostatnosti, takže, prát, žehlit, vařit, péct (včetně dortů a buchet, koláčů umím, mimo jiné opravit spoustu pokažených technických věcí, popř. aspoň závadu identifikovat, štípat dříví, starat se o zahradu… atd. Nevím, kde ten výzkum byl, ale mám tušení, že vzorek nebyl nejspíše reprezentativní. Okolo mne existují rozvedení i nerozvedení tátové a ti doma buď dělají vše nebo pomáhají v obdobném duchu…(koupou svoje kojence, krmí je, vstávají k nim, konejší je no a ještě k tomu jen tak mimochodem chodí do práce….)
17. 11. 2014 at 19:14
Ano, v mem okoli prave take. Ale je to v te mire – samozrejme to nemohou vse delat v te mire jako matka na materske, a jeste k tomu chodit do prace, to by dost dobre neslo :-).A tata na materske je stale jeste vyjimka, to je podminene zpravidla ekonomicky (nerozsirujme prosim tema o debaty proc), a partneri se na tom zpravidla shodnou.