• Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
  • Články
    • Úvahy a komentáře
    • Odborné články
    • Vaše zkušenosti
    • Fungování institucí
    • Zahraniční zkušenosti
    • Zákony, judikáty, vzory
    • Výchova dětí
    • Akce a aktivity
    • Starší nezařazené
  • Právní poradny
  • Diskuse
  • Podpořte nás
  • Kontakt
DomůStřídavý týden
Předchozí v této kategorii Další v této kategorii

Střídavý týden

19. října 2011

Mgr. Martin Fafejta, Ph.D

Jak to vypadá se střídavou péčí u nás doma v Olomouci.

Osoby a obsazení:

Martin – já
Jana – má bývalá žena
Vája – mladší dcera, 9 let
Klára – starší dcera, 16 let

Pátek

Vyzvedávám Váju ze školy. Na víkend jedeme vlakem do Pardubic za dědečkem a babičkou. Jezdíme tam v průměru tak jednou za dva až tři měsíce, tentokrát je hlavním cílem sobotní Cirque de Soleil v Praze. Klára se výletu neúčastní. Radši bude s koňma. Jana na víkend nic neplánuje, bude spát u ní.

Víkend

Výlet do Prahy, Vája nadšená. Mně je trochu líto, že Klára nejela, ale je už velká a má své zájmy. V neděli cvičíme na flétnu a děláme domácí úlohy. Taky by toho děti mohly dostávat míň, skoro není čas, aby si Vája pořádně užila dědu a babičku. Večer přijíždíme domů, Klára už je doma, podle instrukcí udělala nákup.

Pondělí

Odvádím Váju do školy. Uvidím se s ní až ve středu. V práci jsem do šesti, pak jdu na badminton.

Úterý

Znovu v práci až do šesti, ve středu je státní svátek, píšu Janě e-mail, jak to bude s Vájou. Teoreticky (podle soudem schválené smlouvy) by mi měla dovézt děti v sedm ráno před dům, ale to je nesmysl. Nejde jen o to, že by si nikdo z nás nemohl přispat, ani ve školní dny to nepraktikujeme, i když je to tak psáno ve smlouvě. Ve středy odvádí Jana Váju přímo do školy a já si ji tam až odpoledne vyzvedávám. Jana nemá žádné plány a odepisuje, že děti může dovézt před obědem nebo po obědě. Mně je to celkem jedno, nejsem žádný velký kuchař, ať se klidně najedí u ní. Píšu jí, ať se děti rozhodnou samy. Jana mi později odepisuje, že doveze děti po obědě kolem druhé.

Středa

Klára nakonec přijíždí neohlášeně už před obědem. Upozorňuji ji, že pro ni nemám přichystaný oběd, říká, že ho přiveze maminka. Ona ale už chtěla být se mnou kvůli věcem do školy. Děláme spolu matiku. Kolem druhé přijíždí Jana s Vájou. Jak se ukazuje, nehrály spolu na flétnu (což mi nevadí, já na rozdíl od Jany na flétnu sám hraju, tak je to primárně můj úkol s Vájou cvičit), ani neudělaly žádné úkoly (no, něco udělat mohly, ale stejně jsem neměl pro Váju nějaký extra program, tak se do toho vrháme). Vája se věnuje ručním pracem a sleduje u toho na Youtube scénky ze sobotního cirkusu. Večer si leháme trošku dřív, v televizi nic zajímavého, tak Váje můžu déle číst.

Čtvrtek

Ráno s Vájou do školy, pak zkrácený pracovní den, slíbil jsem Kláře, že s ní půjdu hrát badminton a nejlépe nám to oběma vyhovuje už na půl druhou. Po badmintonu běžím vyzvednout Váju, stavujeme se v knihovně prodloužit knížky a pak už na flétnu. Vája se za mými zády naučila nazpaměť koledu. Ejhle! Jsme doma, já musím ještě večer na jednu odbornou debatu, ale teď se mi chce docela spát. Klimbám na gauči a Vája přehrává celý svůj repertoár koled. Pak úkoly, večeře, Klára dostane instrukce ohledně ukládání Váji a běžím do města. Po besedě ještě poklábosit s organizátory, před půlnocí jsem doma.

Pátek

Znovu s Vájou do školy, uvidím se s ní až ve středu. Jedu na celý den do Brna. Z Brna nakonec odjíždím dřív, než jsem čekal, z nádraží volám Kláře, jestli nechce přespat u mě, že bychom se podívali znova na tu matiku (Kláře trojka nepřijde jako dobrá známka). Klára říká, že stejně chtěla přespat u mě, ona nějaké rozpisy a dohody, u koho by kdy měla být, nebere moc vážně. Já ani Jana to nijak neřešíme. Prostě je dost velká, aby si o určitých věcech mohla rozhodovat sama. Doma už v sedm, dvě hodiny se moříme s geometrií, doluji již dávno zapomenuté znalosti.

Sobota

Klára mne instruuje, co všechno potřebuje vyprat, a pak odjíždí na výlet s Janou a Vájou. Já peru a doháním resty z týdne. Klára večer píše mail, nemůže vyřešit nějaké příklady, chvíli jí virtuálně pomáhám, ale pak se s ní loučím a odcházím do kina.

Neděle

Klára se stavuje pro vyprané věci a ptá se, jak budu odpoledne doma. Zase ta matika! Říkám, že chci jít večer na pingpong, ale ještě nejsem domluvený na kolik, ať se ještě odpoledne ozve. Jede do Brna, má tam sraz s kamarádkami, odpoledne se u mne staví, až půjde z nádraží, a domluvíme se. Pokud budu doma.

S Vájou jsem byl až na to středeční dopoledne přesně podle soudní dohody, s Klárou méně, ale vlastně s výjimkou soboty a úterý jsem se s ní viděl každý den a pořád jsme spolu něco řešili. Hlavně tu matiku. Ale i typicky dívčí problémy. Třeba že neuklidila nádobí.

Poznámka: Tento text jsem napsal již loni, ale od té doby se vlastně nic nezměnilo.

...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on VK
VK
Email this to someone
email
Print this page
Print

Sdílejte!

Související články

10 mýtů o manželství

Úhrada nákladů zmařené cesty pro dítě

Sourozenci mají právo vyrůstat spolu

Průtahy v řízení u soudů

10 Responses to “Střídavý týden”

  1. Odpovědět
    Mivi
    19. 10. 2011 at 9:16

    Když to tak čtu, tak by si člověk skoro ani nevšiml, že každý bydlíte někde jinde.V dnešních úplných rodinách ty “výměny” rodičů (kdy jeden je téměř vždy mimo domov) a komunikace jede téměř výhradně přes mobil, nejsou nikterak vzácné. Spíš si myslím že je to skoro standart. Toto jen a jen dokazuje, jak moc se střídavá péče blíží té klasické -rodinné.smajlík 3

  2. Odpovědět
    žena
    19. 10. 2011 at 10:11

    Tady je krásně vidět, jaký je rozdíl mezi střídavou péčí po dohodě rodičů (to vlastně ani klasická střídavá péče není) a mezi soudně nařízenou, která je účastníkům vnucená, musí probíhat přesně na minutu, za vzteku většiny zůčastněných, případně asistence policie.

  3. Odpovědět
    žena
    19. 10. 2011 at 10:16

    Pročpak mi mažete příspěvky? Je něco špatně?

  4. Odpovědět
    žena
    19. 10. 2011 at 10:18

    Omlouvám se, chyba v počítači. Jen jsem chtěla napsat, že v článku je popsaná spíš péče společná.

  5. Odpovědět
    XXX
    19. 10. 2011 at 10:26

    Střídavka nikdy není vnucená rodičům. Maximálně jednomu z nich – sobci, který chce bránit ve výchově druhému. A to je dobře, když takovému prevítovi je schopen někdo autoritativně říct, že takhle tedy ne.

  6. Odpovědět
    omve
    19. 10. 2011 at 11:04

    Ad žena:
    no my jsme teda dospěli ke střídavce přes opravdu nepříjemnej soud, kterej nás k ní dokopal (hlavně bejvalku) a funguje podobně neformálně jako u Martina celkem bez problémů …
    A proč vlastně bejvalka tak urputně bojovala proti střídavce, když i děti prohlašovaly, že střídavku chtějí? Klasika: “každá ženská dostane děcka po rozvodu, děti jsou moje, já je porodila, ty seš jen otec atp.” – naštěstí u soudu zvítězil zdravý rozumsmajlík 3

  7. Odpovědět
    Rachid SBOULI
    19. 10. 2011 at 12:04

    Ano souhlasim, obdobne u pripadu meprvni manzelky, kterou nesmerrne velice vazim, dceri tehdy bylo 5 let, matka mela dcerku ve vlastni peci a presto, nikdy jsme nepoznali kdo vlastne dcerku ma v peci! Proste si velice pamatuji, jak oba jsme si domluvili ze udelamemax, aby dopd rozvodu bylo mene citelne na dceri. Dcera nasoba ma rada, opravdu ma nas oba rada! Jsem za to velice rad a vim ze ted dcerla se musi oprit na tatu vice nez na mamku, proste budoucnost, vysokoskolske vzdelani, uplatneni, sebe realizace! ….

  8. Odpovědět
    chlap
    19. 10. 2011 at 12:23

    soudů se zdravým rozumem je stále minimum – názor, je jasný a platný, pokud se na tom rodiče nedohodnou střídavku zamítáme i když je jasné, že je proti ní většinou jeden a to většinou matka, tak ji v tom přeci podpoříme, nemůžeme jí direktivně přikázat, že musí umožnit dětem stejný styk s otcem, tak jako si jej vyhrazuje pouze pro sebe….tímto mozkovým posunem se k tomu staví úřady, tj. OSPODY a soudkyně….to je to samé, jako když budete veřejně hlásat, že musíte dávat sociální dávky všem i když nemáte kde brát, tak prostě musíte a všichni na ně musí přispívat….jeden nesmysl vedle druhého…..prostě státní úředníci žijí v jiném světě než my obyčejní lidé…. smajlík 6

  9. Odpovědět
    Martin Fafejta
    19. 10. 2011 at 15:15

    K té společné péče. Fakticky máme střídavou péči, ale s velmi častým intervalem střídání. Starší dcera si navíc to střídání upravuje momentálním potřebám (v současnosti ve stylu “táta bydlí blíž k nádraží a poradí mi s matikou a angličtinou, máma blíž k centru města a poradí mi s biologií a chemií”).
    A co se týká těch bojů o střídavou péči, taky z ní má žena nebyla zpočátku úplně srozuměná, ale k soudu jsme nakonec šli už s dohodou.

  10. Odpovědět
    chlap
    19. 10. 2011 at 23:22

    Gratuluji rodičům a pro děti evidentně funkční tedy konečně platí jedno “zájem dítěte zůstal zachován”….řek bych že při výhradní péči matky, by evidentně biologie převládala nad pokulháváním matiky by ale ospod, který neumí počítat do dvou nepochopilsmajlík 5

Okomentovat Zrušit odpověď na komentář

Oblíbené
Nejnovější
  • Pánové, sedejte si do dámských kupé

    13. září 2018

    Poradna: Výživné při střídavé péči

    2. března 2017

    Rozvodovost u nás a ve světě

    5. února 2013

    Podle Ústavního soudu není třeba zachovat péči, po ...

    6. ledna 2021
  • Předávání dětí při omezení pohybu

    1. března 2021

    Jak zvládnout změny nálad u puberťáka

    26. února 2021

    Tak dlouho se rodiče z Brněnska hádali o děti, až ...

    25. února 2021

    Proces

    24. února 2021

Kalendář příspěvků

Březen 2021
Po Út St Čt Pá So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« Úno    

Vyhledávání

Nejnovější komentáře

  • Střídavka: Předávání dětí při omezení pohybu
  • Cupet: Předávání dětí při omezení pohybu
  • Dobrá máma: Tak dlouho se rodiče z Brněnska hádali o děti, až se syn pokusil o sebevraždu
  • Bruno: Zatčení
  • Bruno: Zatčení

Anketa Střídavky

Máte děti? Kdo o ně pečuje?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Rubriky na webu

  • Úvahy a komentáře (229)
  • Odborné články (248)
  • Vaše zkušenosti (167)
  • Fungování institucí (127)
  • Zahraniční zkušenosti (90)
  • Zákony, judikáty, vzory (103)
  • Výchova dětí (209)
  • Akce a aktivity (115)
  • Starší nezařazené (1 419)
  • Ostatní (5)
Copyright © 2018 Aleš Hodina info@stridavka.cz
  • Výživné
  • Tátové
  • Ospod
  • Soudci
  • Cochemská praxe
  • Dětská revoluce
  • Domácí násilí
  • Krajský soud v Plzni
  • Hodina změny
  • Prodej obrazu