Mgr. Jana Jochová
–
Jsem moc ráda, že přednáška i kniha Koupím si dítě německé publicistky Birgit Kelle, která před dvěma týdny navštívila na naše pozvání Prahu, tolik z Vás i média zaujala. Přinášíme Vám proto další rozhovor, který s Birgit Kelle udělal pro INFO.CZ novinář Marek Kerles. Velký rozhovor udělala s paní Kelle i Tereza Matějčková pro tištěné Echo24, tak si jej můžete v obchodě přidat k nákupu – stojí to za to.
Dnes se také věnujeme tématu superdávky, která vzešla z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a nedávno byla schválená Poslaneckou sněmovnou. Kolega David Floryk si správně všiml, že stát v této superdávce vnímá podporu rodin jen víceméně jako sociální otázku, na kterou se bohužel za této vlády v podstatě znovu zredukovala celá rodinná politika státu. Přitom to začalo celkem slibně – do Strategie rodinné politiky se dostalo mnoho důležitých věcí, ale realizovat se začaly většinou jen ty, které rodiny jako podporu ve svých základních rolích – tedy i té reprodukční – příliš nepocítily, spíše naopak. A to navzdory tomu, že si rodinnou politiku stávající vláda vytkla jako jednu ze svých programových priorit. Do toho asi už ani nepřekvapuje zpráva, že Češi vymírají, jak dokazují poslední demografická data – rok 2024 má smutný rekord v nejmenším počtu narozených dětí od vzniku Československa – tedy od roku 1918. Dlouhodobě proto upozorňujeme, že rámování rodiny jako sociálního problému je neudržitelné a co potřebujeme, je zvýšit celospolečenskou prestiž a podporu zdravým a stabilním rodinám s dětmi, které stojí na manželství muže a ženy.
Setrvale pro Vás sledujeme také situaci na evropské úrovni. Máme radost, že poprvé od roku 2008 není v plánu legislativních prací nová antidiskriminační směrnice, která hrozila katastrofálními dopady pro svobodu v naší společnosti. Bohužel v pracovním programu zůstává zařazen návrh nařízení o přeshraničním uznávání rodičovství, který zjednodušuje dovoz cizozemských právních úprav do ČR nerespektujících práva dětí na otce a matku. Snahou staronové Evropské komise je, aby stejnopohlavní páry, které nabyly právní rodičovství v jednom členském státu EU, měly zjednodušený přístup k uznávání svého právního rodičovství v jiné zemi, která respektuje biologickou realitu a práva dítěte. Stejně tak může návrh pomoci objednavatelům dětí skze náhradní mateřství (praktika je v EU legální například na Kypru nebo v Řecku, kdy jsou objednavatelé právními rodiči dítěte). Na práva dětí se jaksi v Evropská komisi programově zapomíná. Dobrou zprávou ale je, že proti přijetí nařízení není nutná blokační menšina několika států, ale stačí, aby se proti postavil jeden jediný stát prostřednictvím svého ministra na jednání Rady EU. Můžete k tomu povzbudit i naše vládní představitele. Jde o zachování principu subsidiarity a výlučné kompetence národních států v rodinné politice.
P.S.: Již v úterý se bude Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zabývat naší stížností na pořad na dětském kanále ČT Déčko, které jako součást seriálu pro děti propagovalo i chození našich nejmenších na tzv. pride průvod všemožných sexuálních a genderových menšin. Bizarní je, že v tomto týdnu přišla také zpráva z Velké Británie, že v předminulém roce bylo už z mateřské školy vyloučeno batole za „transfobní nebo homofobní chování“. Snad to nebylo za tak „trestuhodné chování“, jakým by mohlo být oblékání panenky do šatiček…
Okomentovat