PhDr. Eduard Bakalář, CSc.
–
4. Podjatost podle pohlaví
Klienti rozvodové poradny, tedy otcové, pravidelně vypovídají o podjatosti úředníků účastných v soudním sporu, např. o výchovu dítěte, rozsahu styku nebo při stížnosti na maření styku s dítětem apod. Stížnosti otců jsou adresovány na soudce, soudkyně, sociální pracovnice (ne všechny), na znalce (často). Pravidelně se také dozvídám o laxnosti advokátů otcovské strany, zatímco advokáti ženských klientek se velmi snaží…
V soudních síních lze dospět k zajímavé zkušenosti. Soudcové a soudkyně řeší civilní spory mezi účastníky různé kombinace dle pohlaví. Je-li to spor mezi dvěma podnikateli, pak soud je většinou věcný a objektivní, stejně jako když je to např. spor mezi dvěma dědičkami. Je to však jiné, jde-li o spor mezi mužem a ženou s emočním a vztahovým doprovodem. V takovém sporu, zejména, je-li tam prostor, působí na soudce vnitřní hlas, který naléhá: „Pomoz ženě (zejména matce), podpoř ji, ochraňuj ji, usnadni jí situaci, nenech ji trpět apod., pouze takové rozhodnutí je správné.“
Nyní si přiblížíme některé konkrétní projevy působení tohoto hlasu.
1. Irvin Yalom a „vnitřní hlas“
Americký psychoterapeut Irvin Yalom v knize Máma a smysl života, v příběhu Maďarská kočka, popsal zmíněný vnitřní hlas – o zachraňování dívek v nebezpečí – což mu pak supervizoři strkali pod nos. Píše: „Pochopitelně, že ženy by měly být zachraňovány. To je samozřejmá evoluční pravda, strategie přežití druhu, zabudovaná v našich genech.“
2. Svěřování dětí do výchovy
U soudů v ČR jsou otcům svěřovány do výchovy v 6-8 % případů a to po mnoho desetiletí. Je faktem, že mnohé děti jsou velmi malé a že také někteří otcové nemají o roli vychovatele vůbec zájem. Ale i tak je zmíněné procento hodně nízké. Podjatost zde hraje svoji roli. Mnozí otcové jsou také od žádosti odrazováni advokáty nebo i kamarády.
3. Soudní znalci
Znalci psychologové a psychiatři bývají poměrně často podjati. Vidím to při studiu spisů, ve kterém už nějaký ten posudek je, nebo z materiálů, které mi přinesou klienti. Ocituji pasáž ze znaleckého posudku MUDr. Pavla Taubera. Dotaz soudu (Okresní soud v Trutnově, č.j.: P 269/2000) zněl na rozsah styku nezl. Martiny (2 roky) s otcem.
„Znalec doporučuje kontakt dcery s otcem jedenkrát měsíčně na 1 hodinu za přítomnosti matky v zařízení RIAPS. Nejméně 2 roky nic neměnit.“…„Otec musí respektovat…, že nezl. Martina je na matku již od dělohy upoutána…“
4. Postoje sociálních pracovnic
Sociální pracovnice hodnotí rozvádějící se rodiče a jejich předpoklady pro další výchovu dětí. I když znám světlé výjimky, jsou tradičně podjaté proti otcům. Uvedu příklad dvojího hodnocení téhož bytu touž sociální pracovnicí pro týž soud (OS Praha 10, č.j. 19P 69/2000).
První hodnocení bylo v období, kdy otec žádal o svěření do své výchovy devítiletého Lukáše. Byt byl v užívání otce, dostal jej od zaměstnavatele. Byt by byl jen pro otce a Lukáše. Otec Lukáše nevysoudil.
„Byt je v 5. podlaží, I. kategorie 1+0. Poměry v bytě jsou velmi stísněné, byt je udržován.“
Druhé hodnocení bylo v pozdějším období, kdy se do bytu chtěla přistěhovat otcova nová partnerka (paní Helena) s dvěma dětmi. V bytě již bydlel otec Lukáše.
„Jedná se o garsonku s verandou, celkem 41 metrů. Vlastní samostatné příslušenství, kuchyňka je zřízena v chodbě, byt je čistý, teplý, udržován v pořádku a čistotě“.
5. Prezidentské milosti
Prezident Havel omilostnil v roce 2000 celkem 105 odsouzených za trestné činy, z toho 60 mužů a 45 žen. Přepočteno na počty odsouzených, prezident omilostnil každého 938. muže a každou 155. ženu.
(Bohužel chybí nám statistika skutečně udělených trestů za konkrétní trestné činy. Jsem přesvědčen, že někde v hlubinách Ministerstva spravedlnosti ji vedou, běžnému badateli je však nepřístupná. Mám silné podezření, že ženy dostávají za stejné trestné činy tresty nižší, soudím tak ze zpráv z medií.)
6. Tresty smrti za totality
Za totality 1948-1989 bylo za odpor proti totalitě popraveno celkem 233 odsouzených, z toho 232 mužů a 1 žena (dr. M. Horáková).
7. Odchod do starobního důchodu
Po celoživotní práci by si člověk měl vydechnout, oddechnout a několik zbylých let si užít volnosti, dělat si rozvrh podle sebe, věnovat se vnoučatům apod., to vše dříve než přijdou nemoci a zakončení života. Podívejme se, jak státní úřadníci vymezují tento životní úsek, resp. jak podarovávají občany v závislosti na pohlaví.
Odchod do důchodu (*) | Střední délka života (**) | Placená odměna za celoživotní práci | |
muži | 62 | 72 | 10 let |
ženy (***) | 61 | 78 | 17 let |
(*) platné od r. 2007
(**) v roce 2001
(***) pokud žena nevychovala žádné dítě. V opačném případě se věk pro odchod do důchodu snižuje podle počtu vychovaných dětí.
Podle dat z tabulky ženy mají (a vždy v minulosti měly) téměř dvojnásobnou délku placeného odpočinku. Vnucuje se otázka, čím byli státní úředníci ve svém rozhodování vedeni.
8. Dotace
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR přidělilo nestátním neziskovým subjektům v roce 2002 tyto dotace, rozlišitelné podle pohlaví příjemců:
- Organizacím pečujícím o matky s dětmi bylo přiděleno celkem 40 dotací v celkové výši 28 724 146 Kč.
- Organizacím, pečujícím o ženy (bez návaznosti na mateřství) bylo přiděleno celkem 14 dotací v celkové výši 5 349 086 Kč.
- Organizacím pečujícím o muže (včetně otců) bylo přiděleno celkem 8 dotací v celkové výši 4 377 150 Kč.
Ministerstvo zdravotnictví ČR přidělilo v Projektech podpory zdraví pro rok 2003 celkem 13 dotací na projekty podporující zdraví žen a 2 dotace projekty podporující zdraví mužů.
9. Závěti
Bližší analýza knihy Testamenty slavných a bohatých poskytuje přehled komu zámožní lidé odkazovali své jmění. V závětích celkem 68 osob bylo jmenovitě podarováno celkem 169 dědiček a 124 dědiců.
(Jen mezi námi mužskými: Situace je pro nás mnohem horší, než by se zdálo z uvedeného poměru. Při bližší analýze komu se vlastně odkazuje hodně, tedy buď vše nebo tzv. lví podíl, vychází poměr 68:17 v prospěch žen. Jinými slovy, velký majetek je odkazován ženám téměř 3,5krát častěji než mužům).
Do původně uvedeného poměru 169:124 jsme započítávali všechny, kteří byli uvedeni jmenovitě nebo kde bylo pohlaví jasně označeno, např. vnučka. Byli to spíše jmenovaní muži, kteří dostávali drobty z milionářských stolů, jako např. soubor psacích potřeb, sponku na kravatu, byť se safírem, pistole k souboji, dřevěnou ptačí klec a i – natěračskou stříkací pistoli.
10. Průměrný věk
Ve statistické ročence ČR 1999 je uvedena střední délka života obyvatel celkem 29 států (24 evropských, 5 zámořských). Z dat je patrno, že v zemích s klidným, zabezpečeným životem je střední délka života delší než ve státech s chronickými nedostatky, stresy. Tak např. ve Švýcarsku je průměrná délka života 78,5 let, v Rusku je to 64,6 let. Rozdíl je 14,1 let, což není zanedbatelné.
Ve všech uvedených státech ženy žijí déle, v průměru o 6,85 let. V ČR je to přesně 6 let. Formulujeme hypotézu, že ta část populace, která je společností chráněna, podporována, lépe léčena apod. žije déle než ta část, která v takové míře chráněna a podporována není.
11. Titanik
Situace na Titaniku před jeho potopením je obecně známa z několika filmů, románů, ale také hlavně z úřední (policejní a soudní a pojišťovací) dokumentace. Jakmile bylo známo, že loď se neodvratně potopí, ženy se shromáždily na nástupištích ke člunům, muži zůstali vyčkávat opodál. Zdá se, že všichni, tedy i posádka lodi, byli řízeni jakýmsi vnitřním hlasem, o kterém zde již byla řeč. Jeden muž (v posledním velkofilmu) nabádání tohoto hlasu překonal a snažil se dostat ke člunu, byl však zastřelen důstojníkem posádky.
V myšlenkovém experimentu mějme Evropskou psychoterapeutickou společnost, se sídlem např. v Holandsku. Vedení společnosti pořádá výlety parníkem na moře s nejrůznější kombinací výletníků: (1) mladí začínající psychoterapeuti a zkušení renomovaní, (2) mladí začínající psychoterapeuti obojího pohlaví (vyváženě), (3) renomovaní psychoterapeuti muži a poléčené zlepšené klientky ženy (narkomanky, kriminálnice apod.). Právě s touto skupinou se parník začne potápět, členů je jen na polovinu osazenstva. Pánové, jak byste se chovali?
Prostor pro psychoterapii: Terapeut může upozornit své klienty mužského pohlaví na podjatost podle pohlaví, bude-li se někde projednávat (lhostejno zda u úřadu nebo v soukromí) jeho spor se ženou, spor, který má emocionální charakter (kdo komu více ublížil apod.). Pokud bude připravovat podklady pro úřední místa (soudci, znalci), měl by je připravit tak, aby podjatému posuzovateli nezbylo příliš místa pro manévrování. Tedy nejlépe konkrétní data, čísla, kriteria apod.
Okomentovat