E-petice.cz
–
My, rodiče a další lidé, kterým není lhostejný osud dětí, požadujeme, aby byli v Radě vlády ČR zastoupeni ti, kdo hájí právo dětí na oba rodiče.
Jak vyplývá z odborných studií, Úmluvy o právech dítěte, Listiny základních práv a svobod, mezinárodní i národní judikatury, ale i ze zdravého selského rozumu, nejlepším zájmem dítěte je, aby bylo především v péči obou rodičů. Nejlepší zájem dítěte může být takto naplněn, pokud dítě žije společně s oběma rodiči nebo pokud o něj alespoň oba rodiče pečují samostatně (ve střídavé nebo společné péči). Zcela proto odmítáme podporu samoživitelství, tedy oddělení dítěte od jednoho z rodičů a výchovu pouze druhým z nich, což představuje přesný opak nejlepšího zájmu dítěte.
Proto považujeme za nutné, aby se zástupci těch, kdo hájí právo dětí na oba rodiče, mohli podílet na přípravě zákonů, které povedou k podpoře rodinných vazeb, zejména rodinných vazeb dětí. Dále žádáme, aby vláda začala pracovat na celkové koncepci podpory rodin, se zvláštním zřetelem na zachování péče obou rodičů, s ohledem na alarmující stav rozvodovosti a sňatečnosti v České republice. Žádáme, aby začala naplňovat závazek plynoucí z čl. 7 mezinárodní Úmluvy o právech dítěte, zabezpečit právo dětí na péči rodičů (obou).
Navrhujeme, aby se na této práci v Radě vlády podílel předseda Mezinárodního institutu pro rodinu a dítě Ing. Aleš Hodina, dr. h. c., který se dlouhodobě zasazuje o ochranu rodinných vazeb a práva dětí na oba rodiče.
Komu bude petice předána: Vláda ČR, Parlament ČR
Zde najdete podpisový arch ke stažení (pro uplatnění petice je nejvhodnější jej vytisknout, podepsat, získat případně další podpisy a zaslat jej na adresu uvedenou v podpisovém archu).
Převzato z e-petice.cz
11. 8. 2015 at 16:10
jella: já bych podporoval samoživitele/samoživitelku, pokud ten druhý rodič opustí rodinu a o péči o děti nemá zájem. Pokud jeden z rodičů (většinou matka) opustí rodinu (většinou kvůli milenci) a dostane děti do péče a otec marně bojuje za to, aby se mohl podílet na výchově svých dětí, tak taková zrůda není samoživitelka a nezaslouží si podporu státu (z našich daní) !!!
11. 8. 2015 at 16:39
Zbyňku, tady se soudí jako za minulého režimu. Je potřeba se ozývat. Otec, který je nepřipravený se dostává do pasti u opatrovnického soudu a velice snadno o děti přijde. Už jenom tím, že nedostane u soudu slovo. Stačí pomluva a děti mu vezmou.
11. 8. 2015 at 17:03
pro střídavka: Ale podporujete odcházející otce, kdykoli se sem dostane příspěvek ženy ve smyslu, ex odešel o děti nemá zájem, vždy je podpora na straně toho otce. Něco jako: musíme ho respektovat, hlavně, aby si nemyslel, že je něco špatně. ostatně váš článek o samoživitelkách je o tom, že vina je vždy na straně ženy.
11. 8. 2015 at 17:08
pro Tomáš Holek. Pokud je pro vás matka, která se stará o děti zrůda, to je vaše věc, ale samoživitelka je ať si myslíte co chcete a podporu z našich daní většinou nedostává, protože na ni nemá nárok. Naopak sama daně platí. To morální rozhořčení je až směšné.
11. 8. 2015 at 21:13
rodinné konfigurace kdo s kým, před a po můžou být různorodé,
ale důležité je, aby oběma rodičům vždy zůstala zachována péče
7. 9. 2015 at 14:39
Tomáš Holek: Z vlastní zkušenosti. Narodilo se nám dítko (chtěné oběma), po porodu si manžel našel milenku. Všichni víme, jak takové věci dopadají, když si o tom povídají i na vedení na společném pracovišti. K milence byl nakonec odejit, neboť situace byla neúnosná (ano, vyhodila jsem ho). Malému nebyl ani půl rok. Na začátku spousta slibů, toto bude, tamto bude. Začala jsem chodit do práce, abych nás uživila. Styku s prckem jsem nebránila, vždyť je to otec. Na konec to dopadlo tak, že jsem u soudu poslouchala, jak jsem hrozná máma, že styku bráním, mám psychický problém s otcem malého atd. Dodávám, že i do rozhodnutí soudu jsem opouštěla byt, aby tam s prckem mohl být, nabízela mu, aby si ho vyzvedl na procházky atd. Někdy využil, někdy nevyužil. Sociální pracovnici nic nezajímalo, podle ní jsem hrozná byla. Dneska už je starší, následkem brzkého odlučování se u něj projevují změny v chování od agresivity, odmítání po apatii. Kdykoli to chci s otcem řešit, jsem strašná a není se mnou řeč, protože bráním jeho právu. Jediná rada pracovnice je, obraťte se na krizové centrum, řešte tam. To otec odmítá, takže je to stále dokola. On chce navyšovat styk, já jsem pro, ale postupně, aby to to dvouletý dítě zvládlo zažít. Tak mi řekněte, kde je ta vhodnost přístupu. Tady s rozumem člověk moc neuspěje.
27. 9. 2015 at 23:29
Milá Anko, poté, co jste kvůli otcově milence dítěti rozbila rodinu, evidentně ještě vycházíte z pocitujakési své nadřazené role, když chcete otci „postupně navyšovat styk“. Otec je rodič stejně jako vy a měl by o dítě pečovat stejně jako vy, ne se s ním pouze „stýkat“. Dvouleté dítě může být stejně s otcem i s matkou, jen intervaly střídání by měly být krátké (maximálně několik dnů). Psychické problémy dítěte mohou být způsobeny i vaší úzkostností a hyperprotektivitou. Zkuste se bez zbytečných obav normálně podělit s otcem o péči a dítě by se tím mohlo uklidnit.
9. 8. 2018 at 10:42
musím reagovat, pro jella: Prosím nepřekrucujte. Já jsem nepsal, že matka, která se stará o děti je zrůda, ale že zrůda je matka, která brání otci dětí podílet se na výchově dětí. Takové jednání je zdůdné, protože ubližuje nejen otci dětí, ale poškozuje ty děti. A pak je jedno jestli se ta matka stará nebo nestará. Jižze samotného slova samo-živitelka vyplývá, že je to matka, která děti živí sama a nedostava výživné od otce děti. To je jen v případě, že je otec mrtev nebo je to neplatič výživného. Jinak děti živí i otec prostřednictví alimentů a když jsou děti u něj. To, že se příjemnkyně alimentů samy označují za samoživitelky je nesmysl. A pokud se označují za samoživitelky i ty, které samy brání, aby se na výchově dětí podílel jejich otec, je naprostá lumpárna.
9. 8. 2018 at 10:57
pro Anka: Já nesouhlasím se Střídavka.cz, že rodinu jste rozbila vy. Rodinu rozbil svou nevěrou již váš manžel a vy jste situaci nějak dořešila. Ovšem se Střídavka.cz souhlasím v tom, že bez ohledu na to, kdo rodinu rozbil a z jakého důvodu, tak oba rodiče dítěte zůstáváji jeho rodiči i po rozvodu a oba rodiče by se měli podílet na výchově dítěte. Bežná tvrzení jako, že „matka je rozumná, protože otci dítě
!!“ je hovadismus vysokého stupně. Pokud se otec na výchově podílet chce, tak matka nemá dítě co pújčovat, ale umožnit otci,aby se na výchově podílel. Půjčit mu může třeba knihu o výchově nebo o výživě.
9. 8. 2018 at 13:00
Anka – budme tedy konkretni. Jak si „postupne navysovani“ pece predstavujes? Kolik dni z tydne ted, kolik dni z tydne za rok, kolik za dva roky? V dobe nastupu do skoly (osobne myslim ze driv, v dobe nastupu do skolky)by se otec uz mohl starat ve stejnem podilu jako Ty, nebo ne? Jestli ne, proc?