Město Písek
–
OSPOD při výkonu opatrovnictví ve věcech úpravy výchovy, výživy nezl. dětí a styku s nezl. dětmi uplatňuje postup podle tzv. Cochemské praxe. Cochemská praxe je cestou, jak ke prospěchu nezl. dětí řešit opatrovnické spory v případě rozvodu či rozchodu rodičů. Vznikla v 90. letech 20. století v německém městě Cochem-Zell za iniciativy soudce J. Rudolpha. V posledních několika letech se tato praxe rozšířila rovněž v České republice. V ORP Písek je od 1.1.2019 realizován projekt organizace Prostor z. s. k zavádění Cochemské praxe v městě Písek a Milevsko, na kterém se podílí kromě uvedené organizace rovněž OSPOD Písek, OSPOD Milevsko, Okresní soud v Písku a rámcově někteří advokáti z Písku.
Cochemská praxe stojí na těchto základních principech:
- Je snaha o co nejrychlejší vyřešení sporu mezi rodiči, aby konflikt dále neeskaloval a situace se nezhoršovala
- Hlavním principem řešení je zachování rodičovské odpovědnosti nezl. dětí u obou rodičů
- Je preferována dohoda rodičů před soudem
- Rodiče jsou vedeni k dohodě za pomoci odborníků
Postup OSPOD Písek po vydání usnesení OS o jmenování opatrovníkem dítěte Město Písek
a) Na základě výzvy OS nabídne pracovník OSPOD prvnímu telefonujícímu rodiči (či při jeho osobní návštěvě) 1-3 možné termíny společného jednání rodičů na OSPOD. Rodiče po vzájemné dohodě sdělí OSPOD vyhovující termín setkání na OSPOD. Pokud rodiče za účelem dojednání si termínu společné schůzky OSPOD sami nekontaktují, rodiče kontaktuje OSPOD. Pokud se ani přes snahu OSPOD společná schůzka s rodiči nepodaří dojednat (nepodaří se rodiče kontaktovat, dohledat, neozvou se, odmítají přijít), předá OSPOD tuto informaci OS.
b) Realizace 1. společné schůzky rodičů na OSPOD (délka schůzky 1 –1,5 hod.)
- Rodiče jsou poučeni o rodičovské odpovědnosti, je jim poskytnuto odpovídající poradenství v dané věci, s rodiči je projednána aktuální situace v rodině včetně poměrů, jsou dotazováni na informovanost jejich dětí o aktuálním dění v rodině.
- Rodičům je předáno „Poučení rodičů“ a „Rodičovský plán“. Rodiče jsou při předávání tohoto plánu vedeni k tomu, že je pro ně, ale především pro jejich děti, důležité, aby si navzájem zodpověděli důležité otázky týkající se řešení aktuálních záležitostí dotýkajících se právě jejich dětí, ale i záležitostí, které mohou v budoucnu nastat a na kterých se budou muset v zájmu jejich dětí společně domlouvat.
- OSPOD zjišťuje, zda je dítě informováno rodiči o situaci v rodině a o probíhajícím soudním řízení. Pokud rodiče svému dítěti výše uvedené informace nesdělili, jsou vedeni k tomu, aby tak učinili do doby uskutečnění pohovoru OSPOD s dítětem.
- Rodiče jsou informováni o tom, že ze strany OSPOD bude proveden pohovor s dítětem za účelem zjištění jeho názoru v dané věci. Místo provedení pohovoru s dítětem určí pracovník OSPOD dle svého uvážení nebo je možné s rodiči předem prodiskutovat vhodnost konkrétního prostředí.
- S rodiči je dojednán další termín společné schůzky na OSPOD, na které bude s nimi jednáno o tom, jak se jim dařilo dohodnout se na zásadních věcech týkajících se dítěte. Bude jim sdělen názor dítěte na věc zjištěný ze strany OSPOD. V případě, že první schůzka s rodiči je úspěšná, že se rodiče shodnou ve všech zásadních věcech týkajících se dítěte, odešle OSPOD datovou poštou zprávu k OS o výstupu z jednání srodiči a doporučí uskutečnění soudního jednání.
c) Realizace 2. společné schůzky rodičů na OSPOD (realizace do 7, max. 14 dnů od 1. schůzky)
V průběhu 2. schůzky se zaměří pracovník OSPOD na rozhovor s rodiči směřující k dohodě mezi rodiči a obsahu RP. Projednají se zejména oblasti, ve kterých se rodiče neshodnou. OSPOD jednání vede tak, aby rodiče dospěli k dohodě o podstatných věcech týkajících se aktuální situace dítěte. Ze 2. schůzky jsou možné dva výstupy:
- rodiče jsou schopni se dohodnout – OSPOD zašle soudu prostřednictvím datové pošty zprávu o tom, že rodiče jsou ohledně dětí již dohodnuti
- rodiče se nedohodnou
- OSPOD dle vlastního uvážení může s rodiči dojednat ještě případně 3. společnou schůzku (v časovém rozpětí max. 30 min.)
- OSPOD doporučí rodičům společnou návštěvu poradenského zařízení Arkáda – sociálně psychologické centrum, z.ú. a hned na místě za přítomnosti rodičů pracovník OSPOD telefonicky kontaktuje Arkádu a dojedná termín společné schůzky rodičů zde. Konkrétní termín je rodičům sdělen a tito jsou vedeni k dodržení času a termínu domluvené schůzky v Arkádě.
Postup Arkády:
Pracovníci Arkády jednají s oběma rodiči při několika společných schůzkách, kdy se snaží o shodu rodičů v předmětu řízení před OS. Po ukončení konzultací podá Arkáda zprávu OS a OSPOD o průběhu těchto schůzek.
Pokud se rodiče ve stanoveném termínu na Arkádu nedostaví, sdělí pracovník Arkády tuto skutečnost OS i OSPOD. Na tuto informaci může OS reagovat vydáním usnesení, ve kterém uloží rodičům povinnost vyhledat pomoc poradenského zařízení Arkáda.
Postup Okresního soudu v Písku:
OS nařídí termín soudního jednání, kde zohlední snahu rodičů o vzájemnou dohodu. Pokud některý z rodičů záměrně brání uzavření dohody s druhým rodičem v záležitostech týkající se společného dítěte, může mu být tento postoj při rozhodování soudu danému rodiči na újmu.
Převzato ze stránek Města Písek
Okomentovat