JáRodič.cz
–
V životě už každý z nás určitě slyšel větu, že: „Co Čech, to muzikant.“ Ať už si o ní každý myslí, co chce, pravdou zůstává, že hře na nějaký hudební nástroj se věnuje poměrně dost dětí. Některé to baví, jiné hrají prostě proto, že si to rodiče přejí, anebo z jiných důvodů. Že je ale hra na hudební nástroj pro děti přínosem, o tom asi není třeba pochybovat. Na druhou stranu je vždy důležité vybrat ten správný nástroj a snažit se, aby dítě hra na něj bavila. A právě na toto téma bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Proč hrát na hudební nástroj
Hra na hudební nástroj bývá pro děti velkým přínosem. A pozitiva se přenáší samozřejmě i do dospělosti a stáří.
Jaké jsou tedy hlavní výhody hry na hudební nástroj?
- zlepšení koordinace rukou
- trénink/rozvoj mozku, rozvoj paměti
- zvýšení sebevědomí
- schopnost zapadnout do kolektivu, získat nové kamarády
Kdy začít s hrou na hudební nástroj
Začít se prý dá v kterémkoliv věku. Tím je ovšem spíše myšleno, že nikdy není pozdě. Rodiče ale asi bude více zajímat, od kolika let může jejich ratolest s hrou na nějaký hudební nástroj začít. Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, neboť záleží na více faktorech. Mezi ty nejdůležitější patří to, jaké dítě je, zda je schopno porozumět pokynům, které jsou mu udělovány, jestli je ochotno je plnit a další. Podstatné je samozřejmě i to, na jaký hudební nástroj dítě bude hrát.
Obecně lze říci, že začít se dá už v předškolním věku, cca okolo 5. roku věku. V tomto věku je totiž dítě již schopno přesně chápat, co se po něm chce a navíc udrží pozornost.
Jaký nástroj vybrat
Jak již bylo zmíněno, velkou roli hraje i výběr hudebního nástroje. Není to tak úplně snadné. U nás se velmi často začíná hrou na zobcovou flétnu, a to již v mateřské škole. Později se přidává klavír, housle či kytara.
Jak ale ten správný hudební nástroj do budoucna vybrat? Určitě stojí za to se zamyslet nad následujícími body:
- zájmy dítěte, jeho preference
- předpoklady/nadání dítěte
- povaha dítěte – trpělivost, schopnost udržet pozornost, soutěživost a další
- dostupnost výuky, její cena, náklady na pořízení hudebního nástroje
- velikost hudebního nástroje
Tip: nechte dítě vyzkoušet více nástrojů
Tipy pro rodiče
- pokud se rozhodnete pro větší/dražší nástroj, nemusíte jej hned kupovat, lze ho i půjčit. Pokud se jej rozhodnete zakoupit, můžete pořídit i starší.
- vyberte pro své dítě vhodný kurz či soukromého učitele
- důležitá je motivace
- dítě by měla hra na hudební nástroj bavit; pozor na nucení do hry – někdy je to samozřejmě třeba, ale pokud dítě vyložena hrát nechce, nemá smysl ho nutit
Závěr
Hráli jste jako děti na nějaký hudební nástroj, popřípadě na jaký? Bavilo vás to, anebo jste spíše hráli z donucení? Kdo rozhodl, na co budete hrát? A co vaše děti, hrají na nějaký hudební nástroj? Od kolika let? Baví je to? Podle čeho jste hudební nástroj pro své děti vybírali? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat