JáRodič.cz
–
Trápí vás, že se vaše dítě v noci stále počůrává? Říkáte si, že už je dostatečně staré na to, aby zvládlo noc bez nehody? Pak vás určitě bude zajímat, kdy nastává ta chvíle, kdy se z obyčejného dětského pomočování stává problém a je třeba vyhledat lékaře, popřípadě to, čím jsou časté noční příhody vlastně způsobeny. V našem dnešním příspěvku se vám pokusíme dát nejen odpovědi na vaše otázky, ale nabídneme i tipy, jak dítěti s tímto problémem pomoci. A to samozřejmě není vše.
Noční pomočování
Odborníci zastávají názor, že by se dítě po dosažení pěti let nemělo již v noci pomočovat. Právě v tomto věku totiž již zcela ovládá svaly, které zadržují močení. Nočnímu pomočování, tedy neuvědomělému vypouštění moči, se odborně říká enuréza (enuresis = vypouštět moč). Rozděluje se na primární (problém nočního pomočování je tu od mala) a sekundární (po bezproblémovém období se noční pomočování opět objeví).
Příčiny nočního pomočování
Nejčastější příčinou nočního pomočování bývá nerovnováha mezi kapacitou močového měchýře a množstvím vytvořené moči během noci. Plný močový měchýř sice vysílá signál, ale dítě se nevzbudí. Na noční pomočování se podílí i vrozené dispozice (někdo z rodičů či z rodiny se v dětství pomočoval).
Roli může hrát také prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, stres, psychická zátěž a další faktory.
Jak dítěti pomoci
A nyní již slíbené tipy, jak dítěti (a nejen jemu, protože noční pomočování je stresující záležitostí i pro rodiče) pomoci:
- Nehubujte dítě, nevyčítejte mu noční nehody a už vůbec ho netrestejte – pomočování není nic, co by dítě dělalo schválně. Nemůže za to.
- Buďte trpěliví – někdy je to sice náročné, ale na druhou stranu „Trpělivost růže přináší“
- O problému s dítětem mluvte (v žádném případě však neřešte problém v přítomnosti dítěte s příbuznými, kamarády a podobně)
- Seznamte se s dostupnými informacemi na toto téma
- Upravte postel – zakupte speciální prostěradlo, anebo natáhněte mezi matraci a prostěradlo gumovou podložku. Nedávejte dítěti pleny (budete mít sice suchou postel, ale dítě nebude mít potřebu jít na toaletu).
- Zajistěte dítěti snadný přístup na toaletu, eventuálně dejte k posteli nočník. Nezapomeňte nechat svítit světlo, aby se v noci zorientovalo.
- Upravte pitný režim – měl by být pravidelný (tedy rovnoměrné pití po celý den). Kontrolujte, co dítě pije. Zejména večer se vyvarujte nápojů, které dráždí močové cesty. Zároveň večer omezte množství tekutin, které dítě přijme (pro připomenutí: tekutina je například i polévka).
- Zapisujte si množství tekutin přijatých během dne a četnost močení
- Dbejte na dodržování hygieny
- Kontrolujte, že se dítě před spaním vymočí
- Poraďte se s pediatrem – nestyďte se za noční pomočování. Prostě se to stává a nebudete první ani poslední, kdo tento problém bude s pediatrem konzultovat. Mějte na paměti, že noční pomočování se dá velmi úspěšně řešit
- Nezapomeňte dítě chválit
Kdy navštívit lékaře
Je-li dítěti více než pět let a stále má v noci (a to i občas) nehody, pak se určitě vyplatí konzultovat celý problém s pediatrem.
Lékař dítě prohlédne, položí vám různé otázky týkající se pomočování, vyšetří moč, popřípadě malého pacienta pošle na ultrazvuk. S největší pravděpodobností vás požádá také o sledování příjmu tekutin během dne a zároveň, jak často chodí dítě na toaletu. Poté rozhodne o dalším postupu.
Vždy samozřejmě záleží na tom, čím je noční pomočování způsobeno. Léčba může probíhat například tak, že se upraví příjem tekutin a „pacientovi“ se podávají léky, které snižují tvorbu moči v noci. Jednu z možností představuje i enuretický alarm, který reaguje na únik i malého množství moči. Možností je ale samozřejmě více.
Důsledky nočního pomočování
Noční pomočování se pro děti od určitého věku (uvádí se věk cca 5 let. Jedná se však samozřejmě opět o orientační údaj. Každé dítě je individualita, a tak je třeba to i brát) stává frustrující záležitostí. Rodiče by před tímto problémem rozhodně neměli zavírat oči a doufat, že se to nějak vyřeší samo – sice může, ale nemusí. A přetrvávající noční pomočování pak může mít negativní dopad na psychiku dítěte. Dítě se stydí, může mít pocit viny, ovlivněno může být i jeho sebevědomí. Straní se kolektivu, protože má strach, aby se mu vrstevníci nesmáli, vyhýbá se jakémukoliv pobytu mimo domov a podobně.
Pro zajímavost
Víte, že existuje Světový den enuretiků? Slaví se 25.listopadu, na svátek sv. Kateřiny. A proč právě v tento den? Odpověď je jednoduchá – Svatá Kateřina je považována za patronku lidí, kteří mají problém s nočním pomočováním.
Závěr
Co si myslíte o nočním pomočování – je to zásadní problém, anebo mu není třeba věnovat velkou pozornost? Měl někdo z vaší rodiny problémy s nočním pomočováním? Pokud ano, jak se podařilo celou záležitost vyřešit? Byla nutná návštěva lékaře, popřípadě nějaká léčba? Upravilo se pomočování postupně samo? Znáte někoho, kdo by měl v důsledku nočního pomočování psychické potíže? Podělte se s ostatními o své názory, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat