JáRodič.cz
–
O závislosti na alkoholu, na drogách či o problémech spojených s kouřením se poměrně často mluví. Závislost si je ale možné vytvořit i na tak užitečné věci jako je počítač, respektive na internetu a online prostředí. Z medicínského hlediska se sice nejedná o závislost v pravém slova smyslu, to ovšem nic nemění na skutečnosti, že se jedná o závažný problém. V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili množství informací a rad právě na toto téma. Příjemné čtení.
Co je závislost na internetu
A jak definovat závislost na internetu? Počítají se hodiny, kolik na něm člověk tráví, anebo je to o něčem jiném? Je jisté, že internet v dnešní době nabízí nepřeberné množství informací a zábavy. Mnoho lidí na něm tráví poměrně dost času, to ovšem ale ještě neznamená, že by na něm byli závislí. Problém nastává ve chvíli, kdy jim tato činnost začne komplikovat život (virtuální svět se stává tím nejdůležitějším).
Kdo je nejvíce ohrožen
Nejvíce ohroženi jsou mladí lidé. A je to naprosto logické, neboť právě oni považují internet za nezbytnou součást svého života. Je pro ně samozřejmé využívat internet k mnoha činnostem (soukromým, studijním i pracovním). Nedovedou si téměř představit, že by byli někde delší dobu bez něj.
V této skupině jsou pak nejohroženější ti, kdo mají problémy ve skutečném světě (osamělost, deprese, problémy s navazováním vztahů, problémy v rodině atd).
A na čem si děti a dospívající nejčastěji vytváří závislost? Jsou to kybervztahy a online komunikace, hraní online i offline her, serfování po internetu a získávání velkého množství informací.
Jak se závislost projevuje
Aby se mohlo mluvit o závislosti, musí být přítomno šest základních příznaků (Griffith, 2006):
- Význačnost – internet či některé jeho aplikace jsou pro člověka tou nejdůležitější věcí
- Změna nálady
- Zvyšování tolerance – potřeba stále prodlužovat dobu strávenou online (zvyšování dávek)
- Abstinenční příznaky
- Konflikt – v mezilidských vztazích, v sobě samotném, s jinými aktivitami
- Rekurence – recidiva
A jak rodiče poznají, že právě jejich dítě je ohroženo?
Rodiče by měli vědět, kolik času tráví jejich potomek na počítači a čemu se zde věnuje. Mezi varovné příznaky pak patří to, když dítě lže o času stráveném online, věnuje této činnosti nadměrné množství času, má problémy ve škole, zanedbává ostatní zájmy, vyhýbá se přátelům, mění nálady a podobně.
S tím souvisí i další projevy, jako například problémy se spaním, změna váhy (dítě buď hubne, anebo naopak přibírá), zanedbávání osobní hygieny a další.
Jak dítěti pomoci
Pokud se rozhodnete řešit problém doma, pak můžete vyzkoušet doporučení psycholožky Kimberley Young:
- Změna struktury dne – v době, kdy bylo dítě nejčastěji online, naplánujte jiné aktivity
- Stanoveni určitého počtu hodin a přesně vymezené doby online – raději častěji na kratší dobu
- Použiti externích upozorněni – lze využít upozornění v počítači, budík atd.
- Přerušeni používání problematické internetové aplikace
- Upomínkové karty – na jednu stranu napsat pět hlavních problémů, spojených se závislostí, na druhou pět hlavních pozitiv, které se objeví po omezení internetu
- Zmapovaní činnosti – co „nemocný“ zanedbává? Pokuste se tyto aktivity obnovit.
- Nezapomeňte také na to, že rodiče jsou příkladem pro své děti – takže pokud trávíte na internetu hodiny a na nic jiného vám už čas nezbývá, pak těžko můžete chtít po svém potomkovi, aby se choval jinak. Je jisté, že dítě potřebuje vaší podporu.
- Uvědomte si, že internet je v podstatě neoddělitelnou součásti života. Cílem léčení tedy nemůže být úplné odstřihnutí, ale spíše nabyti kontroly nad jeho užíváním a minimalizace negativních důsledků spojených s jeho používáním.
- Pokud se vám nedaří, anebo si nejste jisti, že to zvládnete, pak se určitě vyplatí vyhledat odbornou pomoc.
Jak závislosti předcházet
Určitě se shodneme na tom, že nejúčinnější je prevence. Jistě, není vždy snadné vše sledovat a kontrolovat, přesto je fajn udělat si čas a zamyslet se nad tím, jakým způsobem dítě tráví volný čas, zda vychází s kamarády, jakým aktivitám se věnuje atd.
Jak tedy na to?
- Mluvit s dítětem
- Podporovat ho v různorodých aktivitách
- Zajistit dítěti program na odpoledne (dle věku a zájmů; nezapomeňte ale také na to, že dítě potřebuje odpočívat)
- Sledovat (v rozumné míře; neměla by to být kontrola typu – nevěřím ti), kde se dítě na internetu pohybuje
- Nastavit pravidla
Ze světa čísel
Z výzkumu, který proběhl v roce 2009 (Šmahel a kol.) vyplývá, že u nás vykazuje znaky závislosti na internetu 3,4 % populace a téměř stejné procento je ohroženo. U věkové skupiny od 12 do 15 let je tato hodnota 23 %. Nejvíce závislých je pak ve věkové kategorii 16 až 29 let. Více závislých je mezi muži.
Závěr
Využívají vaše děti počítač, respektive pohybují se na internetu? Máte stanovena nějaká pravidla? Myslíte si, že čas, který stráví online je v normě, anebo máte pocit, že zde tráví až moc času? Museli jste někdy řešit situaci, kdy by vaše dítě trávilo neúměrné množství času na internetu a zanedbávalo tak své povinnosti a zájmy? Pokud ano, jak jste situaci řešili? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat