David Beinstein
Vážení rodiče a příznivci Střídavky. V poslední době jsem se rozhodl na základě nejen nedávných článků na Střídavce napsat dopis několika poslancům, abych udělal, co můžu, pro změnu stavu české justice. Obávám se, že ale nejsem ten správný člověk, který by měl takový dopis napsat.
Myslím, že dopisy tohoto znění by měl psát někdo jiný. Ano, jste to vy, kdo si jej právě budete číst. Každý, kdo chce něco změnit, musí pro změnu něco udělat. Chcete snad, aby spravedlnost v České republice fungovala stejně jako nyní? Chcete, aby stejní nebo podobní soudci rozhodovali o osudech vztahů vašich dětí? Věřím, že se vám stávající situace protiví stejně jako mně. Věřím, že dokážete napsat také podobný dopis. Dokonce si dokáži představit, že mnohonásobně lepší. Máte znalosti, máte zkušenosti rodičů a bojovníků s justicí a mnoho z vás také odvahu, kterou jste prokázali v mnoha situacích. Copak zde není více lidí s myslí a duší Tomáše Jadlovského? Má snad zůstat osamocen? Neprosím vás o nic než chvíli vašeho času. Napište také dopis svému poslanci a premiérovi České republiky. E-mailové a poštovní adresy na ně snadno najdete na internetu. Kdo máte odvahu, zveřejněte svůj dopis na Střídavce a dalších serverech, které vám to umožní.
Neslibuji, že vám odpoví. Možná si jej ani nepřečtou. Co ale vím, je, že uvidí ve své schránce dopis dalšího člověka, který chce změnu. Další zničený osud. Další dětský pláč. Další bolestivou ránu v rodinném kruhu. Popište vaše osudy a ukažte, co je na justici špatně. Vy, kdo si myslíte, že víte, jak zlepšit naše soudnictví za této situace, napište to. Prosím vás ukažte, že zde existuje více lidí, kterým není stav věci lhostejný, a ukažte to teď. Udělejte to prosím pro vás, vaše děti a lidi ve stejné situaci. Určitě byste byli rádi, kdyby vám někdo v těžké situaci podal pomocnou ruku. Těžko ale může někdo pomocnou ruku přijmout, když ji nikdo nepodá. Pomožte těm z vás, kteří vaši pomoc potřebují. Udělejte to prosím teď.
Děkuji všem, kteří vyhoví mé prosbě a napíší alespoň několik vět.
Vážený pane premiére, vážení poslanci.
Nedávno jsem četl dopis adresovaný panu ministru Robertu Pelikánovi napsaný panem Josefem Šálkem (zveřejněn na serveru stridavka.cz – JSEM ZOUFALÝ Z TOHO, CO SE ZDE DĚJE), který v něm popisuje svůj subjektivní pohled na českou justici a své osobní potíže, které nepovažuje českými soudy za korektně vyřešené. Nevšiml jsem si, že by na tento dopis dosud dorazila jakákoliv odpověď. Navíc ministerstvo podle mých informací nedostatečně reagovalo také na jiné podněty od veřejnosti.
Sice chápu, že ministři různých resortů a tedy také ministr spravedlnosti jsou zajisté časově velice vytíženi a dokáži si představit, že mají spoustu jiných důležitých záležitostí, tedy bych absenci odpovědi v jiném případě pochopil, ale jelikož se při zavádění demokracie a odstraňování komunistického systému v ČR nepodařilo zajistit podobnou změnu na různých úřednických resortech, zejména v soudnictví, pročež nyní můžeme být svědky různých nesrovnalostí v oblasti justice, považuji odpověď na podobný dopis napsaný kýmkoliv nejen za samozřejmou, ale také potřebnou pro zvýšení efektivity zavádění potřebných změn, které jsou potřeba nejen podle mého (laického) názoru. Navíc takový dialog s veřejností pomůže lépe pochopit, v čem konkrétně je na justici především ze stran některých sdružení nahlíženo jako na oblast, kterou je potřeba změnit.
Kdybych svůj názor ohledně českých soudů viděl jako osamocený, nezatěžoval bych se o Vánocích psaním tohoto dopisu. Bohužel ale zdaleka sám nejsem. Nechci ukazovat na servery, zabývající se problémy v oblasti péče o děti jako je stridavka.cz, které jsou v dnešní době většinou alespoň nějakým způsobem medializované. Ostatně na stránkách tohoto webu je oblast z tohoto pohledu dostatečně zmapována a lidé se zde mohou dočíst o různých kauzách nejen Tomáše Jadlovského, ale také dalších přešlapech v soudních síních různého typu. Žádost o změnu jsem ale zaznamenal také z jiných míst. Konkrétně můžu uvést nevýdělečný spolek ŠALAMOUN, který se již delší dobu stavem v české justici zabývá a průběžně upozorňuje na různé nedostatky. Jelikož ale ne všechny věci, o kterých tento spolek mluví dokáži posoudit, zaujal mě spíše web pana Luboše Patery JUSTIČNÍ KANÁL, kterému se podařilo zmapovat několik kauz, které jsou podrobně a pečlivě rozebrány. Jako nejzajímavější příklady mohu uvést videa ze soudního líčení bývalého soudce MGR. ROMANA ČONKY, kdy toto bylo ukončeno podle mého názoru naprosto neuvěřitelným způsobem, (zde především nechápu, co dělal jeho nadřízený, protože poté, co se kauza dostala na veřejnost vyšlo najevo, že měl plnou kancelář nevyřízených soudních spisů) nebo kauzu pana inženýra PETERA ŠEBA, který byl v ČR křivě obviněn z domácího násilí a kde po dlouhých peripetiích slovenský Ústavní soud konstatoval porušení jeho práva na spravedlivý proces. Zde Vás bude zajímat pravděpodobně především česká větev celého případu a sní související videozáznamy. Podobně zajímavé jsou také různé články pana ZDEŇKA JEMELÍKA, byť někde popisuje spíše své názory, než konkrétní kauzy. Tyto informace jsem ale nezaznamenal pouze ze strany výše zmíněných organizací, některé příklady lze najít také v českých médiích. Za nejlepší dokument, který se týká těchto záležitostí považuji dokument „KDYBY MĚ ZABILI“, natočený Českou televizí. Viděl jsem ale také jiná videa, konkrétně v pořadu SOUKROMÁ DRAMATA pana reportéra Josefa Klímy a Janka Kroupy, kterým se povedlo ukázat také další oblasti české justice, které výše odkazovaní nepopisují. Bohužel se mi ale konkrétní epizody nepodařilo dohledat. Vodítkem můžou být také SROVNÁVACÍ INDEXY světového ekonomického fóra. Pokud jsou před ČR v oblastech majetkových práv, případně nezávislosti justice za zeměmi jako Jižní Afrika, Saudská Arábie nebo Ghana, tak se za ČR dokážu jedině stydět. Jako vyspělá demokracie máme skutečně na víc, než se krčit za zeměmi z oblastí Afriky a Blízkého Východu.
Samozřejmě chápu, že výše uvedené není dostačující k přesnému popisu stavu justice v ČR, k čemuž ani nemám podmínky a ani schopnosti a nechci tady mluvit o jakýchkoliv řešeních, protože k jejich návrhu nemám dostatek zkušeností v oblasti práva a státního aparátu, ale rád bych Vás požádal o něco jiného.
Byl bych velice rád, kdybyste se zasadili o zkvalitnění komunikace veřejnosti a Ministerstva spravedlnosti konkrétně, ideálně na všech úrovních justice. Bez komunikace s veřejností nemůžete zmapovat konkrétní stav, bez udržování kontaktu se nemusíte dozvědět konkrétní návrhy od lidí, kteří by mohli mít nápad, který by mohl být součástí řešení této situace. Chápu, že někteří jedinci zabývající se tímto tématem mohou mít někdy nevybíravé metody, případně slovník. Je potřeba si ale uvědomit, čím tito lidé prošli a pochopit, že některým z nich česká justice defacto život převrátila naruby nebo dokonce zničila a podle toho k nim přistupovat. Také oni mohou přijít se zajímavou informací, či užitečným nápadem. Proto Vás chci požádat, abyste zajistili odpovědi na patřičné úrovni všem lidem, kteří se snaží se státními institucemi v souvislosti s justicí smysluplně komunikovat, případně zajistili zpracování případných řešení, se kterými přijdou. Přestože chápu, že v některých jednotlivostech se může jednat o složitější záležitost (např. soudce se nemůže vždy vyjadřovat k případu, který bude soudit) věřím, že na drtivou většinu dotazů a připomínek veřejnosti lze zajistit korektní odpověď na úrovni, vyjadřující se k veškerým tématům.
Také chci, abyste mi poslali v odpovědi konkrétní kroky, které chcete pro zlepšení stavu naší justice provést, protože mě tento problém již delší dobu znepokojuje, byť jím nejsem jakkoliv dotčen. Věřím, že v dnešní době informačních technologií je i při zachování tradičních psaných spisů možné zajistit transparentní přehled týkající se kvality vedených řízení, případně alespoň jejich délky tak, aby měl nadřízený konkrétního soudce okamžitý přehled o tom, kolik kauz vyřizuje a jak dlouho mu konkrétní kauzy trvají, aniž by byla výrazně zvýšena agenda (de facto by nemusela být zvýšena vůbec). Samozřejmě chápu, že mnoho věcí nelze úplně jednoduše posoudit a standardizovat (navíc je nutno brát ohled na nezávislost justice) ale věřím, že lze zajistit, aby se případy, podobné nejen panu Čonkovi nikdy neopakovaly nebo alespoň byly velice rychle odhaleny. Chápu, že náprava justice je velice obtížná kvůli nutnosti udržení její nezávislosti, nicméně práce s tímto problémem je nutná kvůli jeho závažnosti. Mrzí mě, že sám nevím, jakým způsobem by se stávající situace dala zlepšit (osobně jsem nikdy problémy podobné odkazovaným výše neřešil) a určitě chápu, pokud se ani Vám nepodaří vymyslet kompletní řešení problému hned.
V takovém případě je ale nezbytné alespoň vytvářet podmínky pro vytvoření takového řešení. Proto budu sledovat v mezích svých omezených možností, jakým způsobem Ministerstvo spravedlnosti komunikuje s veřejností. Minimálně budu očekávat veřejnou odpověď panu Šálkovi. Věřím, že ji dokážete zajistit a zároveň prověřit, jakým způsobem ministerstvo komunikuje s ostatními občany, kteří mají připomínky k fungování české justice, a jestli má tato komunikace odpovídající formát, případně jakým způsobem řeší výše naznačenou situaci týkající se našich soudů.
Předem Vám děkuji za vyřízení této záležitosti.
30. 12. 2015 at 18:10
Jak říkám, nepotlačuji žádný přístup. Každý je dobrý v něčem jiném a podle toho by měl psát. Proto bych nechal každého napsat takový dopis, jaký považuje za nejlepší. Samozřejmě ale můžete nechat napsat dopis také svým dětem. Je to určitě také dobrý nápad a bude mít svou sílu.
2. 1. 2016 at 0:41
od ministerstva a podřízených soudů můžete požadovat informace
(přehledy, odpovědi, rozsudky, statistiky, apod.) efektivněji přes InfZ
zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím
stačí obyčejným emailem, odpovědět vám musí do 15 dnů,
absenci odpovědi pak lze urgovat stížností
3. 1. 2016 at 14:21
Díky JL za upozornění, až budu příště něco psát, zvážím použití Vámi citovaného zákona.
3. 1. 2016 at 14:29
Dobře napsáno a děkuji za tento článek, taktéž za snahu v tomto směru. Souhlasím s tím že je třeba psát a stále vyvíjet aktivitu jinak si každý bude myslet, že je všev pořádku.Ono tomu totiž tak není naše opatrovnická justice a i OSPOD je hanebná protiprávní organizace. Já sám připravuji dopis pro OSPOD v Hustopečích u Brna a rád ho zde zveřejním. Kdy OSPOD nemá výhrady proti péči ani jednoho z rodiču, ale odmítá podpořit SP ač až na souhlas matky děti jsou podmínky pro ni ideální.
Pište a dávejte sem tyto články, ať je vidět, že změny jsou v opatrovnických soudních případech jsou nezbitě nutné!
3. 1. 2016 at 23:00
Pan Šálek: OSPODnemá výhrady k péči rodičů, ale střídavou péči nepodpoří!!! Dobře vydělávající otec je skvělou kořistí i pro OSPOD, kterou je potřeba oškubat. Chybí tabulky výživného.
4. 1. 2016 at 11:14
Antonii – napište o chybějících tabulkách všem politikům, co znáte, poslancům, ministrům, podle vzoru ze článku. I o nutnosti posílení střídavky, o špatné práci OSPOD. Kopii svého dopisu pak nabídněte Střídavce ke zveřejnění a pro inspiraci dalším.
4. 1. 2016 at 11:50
Psal jsem zase emil na min. spravedlnosti, ÚS a hrad. Co koho napadá dál, kde by se dalo ještě informovat o katastrofickém stavu našeho soudnictví?
4. 1. 2016 at 12:34
Zkuste ještě poslance a senátory.
4. 1. 2016 at 22:31
Kontakty na poslance naleznete zde:
http://psp.cz/sqw/hp.sqw?k=182
Případně je možné je také vyhledat přímo u jejich klubů. Osobně bych napsal minimálně premiérovi, případně dalším poslancům nebo členům stran z Vašeho kraje. Jako adresáty bych zvolil také mladé lidi, aby získali informace o konkrétní situaci na začátku kariéry.
Senátory naleznete zase zde:
http://www.senat.cz/senatori/index.php?ke_dni=4.1.2016&O=10&lng=cz
http://www.senat.cz/senatori/index.php?lng=cz&ke_dni=4.1.2016&O=10&par_2=2
Zde bych napsal asi opět předsedovi (sypu si popel na hlavu, tento dopis jsem mu neadresoval),případně senátorům zvoleným ve Vašem volebním obvodě.
5. 1. 2016 at 0:40
Samozřejmě mám pár nápadů, ale základem je, aby byla vidět dostatečné množství veřejných dopisů, ze kterých bude vidět dostatečná angažovanost a potřeba změny. Kdyby se jich posbíralo alespoň několik desítek, bylo by to fajn.