JáRodič.cz
„Mami, tati, já se nudím.“ Pro mnohé rodiče je tato věta skutečným postrachem. Mají pocit, že pro své dítě neudělali dost, nezajistili pro něj dostatečně atraktivní program, nepořídili mu dostatečně zajímavé hračky. Jenže pocit viny není zpravidla na místě. Navíc – překvapivě – nuda v rozumné míře přispívá ke zdravému vývoji dítěte. Jak tedy na to? Jak často nechat děti nudit? A kdy jim naopak čas zorganizovat? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Nuda
Slovem nuda je v psychologii označován přechodný stav, při němž člověk nemá zájem o činnosti, kterým se běžně věnuje. Navíc je pro něj obtížné se na ně soustředit. Člověk může pociťovat nespokojenost, rozmrzelost a podobně.
Pro některé rodiče je “nuda“ děsivé slovo. Jejich dítě by se přeci v žádném případě nudit nemělo, vždyť má tolik kroužků a dalších činností. Jenže ono je to trochu jinak. Nuda je podle odborníků přirozená emoce a důležitá součást vývoje. Díky ní má dítě šanci objevit to, co ho baví a zajímá.
Ale pozor: „Všeho samozřejmě s mírou,“ respektive nejlepší je „zlatá střední cesta.“
Proč se nudit
- Prostředek, jak pochopit, co je skutečná nuda
- Prostor na přemýšlení a hledání činností, které by člověka bavily
- Krok k samostatnosti, k samostatnému rozhodování
- Rozvíjí se představivost, vynalézavost, tvořivost
- Uvědomění, že se svět netočí jen kolem dítěte
Tipy pro rodiče
- Nebavit dítě celý den – dítě se musí umět zabavit aspoň chvíli samo
- Neorganizovat dětem všechen volný čas
- Nechat volbu kroužků na dětech – aspoň v rozumné míře
- Zapojit je do chodu domácnosti
- Nastavit hranice, ale v rámci nich nechat dětem volnost
Závěr
Nudíte se někdy? Jak se v takové situaci cítíte? A jak ji řešíte? Organizujete dětem volný čas? Mají čas jen pro sebe? Umí se zabavit samy, anebo vyžadují vaši neustálou pozornost? Hrajete si s nimi? Chodí za vámi vaši potomci, že se nudí? Jak to řešíte? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JÁRODIČ.CZ
Okomentovat