JáRodič.cz
–
Většina rodičů si přeje, aby jejich dítě bylo v životě nejen šťastné, ale samozřejmě i úspěšné. Prostě aby se mu dobře dařilo. A k tomu se ho snaží vést již od dětství. V dnešní hektické době se pak stává, že děti jsou zatěžovány tolika povinnostmi, že nemají čas užívat si dětství. A to se samozřejmě dříve či později někde projeví. Jak tedy dětem dopřát kvalitní využití volného času a zároveň mu umožnit být dítětem? Tak právě na toto téma bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Přetěžování dítěte
Je jisté, že rodiče nemohou nechat dítě růst jako dříví v lese. Důležité je, aby mu ukázali směr a vedli ho k různým aktivitám, aby rozvíjeli jeho schopnosti a dovednosti. Na druhou stranu všeho moc škodí, a to platí i pro tuto oblast. Není dobrým nápadem dítěti organizovat každou minutu dne, nutit ho navštěvovat neúměrné množství zájmových aktivit, prostě nedovolit mu užívat si dětství.
A jak rodič pozná, že je toho na dítě moc, respektive že je přetěžováno? Je třeba si všímat:
- změn v chování dítěte – náladovost, úzkostlivost, nekomunikativnost, plačtivost, únava
- problémů ve škole – dítě je unavené, má problémy se soustředěním, a to s sebou přináší problémy ve škole – špatné známky, stížnosti učitelů
- nedostatku kamarádů
- psychosomatických potíží – potíže se spánkem, s řečí, pomočování
- změn ve stravovacích návycích – dítě nejí, nebo jí výrazně méně/více než obvykle
- opakujících se zdravotních potíží – nevolnosti, zažívací potíže, bolesti hlavy
Pokud se u dítěte náhle objeví některý z výše uvedených problémů, je třeba hledat příčiny. Samozřejmě ne vždy je příčinou přetížení dítěte, ovšem může být. V tomto případě je potřeba se zastavit a skutečně zvolnit, protože jinak se problémy budou stupňovat.
Jak na to
Obecně:
- Neklást na dítě (velmi) vysoké nároky; vždy vzít v úvahu možnosti dítěte
- Neplnit si své cíle/sny/ambice prostřednictvím dítěte; dítě si má plnit své vlastní sny
- Nesrovnávejte dítě se sourozencem, s vrstevníky. Každý člověk je osobnost, má své vlastní schopnosti a dovednosti, stejně tak i limity.
- Dítě podporujte, v případě potřeby mu pomozte
- Dítě by mělo vědět, že chce-li něčeho dosáhnout, musí tomu věnovat určité úsilí
- Zajímat se o názory dítěte
Organizace dne:
- Zvolit rozumný počet mimoškolních aktivit
- Zajistit dítěti volný čas, stejně tak čas na kamarády a podobně
- Nezapomenout na čas, který dítě věnuje školní přípravě
- Dostatek času na relaxaci a odpočinek
- Pravidelně s dítětem mluvit
Pro rodiče
Nenechte se ovlivňovat některými ambiciózními rodiči, kteří neustále řeší, kolik aktivit jejich dítě stíhá, jak je úspěšné a podobně. Někdy si sice vedle nich můžete připadat jako úplně „neschopní rodiče,“ ale věřte, někdy méně je vlastně více
Nepodřizujte svůj život tomu, že budete dítě vozit z jednoho kroužku na druhý – vyčerpá to nejen vás, ale i vaše dítě
Pamatujte: nemusíte pořád něco dělat, občas je fajn jen tak odpočívat či lelkovat
Závěr
Kladli na vás rodiče v dětství vysoké, anebo přiměřené nároky? Byli jste schopni jejich očekávání splnit? Cítili jste se někdy pod tlakem? Nutili vás rodiče k mimoškolním aktivitám, které vás skutečně nebavily? Jak to nakonec dopadlo? A jaké nároky kladete na své děti vy? Domníváte se, že by děti měly mít den víceméně přesně naplánován? Stalo se někdy, že jste své potomky přetěžovali? Co bylo důvodem? Podělte se s ostatními o své názory, zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat