JáRodič.cz
–
Většina rodičů zpravidla pořizuje dítěti takové oblečení a obuv, aby bylo schopné se obléci samo. Platí to zejména pro děti navštěvující školku, protože zde je samostatnost v této oblasti považována za samozřejmost. Z tohoto důvodu dávají rodiče přednost botám na suchý zip. V určitém okamžiku ale dospějí k závěru, že by se jejich potomek měl naučit zavazovat tkaničky. Jak ale na to? Jak přesvědčit svou dceru či syna, aby se tento ne zcela jednoduchý úkon naučil? V dnešním příspěvku vám přinášíme několik tipů, jak na to.
Kdy začít
Pokud čekáte, že vám odhalíme přesný věk, kdy by dítě mělo začít se zavazováním tkaniček, pak vás zklameme. Stejně jako u mnoha dalších činností, tak i zde záleží na tom kterém dítěti, jeho povaze, zručnosti a na mnoha dalších faktorech. Některé dítě to zvládne dříve, jiné později. Rozhodně ale není třeba stresovat ani sebe, ani svého potomka. Není přeci důležité, že čtyřletá Anička si tkaničky zaváže naprosto bez obtíží a váš pětiletý Ondra s tím má problémy. Nebojte se, také se to naučí.
Fajn je, pokud to děti zvládnou v předškolním věku. Začít tedy můžete mezi cca 4. – 5. rokem a uvidíte, jak mu to půjde. Jestliže se to hned nepodaří, zkuste celou záležitost na nějakou dobu odložit a zkusit to později.
Tipy, jak na to
- Nejdříve s potomkem o zavazování tkaniček mluvte, vysvětlete mu, proč je důležité, aby se to naučil. Pak zvolte vhodný okamžik a začněte trénovat.
- Rozmyslete si, jakým způsobem bude výuka probíhat – na čem budete tkaničky zavazovat, zda budete mít dítě naproti sobě, vedle sebe, na klíně a podobně. Během výuky to samozřejmě můžete změnit – je důležité, aby vám to oběma vyhovovalo a zároveň dítě pochopilo, co má dělat.
- Můžete vyzkoušet posadit si dítě na koleno a zavazovat tkaničky s ním – nejdříve mu to ukažte, pak mu můžete vést ruce a poté už to může zkusit samo.
- Dítě motivujte – je důležité, aby se dítě samo chtělo učit, bavilo ho to. Pokud nespolupracuje, nemá smysl pokračovat.
- Nezapomeňte na časté pochvaly a ocenění.
- Zajímavým nápadem může být zakoupení různých hraček, které nejen zlepšují manuální zručnost, ale také se na nich dítě učí dělat uzly a zavazovat tkaničky.
- Trénink můžete zpříjemnit i nějakými říkankami, například:
Nejdřív uzlík ze dvou konců,
potom na tom kratším kličku,
pak obtočit druhým koncem,
provléknout tím očkem smyčku – a už koukáš na mašličku!
Jedna smyčka, druhá smyčka,
k tomu ještě malá klička,
utáhni to trošičku,
ať máš hezkou mašličku.
- Vyzkoušet můžete i delší tkaničky – dětem se lépe zavazují.
- Nezapomeňte, že u leváků bude výuka probíhat odlišně
- Počítejte s tím, že výuka vám zabere více času – chce to trpělivost
Závěr
Pamatujete si, kdy se vaše děti naučili vázat tkaničky? A jakým způsobem jste je to učili? Trvalo to dlouho, anebo se to naučily velmi rychle? Máte nějaký osvědčený tip, jak na to? Podělte se o ně s ostatními čtenáři.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat