JáRodič.cz
–
Generace dnešních rodičů se při vzpomínce na své dětství a na návštěvy zubní ordinace asi poněkud vyděsí. V té době to totiž většinou nebyl příjemný zážitek. Od té doby se ale situace výrazně změnila a pokud je lékař šikovný, tak se vlastně není čeho bát. To ale neznamená, že by si snad někdo nechal rád opravovat zuby, a to nejen proto, že jsou i příjemnější věci na světě, ale také proto, že je to poměrně nákladná záležitost. Z tohoto důvodu je důležitá prevence, která může potížím se zuby z velké části zabránit. A právě o ní bude dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Jak vzniká zubní kaz
Zubní kaz je vlastně infekční onemocnění, které poškozuje zubní tkáň. Asi nepřekvapí, že patří k nejčastějším onemocněním (postihuje většinu populace; uvádí se, že 80 – 90 %). Na jeho vzniku se podílí zejména zubní plak, respektive bakterie, které jsou jeho součástí (zejména streptococcus mutans). A čím déle zůstává zubní plak na zubech, tím více škodí.
Velkou roli při vzniku zubního kazu dále hrají:
- Zubní hygiena
- Stravování
- Genetické předpoklady
- Pohlaví, věk
- Tvorba slin – sliny mají za úkol omývat povrch zubů, neutralizovat kyseliny. Pokud je jejich tvorba nedostatečná, pak není povrch zubů dostatečně čištěn.
A jak se zubní kaz pozná? Zpočátku si ho postižený vlastně ani nevšimne. Postižené místo je křídově bílé. Později je zub citlivý až bolestivý, a to jak na změny teploty, tak na některé chutě (kyselé, sladké). Navíc se na něm objeví nerovnosti.
Jak zabránit vzniku zubního kazu
- Správné a pravidelné čištění zubů – více na toto téma Péče o dětské zuby
- Začít s prevencí již v útlém věku dítěte, nejlépe již v těhotenství
- Vhodná zubní pasta (s fluorem) a další přípravky pro ústní dutinu
- Vhodná strava – pozor na cukry/sladkosti, a to nejen v potravinách, ale i v nápojích. Naopak se doporučují mléčné výrobky. Důležité je také dodávat tělu potřebné látky (minerály, vitamíny a další).
- Fajn jsou žvýkačky bez cukru – podporují tvorbu slin
- Pravidelné návštěvy zubního lékaře – 1x za půl roku a také zubní hygienistky – 1x za půl roku/rok (dle doporučení)
Závěr
V jakém stavu jsou vaše zuby? Dbáte na správnou a pravidelnou ústní hygienu nejen u sebe, ale i u svých potomků? Dodržujete výše uvedená preventivní opatření, díky nimž se snižuje riziko vzniku zubního kazu? Chodíte pravidelně k zubnímu lékaři? A jak jste na tom s návštěvami zubní hygienistky? Máte z návštěvy zubní ordinace obavy? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat