JáRodič.cz
Když se řekne škola, objeví se rodičům zejména mladších školáků v očích téměř hrůza: domácí úkoly, učení, shánění či příprava různých pomůcek, a to vše je často třeba stihnout po návratu ze zaměstnání. Jak vše zařídit, aby učení a příprava do školy probíhala v co největším klidu? Pojďme společně hledat odpovědi v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Školní docházka
Je jisté, že do školy se chodit musí a zároveň je třeba plnit určité další povinnosti spojené se školní docházkou. Co si budeme namlouvat, někdy to není vůbec snadné: dítě i rodič přijde odpoledne či navečer domů a začíná mu další kolo povinností – příprava do školy. Zejména rodiče menších školáků musí věnovat poměrně dost času psaní domácích úkolů, respektive dohlížení na potomka, kontrole školní aktovky, přípravě některých školních pomůcek, které dítě naprosto nutně musí mít hned další den do školy.
Kdy a jak se učit
Vždy záleží na té které rodině a jejich možnostech, každopádně se vyplatí nastavit určitý režim učení a přípravy do školy. Vhodný je odpolední čas, kdy dítě mělo předtím čas si odpočinout či se věnovat fyzické aktivitě. Ne vždy je to samozřejmě ale možné, nicméně pokud to jen trochu jde, určitě se to vyplatí.
A co dále?
- Stanovit si vše, co je daný den třeba udělat a rozvrhnout si práci
- Nechat dítě dělat úkoly samostatně
- Být dítěti k dispozici, když potřebuje pomoc
- Učit se s dítětem formou hry – je-li to možné; některé předměty se dají učit třeba i cestou ze školy, při přípravě svačiny a podobně
Tipy pro rodiče
- Obrnit se trpělivostí – nebude to snadné
- Zajistit klidné a pohodlné místo na psaní úkolů a na učení
- Nepřetěžovat dítě
- Odhadnout schopnosti dítěte – nemá smysl požadovat po dítěti více než je schopno zvládnout
- Dostatek odpočinku a volného času
- Být důslední
- Naučit dítě se učit, respektive najít takový styl učení, který dítěti vyhovuje
- Naučit dítě zodpovědnosti
- Nesrovnávat dítě s vrstevníky, sourozenci a podobně
Jak dítěti učení usnadnit
- Střídat předměty, které se dítě učí; učit se v kratších úsecích
- Nechat dítě opakovat nahlas, kreslit či si informace psát/barevně podtrhávat a podobně
- Vysvětlit dítěti látku, která mu není jasná
- Najít/vymyslet různé pomůcky, které dítěti zapamatování usnadní; provázat znalosti z různých předmětů
Závěr
Učili se s vámi rodiče? Do jaké třídy? Jak konkrétně vám pomáhali? Učíte se se svým dítětem? Co je pro vás nejnáročnější? Je pro vás v některých případech příprava do školy noční můrou? Máte přesně stanovený režim, kdy si dítě bude psát domácí úkoly a kdy se bude učit? Daří se vám tento režim dodržovat? Máte nějaký osvědčený tip, jak přípravu do školy zvládnout co nejlépe? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JÁRODIČ.CZ
21. 1. 2018 at 17:29
Zahulíme, uvidíme.