JáRodič.cz
–
Nemoc u dítěte je pro každého rodiče stresující záležitostí. Jestliže k tomu navíc musí být dítě ještě hospitalizováno v nemocnici, pak se z toho stává téměř noční můra. Je třeba si ale uvědomit, že pobyt v nemocnici je obrovským stresem i pro dítě. Určitě se proto vyplatí jej dopředu na plánovanou hospitalizaci připravit. A protože člověk nikdy neví, co jej čeká, pak asi není špatný nápad mluvit s dítětem o nemocnici preventivně. Na dnešní den jsme pro vás připravili příspěvek právě na toto téma.
Příprava je důležitá
Asi není třeba zdůrazňovat, že pobyt v nemocnici je (nejen) pro dítě stresující záležitostí. Má obavy nejen z neznámého, ale pociťuje také strach z bolesti, z cizího prostředí, z odloučení od blízkých osob, z toho, že nebude moci dělat to, na co je zvyklé a podobně. Pokud je tedy dopředu jasné, že bude dítě hospitalizováno v nemocnici, pak určitě stojí za to ho na takovou situaci připravit. A koneckonců se vyplatí o nemocnici jako takové mluvit již s předstihem. Člověk nikdy neví, co jej čeká a proto se vyplatí být aspoň částečně připraven.
Jak dítě připravit
- Dítě začněte připravovat včas – u menších dětí (do cca 4 – 5 let) začněte tak 3 – 7 dní předem; se staršími mluvte ihned poté, co vám tuto informaci lékař sdělí
- Vysvětlete mu důvody hospitalizace
- Dítě by mělo vědět, co jej čeká – nedělejte z pobytu v nemocnici tragédie, na druhou stranu dítěti nelžete („Ta injekce bolet nebude“ – nesmysl, injekce bolí, tak proč lhát)
- Sdělte mu délku pobytu v nemocnici
- Odpovězte dítěti na všechny otázky
- Snažte se mu pomoci překonat strach
- Zkuste na pobytu v nemocnici najít nějaké klady
Tip: Některé činnosti můžete trénovat formou hry i doma – například s lékařským kufříkem a obvazy.
Co mohou rodiče ještě udělat
- Je-li to jen trochu možné, zůstaňte s dítětem v nemocnici: Pokud to možné není, pak buďte s dítětem co nejčastěji. Fajn jsou určitě i návštěvy příbuzných a známých (třeba strýček či teta, babička či dědeček a podobně).
- Buďte dítěti oporou
- Nedávejte najevo svůj strach, obavy a úzkost
Čím dítěti pobyt usnadníte aneb Co vzít s sebou
- Oblíbené pyžamo, tepláky, ponožky, tričko bačkory atd.
- Plyšáka či jinou hračku
- Společenské hry, knížky, omalovánky, pastelky, stavebnice atd.
- Učení
- Pro starší děti: mobilní telefon, DVD přehrávač, tablet atd.
Tipy pro rodiče
- Lékaře/ošetřujícího personálu se dopředu ptejte, co se bude dít
- Zjistěte si podmínky pobytu rodiče v nemocnici společně s dítětem – v každé nemocnici platí trochu jiná pravidla
- Žádejte informace o vyšetřeních, která dítě podstupuje
- Nebojte se zeptat
- Řešte věci/nesrovnalosti ihned
Tip: Existuje etický kodex Charta práv dětí v nemocnici, který platí i v České republice.
Závěr
Byli jste v dětství někdy hospitalizováni? Pokud ano, jaké jsou vaše vzpomínky? A co vaši potomci – už museli někdy zůstat v nemocnici? Pokud ano, jednalo se o plánovanou hospitalizaci, anebo náhlou? Měli jste šanci dítě na pobyt v nemocnici nějak připravit? Zůstali jste s ním? Jak vaše dcera/syn hospitalizaci zvládl? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat