JáRodič.cz
–
Zima i se svými radovánkami je snad ještě daleko, ale přesto se většina rodičů v nejbližší době bude muset vypravit do obchodů a vybrat pro svého potomka zimní boty. Pro velkou část z těch, jejichž děti jsou menší, je to poměrně náročná činnost, a to nejen proto, že boty je třeba řádně vyzkoušet a ujistit se, zda nikde netlačí a celkově dobře sedí, ale hlavně z toho důvodu, že dítko často celou „proceduru“ komplikuje, nespolupracuje, zabývá se čímkoliv jiným, jen ne zkoušením boty. V dnešním příspěvku jsme pro vás proto připravili několik tipů a rad na co si dát při výběru zimní obuvi pozor, jak jí vyzkoušet a mnohé další. Příjemné čtení.
Velikost zimních bot
Nejdříve je třeba si rozmyslet, jakou zimní obuv chcete dítěti vlastně pořídit – zda to mají být boty do sněhu, sportovní obuv, anebo třeba jen do města. Počítejte s tím, že dítě bude potřebovat na zimu minimálně dva páry bot.
Před výběrem konkrétní obuvi je důležité změřit dítěti nohu. Dětské nohy totiž poměrně rychle rostou a dokonce i jejich tvar se mění, a tak od posledního nákupu mohlo dojít ke změně. Nezapomeňte na to, že je třeba změřit obě nohy. A ještě pro doplnění: bota má být vždy o cca 1,0 až 1,5 cm delší než noha (měřidla nohou tuto rezervu zpravidla již zahrnují).
Při samotném zkoušení obuvi pak nelze spoléhat jen na změřenou velikost (ne všichni výrobci je dodržují – velikost 20 není vždy bota 20 a podobně. Existují však měřidla, která změří i velikost boty uvnitř). Je třeba také zhodnotit, jak bota dítěti sedí (nejlépe je nechat ho v ní projít) a jaký prostor zůstává v botě volný (nestačí jen zmáčknout botu na špičce a posoudit, kde má dítě palec. Fajn je i požádat dítě, aby dalo nohu co nejvíce do špičky a změřit prostor za patou. Nejsou to ale úplně spolehlivé způsoby, protože děti dost často nohy, respektive prsty různě krčí). Je třeba brát v úvahu i to, že děti si často vůbec neuvědomí, že je boty tlačí či jim nesedí, a proto na jejich hodnocení ohledně velikosti nelze tak úplně spoléhat.
A ještě drobná rada: Rozhodnete-li se, že půjdete se svým dítětem koupit boty, obrňte se trpělivostí. Zkuste vybrat takovou denní dobu, kdy není unavené. Asi je zbytečné připomínat (ale opakování je matka moudrosti), že by mělo být najedené a napité, prostě co nejvíce v pohodě.
Výběr obuvi
Při výběru je třeba dbát zejména na:
Správnou velikost a tvar boty (nesmí být ani malá, ale ani zbytečně velká, stejně tak úzká, ani široká. Špička boty má být kulatá a široká.)
Kvalitu boty – přestože jsou boty poměrně nákladná záležitost, nešetřete na nich více než je nutné. Nekvalitní obuv může u dítěte vyvolat různé potíže, a to od zapocení, přes odřené nohy až po zdeformování nohou. Zároveň není vhodné nosit obuv, kterou již používal někdo předtím.
Materiál – obzvláště u zimní obuvi je důležité, aby byl použitý materiál nepromokavý, ale zároveň propustný. Taktéž je nutná dobrá podrážka – pevná, ale ohebná, měla by tlumit nárazy a neklouzat. Pozor také na spoje, aby se nepáraly a také tudy nezatékalo.
Hmotnost – boty by měly být lehké
Způsob/snadnost obouvání boty – při výběru je nutno myslet i na to, aby si dítě umělo botu nazout i vyzout samo
Údržbu – měla by být snadná. Počítejte s tím, že v zimě jsou boty vystavovány různým nepříznivým vlivům, chodí se blátem, rozbředlým sněhem, solí a podobně.
Vzhled boty – je určitě důležité, aby obuv vypadala pěkně a hlavně se dětem líbila. Jistě, není to to nejdůležitější kritérium, na druhou stranu je k přání dítěte vhodné přihlížet.
Závěr
Podle čeho vybíráte obuv pro svého potomka? Je pro vás důležité, aby bota měla atest? Je ve vašem případě nákup obuvi pro dítě snadná záležitost, anebo to vyžaduje spoustu času a energie? Nosí vaše ratolest vždy novou obuv či dědí po sourozenci? Kolik v průměru vydáte peněz za zimní obuv? Podělte se s ostatními o své názory, rady a tipy.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat