JáRodič.cz
–
„Kdo nezažil, neví o čem to je“ – dlouhotrvající pláč a křik miminka, který nelze utišit, bolesti, svíjení a k tomu bezradný a unavený rodič, který si už většinou neví rady. O čem je řeč? O kojenecké kolice, která postihuje v prvních měsících života mnoho miminek. V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili povídání na toto téma a samozřejmě také několik tipů, jak svému děťátku pomoci.
Kojenecká kolika
Nejčastěji se objevuje v prvních třech měsících života, trvat může ale až do cca pátého, šestého měsíce. Miminko má bolesti bříška, které se stupňují, často se svíjí, je neklidné, pláče, křičí, a to po dlouhou dobu (o kolice se hovoří v případě, že dítě křičí více než tři hodiny denně, více než tři dny v týdnu). Tyto problémy se objevují spíše odpoledne či večer, často dokonce ve stejnou dobu. Dítě jinak prospívá, nemá žádné problémy, mimo tyto záchvaty je spokojené, v pohodě.
Bohužel dosud nebylo zjištěno, proč se tak děje. Mluví se například o přejídání dítěte, zažívacích potížích, psychologických faktorech a podobně.
Není bez zajímavosti, že koliky se vyskytují jak u kojených dětí, tak u těch, které dostávají umělou výživu.
Rady, jak miminku pomoci
Koliky dovedou být urputné a je velmi těžké miminku nějak pomoci či ulevit. Určitě stojí za to vyzkoušet některý z následujících tipů, ovšem úspěch není zaručen. Každé dítě je jiné, některému se uleví, na jiné nezabírá téměř nic. Velmi důležité jsou hlavně pevné nervy – není totiž vůbec snadné sledovat svého potomka v bolestech, poslouchat jeho pláč a do toho ještě překonávat svou vlastní únavu. Máte-li možnost, požádejte svého partnera či někoho z rodiny o vystřídání – někdy stačí i krátký odpočinek a vše se zvládá lépe.
A nyní již slíbené tipy:
- masáže kojence (zaměřte se hlavně na bříško)
- cvičení s miminkem – respektive přitahování nožiček k bříšku
- správné krmení (pozor na to, aby dítě nepolykalo zbytečné množství vzduchu – ten ho pak může v bříšku trápit), odříhnutí apod.
- kolébaní, tišení, uklidnění u prsu, někdy pomůže i pevné zavázání v rychlozavinovačce
- teplý obklad na bříško (pozor na teplotu, mohlo by dojít k popálení)
- léky proti nadýmání – vždy konzultujte se svým pediatrem, často se podává například Sab Simplex, popřípadě fenyklový čaj proti nadýmání. Doporučují se i probiotika.
- V případě, že dítě kojíte, zkuste upravit svůj jídelníček. Popřemýšlejte o bylinných čajích, které by mohly zmírnit potíže miminka (například fenyklový, anýzový, kmínový čaj, popřípadě čaj pro kojící matky)
- Odpočinek matky, odbourání stresu, co největší psychická pohoda
- Pravidelný režim, dítě ví, co ho čeká a není rozrušeno změnami
Návštěva pediatra
Je jisté, že pediatr by měl být o problémech miminka informován. Je důležité, aby „pacienta“ prohlédl, zjistil, kdy se tyto stavy objevují, popřípadě další informace. Jen odborník dokáže posoudit stav dítěte, vyloučit případně další nemoci či potíže (mohlo by se třeba jednat o poruchy zažívání, nesnášenlivost kravského mléka a podobně).
Závěr
Trpělo vaše miminko kolikou? Nebo ho třeba trápily bolesti bříška? Jak jste se s tím vypořádali? Co všechno jste vyzkoušeli? Máte nějaký osvědčený recept, který byl u vás úspěšný? Podělte se s ostatními čtenáři. Možná právě vaše rada jim pomůže vypořádat se s touto složitou a náročnou situací.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat