Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
Mnoho lidí se v současné době pozastavuje nad případem dětí Michalákových, které byly v Norsku odebrané rodičům a dané do pěstounské péče. Paní Michaláková se už dlouho snaží situaci zvrátit, aby mohla opět vychovávat své vlastní děti. Norům se to nelíbí, budiž. Ale i někteří představitelé českého státu jí v tom házejí klacky pod nohy.
Tento případ totiž odkrývá systémový problém, jehož řešení by mohlo spláchnout různé „ochránce práv dětí“ i u nás. Podstatou problému je, že pod záminkou „nejlepšího zájmu dítěte“ se stát staví nad rodiče, zasahuje do rodinných vazeb a ničí je.
I v Česku máme děti odebrané z úplných rodin, a ne málo. Před několika dny si kvůli nesmyslému obvinění a odebrání dětí dokonce VZAL ŽIVOT jeden otec rodiny. Až si člověk říká – proč svůj vztek a žal obrátil proti sobě a ne proti těm, kdo to způsobili?
Dohromady jsou tu však stovky tisíc rodičů, kteří byli soudem zbaveni práva vychovávat své vlastní děti. Jen s tím rozdílem, že toto právo nezískali pěstouni, ale výhradně druhý rodič. I takto odstavený otec nebo matka je ve stejné pozici jako paní Michaláková – se svými vlastními dětmi se také smí jen občas navštěvovat. Samozřejmě, že z pohledu dětí je situace lepší. Zbyl jim aspoň jeden rodič… Ale ani pro ně ztráta poloviny rodinných vazeb není dobrá. Utěšovat se tím, že přijít o jednu nohu je lepší, než přijít o obě, nemůžeme.
Řešení existuje: důsledně chránit rodinné vazby. Děti separovat od rodičů jen ve zcela mimořádných případech prokázaného týrání. Podpořit zachování rodin dětem pohromadě. A pokud se to nepodaří, pak jim aspoň zachovávat péči obou rodičů odděleně.
Sami odstavovaní rodiče (a jejich blízcí) by si měli uvědomit, že Norsko je i u nás. A začít mnohem víc bojovat za právo své a svých dětí být spolu. Tak jako paní Michaláková.
Z článku „DNESKA NENÍ STYK A DNESKA NEBUDE STYK!“ převzatý příklad ničení rodinných vazeb – soudy v Plzni stanovily otci pěti dětí možnost být s nimi pouhé tři hodiny měsíčně. Mimo tuto dobu mu matka v kontaktu s dětmi důsledně brání:
Převzato z HODINA.BLOG.IDNES.CZ
2. 2. 2015 at 13:09
nejhorší je že tady nefunguje Cochem a ti odborníci nespolupracují. Je potřeba aby rodinám pomáhali všichni odborníci a spolupracovali, tak jak to navrhuje pan Patera s panem Hodinou Cochemským modelem. je potřeba zapojit více psycholožky, mediátorky, ospod, ale i ty logopedky, opatrovnické soudkyně atd.
2. 2. 2015 at 16:30
Nesouhlasim, vsechny tyto instituce funguji spatne a jsou nereformovatelne. Muselo by se zacit na zelene louce. Ve stavajicim systemu by bylo nejlepsi respektovat Ustavni nalez doporucujici stridavku jako vychozi model a pak naopak, at se do toho Ospod a spol montuji co nejmene.
2. 2. 2015 at 20:12
Především zapojit logopedkyStromy na sídlištích budou plné oběšených tátů. Feministky budou řičet slastí.
9. 2. 2015 at 17:26
Cochem v CZ nebude nikdy fungovat, tady totiž není zákon o výživném jako v Německu, což je základní stavební pilíř dohody, protože zlatokopky by utřely nudli a k dohodě by zůstal jen poměr péče o nezletilé, kterých se většina maminek ráda na čas zbaví (krom psychomatek, kterých je ale menšina), aby mohli užívat s novým šamstrem, kvůli kterému dětem rozvrátily rodinu, navíc za peníze vydělané otcem. Kdo tenhle zvrácený systém nepochopí, tomu se střídavky nikdy nedostane a už vůbec ne přes Cochem.