Stridavka.cz
–
Na otázky odpovídá zakladatel Mezinárodního institutu pro rodinu a dítě Aleš Hodina.
V materiálu se konstatuje, že změna byla nutná, protože rozhodování o výši výživného neodpovídá aktuální soudní praxi. Jak to čtete vy? Soudy přiznávají zpravidla vyšší, nebo naopak nižší výživné, než by měl povinný platit?
To by měli vysvětlit ministerští úředníci, jak to mysleli. Já spíše vidím, že naopak aktuální soudní praxe někdy neodpovídá žádným pravidlům. Pod heslem soudcovské nezávislosti je stanovováno výživné bez ohledu na doporučující tabulky i na možnosti rodiče.
Soudkyně třeba řekne, že rodič by mohl teoreticky vydělávat třikrát tolik, než kolik ve skutečnosti vydělává. Ten je tak nakonec nucen rozprodat svůj majetek, aby uhradil vysoké výživné. Jinak spadne do exekucí a dluhů a u nás mu hrozí dokonce i vězení.
Proč – podle vás – tabulka zahrnuje jen 4 vyživovací povinnosti? Jak by to bylo při pěti a více vyživovacích povinnostech?
5 a více dětí má u nás zhruba jen 1 rodič ze 100. Proto se se zřejmě jejich situací ministerstvo nechtělo zabývat. Logicky by ale při větším počtu dětí mělo na každé z nich připadnout méně peněz. Stejně jako ve vícečetných úplných rodinách, kde se děti také musejí uskromnit více než jedináčci.
Obecně by se na rozvedené rodiče měly klást úplně stejné požadavky jako na nerozvedené, což tak bohužel nefunguje. U rodičů žijících spolu nikdo nezpochybňuje jejich právo vychovávat své děti (pokud jim vysloveně neubližují), u rozvedených rodičů je to zpochybňováno běžně. Nerozvedeným rodičům ani nikdo nepředepisuje, kolik peněz mají dávat na své děti, pokud je normálně živí a šatí.
Obecně, jak se stanovuje výživné u velmi chudých osob (kolik jim musí zůstat?) a naopak u velmi bohatých osob? Je u nich nějaký strop?
Chudí rodiče by nyní měli mít garantováno, že jim i po zaplacení výživného zůstane alespoň necelých 10 000 Kč na měsíc. To není samozřejmě mnoho. Na druhou stranu bohatí rodiče stále budou muset platit někdy i nesmyslně vysoké částky, které dítě nepotřebuje, ale druhý rodič je rád využije pro sebe. Bavíme se o mnoha desítkách, občas i o stovkách tisíc korun měsíčně, kterými soudy trestají úspěšné rodiče.
Psáno pro Blesk.cz
Okomentovat