JáRodič.cz
–
Definitivní rozhodnutí o tom, kam budou směřovat další kroky žáků devátých tříd se blíží. Rodiče, žáci, ale samozřejmě i učitelé společně zvažují, která škola či odborné učiliště by bylo pro toho kterého žáka nejlepší. A protože se jedná o poměrně zásadní krok v životě mladých lidí, který může ovlivnit jejich budoucnost, připravili jsme pro vás na dnešní den několik tipů a rad, jak vybrat tu správnou střední školu. Příjemné čtení.
Kritéria pro výběr střední školy
- Zájem žáka – důležité je zaměřit se na to, jaké zájmy mladý člověk má. Někdo má zájmy natolik vyhraněné, že je jisté, že právě škola, která je podporuje, bude vhodnou volbou. Naopak jiný ještě přesně neví, co by vlastně v životě chtěl dělat a pak se určitě vyplatí škola, která je všestranná.
- Kvalita školy – vždy je důležité získat o škole dopředu co nejvíce informací. Výborným zdrojem je samozřejmě internet a webové stránky školy, fajn jsou i reference známých a přátel. Nezajímavé určitě nejsou ani výsledky státních maturit (naleznete na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy) či úspěšnost studentů při přijímacím řízení na vysoké školy. Vyplatí se také zajít se do školy podívat na den otevřených dveří (to mnohé napoví). Důležité je, jak škola sama sebe umí prezentovat, jaké má vybavení, jaká na ní vládne atmosféra a podobně.
- Umístění školy – svou roli při výběru školy může hrát i její umístění. Samozřejmě je praktické, když je škola v blízkosti bydliště či snadno dosažitelná veřejnou dopravou. Na druhou stranu asi není dobré zvolit školu, která se vám moc nezdá jen proto, že je 5 minut od vašeho bydliště.
- Přijímací řízení, obtížnost přijímacích zkoušek a počet přijímaných žáků – velkou roli při rozhodování může hrát samozřejmě i to, jak probíhá přijímací řízení, jak obtížné jsou zkoušky a kolik dětí bude přijato ke studiu. Zkuste reálně posoudit možnosti vašeho potomka a jeho šance na přijetí.
- Uplatnění na trhu práce – za úvahu určitě stojí i to, jak se absolventi toho kterého oboru uplatní na trhu práce. Zřejmě není úplně praktické vybrat školu, jejíž absolventi nemohou nalézt práci.
Praktické rady aneb Na co se zeptat
- Navštivte se svým potomkem více škol, zjistěte co nejvíce informací o nich. Při návštěvě se nebojte na cokoliv zeptat, všímejte si okolí, atmosféry, vztahů mezi učiteli a podobně.
- Zjistěte si, jak probíhá přijímací řízení, podívejte se na testy z minulých let. Zajímejte se o počty přijímaných žáků. Důležité je vědět i to, jaký byl prospěch žáků přijatých v loňském roce.
- Zaměřte se i na vzdělávací program školy, její aktivity, výuka cizích jazyků, výpočetní techniky a podobně.
- Bez zajímavosti určitě není ani způsob výuky, počet žáků ve třídě vybavenost školy atd.
Poznámka pro rodiče
Snad všichni rodiče si přejí, aby jejich děti byly úspěšné a šťastné. Je pro ně důležité, aby jejich potomci dosáhli odpovídající vzdělání, našli skvělou práci, dobrého partnera…prostě jim nic nechybělo. Volba střední školy je samozřejmě důležitým krokem na této cestě. Na druhou stranu není třeba situaci nějak dramatizovat, vnucovat dítěti proti jeho vůli svá (občas nereálná) přání a představy. Fajn je poradit, společně diskutovat, zvážit pro a proti.
Berte své dítě takové, jaké je, vžijte se do jeho pocitů. Je-li nervózní z jakýchkoliv zkoušek a má velké potíže je zvládnout (anebo má třeba strach ze zkoušky z konkrétního předmětu), pak se zkuste podívat po škole, která přijímá žáky bez zkoušek (popřípadě zkoušky má, ale bez obávaného předmětu). Stejně tak, není-li vaše dítě právě studijní typ, smiřte se s tím a vyberte takovou školu či učební obor, který ho bude bavit a zároveň ho zvládne.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat