JáRodič.cz
–
Levorukost je v dnešní době naštěstí již považována za normální. Děti nejsou přeučovány na praváky a v podstatě nikdo už neřeší, jakou rukou kdo píše. To ale neznamená, že je život leváka snadný. Vzhledem k tomu, že většina populace jsou praváci, tak se levák na každém kroku setkává s předměty, které jsou uzpůsobeny právě jim. A zcela otevřeně, lehké to nemají ani jejich rodiče praváci. Jaký je tedy vlastně život leváků a jejich rodičů? Pojďme se společně do jejich světa podívat. Příjemné čtení.
Leváctví – levorukost
Leváctví nebo také levorukost neznamená jen to, že člověk píše levou rukou, respektive preferuje levou ruku, ale i to, že upřednostňuje například levou nohu či jiný párový orgán (oko, ucho). Má to souvislost s funkcí mozkových hemisfér (levé hemisféra řídí párové orgány umístěné vpravo a pravá naopak orgány vlevo).
Jedná se zpravidla o vrozenou záležitost. Proč zpravidla? Může se totiž stát, že z důvodu nemoci či úrazu je člověk nucen používat ten orgán, který funguje, nikoliv ten, který preferuje.
Rozlišuje se geneticky přirozený levák (příčinou je dědičnost) a patologický levák (příčinou je dysfunkce části mozku). Existují i různé stupně leváctví, stejně jako praváctví.
Dříve u nás docházelo k násilnému přeučování leváků (až do roku 1967). Dnes je situace jiná, přesto není život leváka úplně snadný.
Jak a kdy poznat leváka
Někdy je to naprosto snadné – dítě prostě preferuje levou ruku a pravá ruka je ta méně šikovná. Někdy to ale tak úplně zřejmé není. Menší děti mají často tzv. nevyhraněnou lateralitu, tedy používají ruce na střídačku, popřípadě chvíli preferují jednu, pak zase druhou a není úplně jasné, která ruka nakonec „zvítězí.“ Výsledná lateralita se ukáže zhruba okolo 4. – 5. roku věku. Každopádně jasno by mělo být nejpozději před nástupem do školy (respektive by mělo být jasné, kterou rukou bude dítě psát).
Tipy, jak poznat leváka:
- Sledujte dítě při běžných činnostech – všímejte si nejen rukou, ale i nohou, popřípadě očí a uší (Ke kterému oku přikládá dítě kaleidoskop? A ke kterému uchu mušli?)
- Zkuste malý test – navlékání korálků, vkládání předmětů do kyblíčku, stavění z kostek, tleskání (dominantní ruka je nahoře) atd.
- Pokud si nejste jisti, pak určitě stojí za to navštívit specializované pracoviště (speciální pedagog či psycholog) a požádat o provedení testu laterality. Testy jsou zaměřeny na lateralitu horních a dolních končetin a také oka. Testovaný například tleská, zaklesne prsty mezi sebe, vyskočí a otočí se, kope a podobně.
- Výstupy jsou pak následující: výrazné praváctví, mírné praváctví, výrazné leváctví, mírné leváctví a ambidextrie (používání obou rukou, nohou a dalších párových orgánů stejným způsobem).
Život leváka není snadný
Vzhledem k tomu, že většina lidí preferuje pravou ruku, je vše přizpůsobeno právě jim. Dnes sice už existuje množství předmětů pro leváky, což jim život usnadňuje, ale některé problémy to samozřejmě neřeší. Levák se prostě musí přizpůsobit (aspoň do určité míry) požadavkům pravorukého prostředí.
Tohle všechno by si měli uvědomit zejména rodiče (praváci) a samozřejmě také „pravoruké“ okolí.
Vezměte si třeba jen běžný pozdrav – podání ruky. Očekává se, že všichni podají pravou. Ovšem levák (dítě) dá automaticky levou. Stejně tak uspořádání příborů na stole. A to jsou víceméně jen drobnosti. Problém nastává i ve škole – písanky a další pomůcky jsou automaticky pořizovány pro praváky, takže leváci si předlohu zakrývají a písmo rozmazávají. Stejně tak ne každý učitel ví, co s levákem. A co si budeme namlouvat, i rodič pravák je v poměrně složité situaci – rád by dítěti pomohl, ale ukázat mu například psaní či jiné běžné úkony bývá často nad jeho možnosti.
To ale neznamená, že by se rodiče či kdokoliv jiný měl snažit leváky přeučovat (věřte, nevěřte, i v dnešní době jsme se s takovým názorem setkali: „Dejte jí prostě pero do pravé ruky a také to půjde.“). Jak již bylo zmíněno, lateralita je daná. Z toho jasně vyplývá, že by v žádném případě nemělo docházet k přeučování leváka na praváka (nakonec představte si, že by vás někdo nutil psát levou rukou).
A pro doplnění: přeučování může dítěti způsobit například tyto poruchy: změny v chování, tiky, koktavost, nenávist ke škole a další.
Jak pomoci levákovi
- Brát leváctví jako samozřejmost; nikomu nedovolit, aby dítě přeučoval; stejně tak zatrhnout jakékoliv poznámky na toto téma, popřípadě „chytré“ rady
- Pořídit mu předměty, které jsou určeny pro leváky, popřípadě takové předměty, které mu vyhovují (někdy třeba nevyhovuje pero pro leváky, ale hodí se jiný tip a podobně)
- Ve školce/škole, popřípadě na kroužcích upozornit, že je dítě levák. S pedagogem pak domluvit společný postup (ne každý pedagog má však zkušenosti s leváky, takže nedovedou pomoci).
- Posadit leváka vždy tak, aby do něj nikdo nestrkal (musí mít u levé ruky dost prostoru); zároveň by měl mít dostatek světla (zprava)
- Pozor na to, aby si levák nezakrýval předlohy pro psaní, kreslení a podobně, které jsou zpravidla umístěny vlevo – toto je však poměrně složité. Usnadnit mu to můžete tak, že předlohu zkopírujete a dáte mu ji vpravo.
- Smířit se s tím, že leváci často nepíší úhledně a mají i jiný sklon písma. Někdy mají i potíže s tím, že je při psaní dříve bolí ruka. Složitější může být i čtení.
Tip: Pokud sami nejste levák a netušíte, jak bude dítě psát a podobně, zajistěte si odbornou literaturu či se poraďte s odborníky. Pomoci může i některý levoruký kamarád či kamarádka. Rozhodně se toho nebojte, levorukých lidí je spousta a zvládají život naprosto v pohodě. A někteří z nich jsou dokonce slavní, a to v mnoha oborech.
Závěr
Máte v příbuzenstvu nějakého leváka? Pokud ano, jsou leváci i jeho rodiče, anebo se v rodině jedná o ojedinělý jev? Jak se leváctví projevilo a kdy bylo potvrzeno? Má dítě ve škole nějaké problémy, anebo vše zvládá v pohodě? Používá nějaké speciální předměty, které jsou určeny speciálně levákům? Pokud ano, jaké? Jakým písmem píše, respektive máte zkušenosti s novým písmem Comenia Script? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, tipy a rady.
Převzato z webu JáRodič.cz
Okomentovat