Stridavka.cz
–
Novým ministrem práce a sociálních věcí je již několik dní Ing. Marian Jurečka (KDU-ČSL). Po svém jmenování se vyjádřil, že jednou z jeho hlavních priorit bude důchodová reforma, jejíž základ bude spočívat především v mezigenerační solidaritě. Chce se věnovat také sociálně adresné politice a za klíčové považuje skloubení pracovního a rodinného života, kde preferuje větší využívání částečných úvazků.
Při důchodové reformě chce Jurečka více zohlednit výchovu dětí: „Děti jsou základním pilířem pro naši společnost a my musíme umět jejich výchovu ocenit. Není možné, aby pečující rodiče byli „trestaní“ nižším důchodem za to, že se starali o potomky a investovali do nich nejen svůj čas a energii ale také nemalé peníze. Rodiče, kteří vychovali dvě a více dětí a měli průměrné příjmy, by tak mohli počítat s důstojným důchodem v budoucnu. Člověk, který z nejrůznějších důvodů děti nemá a nemá tím pádem ani pravidelné výdaje na jejich výživu a výchovu, by měl tyto uspořené prostředky přesměrovat na podporu zajištění se ve stáří, například formou spoření.“
Doufejme, že snaha ministerstva bude směřovat i k tomu, aby rodiče – oba – vůbec mohli své děti vychovávat, i když se spolu rozejdou. Politika KDU-ČSL byla v tomto v minulosti poněkud nejednoznačná. Držíme proto novému ministrovi palce, aby se vydal správným směrem, k podpoře péče obou rodičů.
28. 12. 2021 at 6:50
Pod pojmem pečující rodič se ovšem skrývají většinou jen matky. Jurečka podporoval maláčovskou reformu a tento diskriminační pojem. Pečující rodič má být pouze jeden – ten, který se staral o dítě nejdéle. Takže i kdyby bylo dítě ve střídavce od konce kojení, matka už bude mít před otcem v délce péče náskok, a bonus za pečujícícho rodiče získá ona. Z otců budou mít nárok jen vdovci nebo výjimečné případy, kdy matka dítě opustí. Rozhodně není na místě od tohoto křesťana čekat nějakou úctu k otcovství nebo snad rovnosti pohlaví.