Fathers4Justice
–
Náš program rodinného práva pro 21. století je založen na Listině práv rodiny a radikální reformě celého systému rodinného soudnictví.
V roce 2004 vydali Fathers4Justice svůj Program rodinného práva pro 21. století, který představoval základ pro naléhavou a radikální reformu systému rodinného soudnictví. Tento zásadní dokument stanoví, jak by otevřený, transparentní a odpovědný systém rodinného soudnictví mohl pracovat ve prospěch dětí a rodin, bez utajování a konfliktních procesů, které oddělily od sebe tolik rodin.
Klíčové principy tohoto dokumentu jsou:
1. Zákonné právo rodičů mít smysluplný rodičovský vztah se svými dětmi, který reflektuje stav před rozdělením rodiny. Důkazní břemeno by mělo být na státu, pokud chce dětem zabránit v přístupu k rodiči.
2. Zákonné právo prarodičů mít smysluplný vztah se svými vnoučaty, který reflektuje stav před rozdělením rodiny.
3. Právní domněnka „sdíleného“ nebo „rovného“ rodičovství založená na stavu před rozdělením rodiny se standardním výchozím bodem 50/50.
4. Účinné vymáhání soudních příkazů, včetně změny bydliště od vzdorujícího rodiče. Rodiče, kteří brání kontaktu, by neměli mít možnost jednat beztrestně.
5. Povinná mediační a vzdělávací setkání o důsledcích rozpadu rodiny dříve než se zapojí právníci a soud.
6. Zavedení otevřeného, transparentního a odpovědného systému soudnictví založeného na smírném řešení, ne konfliktu a otálení. Soudy jsou pro zločince, ne pro rodiny.
7. Odstranění nevolené, nezodpovědné a neprůhledné justice, která působí v úplném utajení. Takový systém je urážkou pokrokové, moderní demokracie.
8. Konec lži, že soudy jednají v „nejlepším zájmu dítěte“, a zavedení systému evidence záznamů o výsledcích pro děti.
9. Reforma právních předpisů o zabezpečení dětí tak, že „zabezpečení dětí“ znamená emoční a finanční podporu, a zajištění rovnoměrného rozdělení dávek mezi oba rodiče.
10. Zavedení zákona o právech a povinnostech rodičů a zahájení veřejného dohledu nad systémem rodinného soudnictví.
Převzato ze stránek Fathers4Justice, přeložil Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.
Okomentovat