Bc. Veronika Hájková
Je to velká životní nespravedlnost, když si chlap najde jinou ženu. Když ho manželka opečovávala, žehlila košile a utěšovala, když se mu v práci zrovna nedařilo. A teď tohle. Nevděčník jeden!
„A to si chce vzít o víkendu děti. Prý je bude seznamovat s tou jeho novou slečnou. Ani náhodou! Děti neuvidí nejmíň do rozvodu. A pak vlastně také ne. Já mu dám střídavou výchovu! V životě neudělal dětem svačinu. Neví, jakou mají doktorku či zubaře. Na rodičovská sdružení nechodil, úkoly s nimi nedělal. Já mu to vytmavím!“
Dámy, zkuste to vzít z jiného konce.
Zkuste mu říct: „Tak jo, to je dobrý nápad. Nenapadlo mě, že by sis na střídavou výchovu troufl. Ale pojďme to zkusit! Aspoň si budu moct udělat v práci ten intenzivní kurz, budu mít čas na cvičení a na kamarádky a odpočinu si od domácích prací a vaření. To bude super!“
Proč si vlastně myslíte, že vaše děti v přítomnosti nové partnerky otce přijdou k morální či jiné úhoně? Bude tam společně s nimi otec a ten je svéprávný. Vybrala jste si ho za tatínka svých dětí, pamatujete?
Měl by otec vašich dětí svoji novou partnerku schovat na víkend do sklepa a dělat, že neexistuje?
Myslíte si, že ona se vašich děti a víkendu s nimi nemůže dočkat? Že si o víkendu neumí udělat lepší program? Pokud má ráda děti a chtěla by s nimi o víkendu trávit čas, tak si najde placenou brigádu v nějakém dětském koutku či raději pohlídá děti kamarádce, která jí bude vděčná a děti na ni nebudou koukat jako na kobru, která jim chce „sežrat tatínka“.
Děti tohle vaše nastavení velmi citlivě vnímají.
Vím, že je to velmi těžké připustit si, že vaše manželství je v troskách. Že vaše sebevědomí je na nule a že nevíte, jak dál. A že za to může ten, kterému jste tak věřila. Že chcete, aby se trápil a ne se chlubil svým „novým štěstím“.
Cesta dál ale nevede přes naschvály a pomsty a podpásovky. Je ten pravý čas být za dámu.
Raději si představte, jak ta slečna se po celotýdenním úsilí v práci těší na víkend, že si ráno přispí a užije si společenský či romantický večer. A místo toho bude v sobotu ráno uklízet, protože přijde ta „vzácná návštěva“. Taky bude vymýšlet zábavný program, aby si šplhla. Na oběd se půjde na pizzu a večer se bude koukat na telku na nějaký nezábavný program, který je vhodný pro děti. Když začnou dávat něco zajímavějšího, tak se musí jít spát. Ani víno si raději nedá, co kdyby to děti řekly mamince. V neděli ráno si fakt nepřispí, vaše zlatíčka vstávají brzy a trvají na TV programu pro děti. Nejpozději v poledne toho bude mít slečna zřejmě plné zuby a na další víkend pojede raději s kamarádkou pryč z města nebo na návštěvu k rodičům. To se ovšem tak často praktikovat nedá. A navíc – určitě chce mít přece miminko!
Pak přijde slabá chvilka, ve které si sečte otcem poskytované alimenty se vstupným do kina a útratou v pizzerii a vynásobí roky, které zbývají vašim dětem do plnoletosti. Dojde jí, že tatínek bude brát děti na dovolenou a kupovat jim dárky k narozeninám a k vánocům. Možná platit i letní tábory a rovnátka. A dojde jí, že když si každý druhý víkend nepřispí a nedá si večer víno, je to nejmenší.
A co teprve pokud se její vyvolený vytasí s „vynikajícím nápadem“ režimu střídavé výchovy.
Vyvstane zásadní otázka: „Mám já tohle zapotřebí?“
Divíte se, že se tyto vztahy často do roka rozpadnou? To je statistika, dámy…. Mimochodem, většina rodin, kde se dohodnou na střídavé výchově nebo ji mají soudem nařízenou, přibližně po roce přechází na jiný model styku rodičů a dětí.
A ať vztah vašeho bývalého muže dopadne jakkoliv, vám zůstanou liché víkendy, kdy si za a) můžete přispat a za b) večer si dát víno a když se s kamarádkou zapovídáte, pít ho třeba do rána. Nebo ho pít s tím hezounem, který vás pozval k baru. Ale to už je zase jiná pohádka…
Převzato z BLOGU VERONIKY HÁJKOVÉ
15. 6. 2017 at 8:31
„…. Mimochodem, většina rodin, kde se dohodnou na střídavé výchově nebo ji mají soudem nařízenou, přibližně po roce přechází na jiný model styku rodičů a dětí…“
Tak tohle by me zajimalo z ceho pochazi. Ja ten pocit nemam, a kolem sebe to nevidim.
15. 6. 2017 at 16:08
Já mám tu zkušenost, že střídavku mají spíše problém vydržet spíše matky než otcové, protože jednak bývají zpravidla více majetnické vůči dětem (oblíbené fráze typu: já jsem si dítě poradila, tak je moje )a také méně stabilní ve svých názorech a druhák matka se střídavkou má u matek samoživitelek ještě stále na čele nesmyslný cejch neschopnosti a pak pár hloupých rad kamarádek-samoživitelek vede k novým kolotočům zbytečných soudů
15. 6. 2017 at 17:14
Kdyby se všem otcům automaticky střídavka nařídila a povolila ubylo by hromada uměle a účelově vytvořených matek strádajících samoživitelek.Potom by zůstaly opravdu jen ty pravé samoživitelky pokud by ze strany otců nebyl ani zájem platit výživné.A jenom těmto by se mělo pomoci,vše ostatní je nespravedlivé a účelové a diskriminující.
15. 6. 2017 at 20:06
Veroniko bravo: zajimavy navod jak se mstit byvalemu krz deti, byt ponekud pozitivneji. Mj zcela jasne poukazuje na mstive a ziskuchtove jednani zen pri rozvodu … a o tomto to presne je. Btw. zeny rozbijeji dnes rodiny z duvodu nevery naprosto stejne casto … za kym by vam ti chlapi lezli? Zena rozbije rodinu a stejne se msti, zcela jasna vypoved o charakteru.
15. 6. 2017 at 22:20
mně to nepřijde jako návod jak se mstít bývalému, ale jako dobrý návod, jak přimět manželky uvažovat trochu praktičtěji a dovést je k dohodě o střídavce (a ještě budou spokojené, jak to té čůze natřely)
16. 6. 2017 at 16:07
Ano, je to možné brát jako dobrý návod, jak přimět manželky uvažovat trochu praktičtěji a dovést je k dohodě o střídavce. Ale vadí mi ten jednostranný pohled – chlap si najde jinou. Přitom v dnešní realitě se rodina rozpadá často proto, že ženská si našla jiného. A pak zase ta klišé, která platila snad v minulém století – „V životě neudělal dětem svačinu. Neví, jakou mají doktorku či zubaře. Na rodičovská sdružení nechodil, úkoly s nimi nedělal.“ To neodpovídá dnešní realitě, kdy většina tatínků dělají s dětmi úkoly, chodí s nimi k lékaři a dělají dětem svačinky. Takže tento blog vnímám jako falešný a mimo realitu.
16. 6. 2017 at 18:10
Dobrý den, na blogu glosuji situace, se kterými se setkávám v praxi. Zřejmě se úžasní tatínkové sdružují na „střídavce“ a do poradny chodí maminky, od kterých pravidelně slýchávám, že jejich děti jsou týrané, neb když jsou u tatínka na víkend, tak mají k večeři párky a nemají dostatečně plnohodnotný program a navíc jsou ve společnosti nové partnerky otce.
A ještě připomínku přímo ze života – když jdu s dětmi k lékaři, v čekárně bývá tatínek raritou. A na posledním rodičáku na celou třídu nebyl tatínek žádný. Tolik z Prahy 10. Asi nejsme dostatečně reprezentativní vzorek?
A určitě někdy napíšu článek o tom „kterak si ženská našla jiného chlapa“,když to pomůže, aby blog nebyl falešný, slibuji
17. 6. 2017 at 19:13
veroniko za clanek predem diky, btw: veroniko,
vis ze o vikendech, ktere potupne otcum opatrovnicka mafie vetsinou milostive prisoudi, neordinuji?
vis ze vetsina tatinku na rodicak nechodi, protoze matka unesla deti na druhy konec kraje, republiky nebo jeste dal a soud ji v tom vyhovel?
atd…
27. 6. 2017 at 23:25
Dle meho nazoru zenam casto krivdite. Muzeme mit i vazne duvody, proc SP nechceme.Jenze nam nikdo neuveri, bylo by to slovo prpti slovu. A tak nam nezbyva nez trpet v nefunkcnim vztahu. A mimochodem, parky
na veceri fakt ne….
27. 6. 2017 at 23:56
Ano, vážné důvody, ve stylu „kdo chce psa bít, důvod si vždycky najde“. A za frází „trpět v nefunkčním vztahu“ se obvykle skrývá nechuť přizpůsobit se manželskému životu.