JUDr. Oldřiška Luňáčková
Jsem 2 roky rozvedený a zjistil jsem, že u dcery, kterou dostala do výchovy matka, se zhoršil prospěch ve škole. Matka má přítele, se kterým si dcera nerozumí, a když má matka odpolední směnu, tak dcera jezdí domů až večer (nechce být s přítelem matky sama doma).
Mluvil jsem s dcerou a ona mi řekla, že by chtěla být u mě, když matka není doma, ale problém je v tom, že jí to nechce dovolit. Dceři jsem navrhl, že požádám o střídavou péči, a ona souhlasila.
Chtěl bych požádat o radu, kde a jak můžu o střídavou péči požádat a zda se při střídavé péči platí výživné.
J.F., Polička
Návrh na rozhodnutí o střídavé výchově můžete podat u soudu, který již v minulosti o výchově dcery rozhodoval. Nejprve je vhodné pokusit se o dohodu o střídavé výchově s matkou dcery a bude-li souhlasit, dohodu sepsat a nechat ji schválit soudem. V případě, že by matka s řešením dohodou nesouhlasila nebo ji posléze nedodržovala, nezbývá než podat návrh u soudu, aby soud sám o střídavé výchově rozhodl, tedy změnil dosavadní rozhodnutí o výlučné výchově matky.
Pokud žijete vy i matka s dcerou např. v jedné obci, neměly by být při střídavé výchově zásadní technické problémy v délce pobytu dítěte u každého z rodičů – pokud matka pracuje na směny, je možné dohodnout i kratší intervaly střídání výchovy (ne např. 14denní), aby to vycházelo tak, že v případě pracovních povinností matky by byla dcera u otce a opačně. Zde by záleželo na konkrétních okolnostech matčiny pracovní doby a samozřejmě vaší také.
Není vždy snadné určit přesně vhodnou délku intervalu péče o dítě každého rodiče, mnohdy to vyžaduje i změnu způsobu života některého, případně obou rodičů, ale i v úplných rodinách se rodiče v péči o děti často střídají s ohledem na své ostatní povinnosti a děti ani společnost v tom nevidí nic nevhodného. Významnou roli zde bude hrát rovněž věk dcery; čím bude starší, tím více bude moci sama ovlivňovat, kde bude trávit svůj volný čas. Pokud se nyní přidaly pro změnu rozhodnutí o rodičovské odpovědnosti i další důvody, jako např. zhoršený prospěch ve škole či pokud dcera nechce být sama doma s matčiným přítelem, jde již o vážné signály, že je třeba situaci bez zbytečného odkladu řešit.
K otázce výživného při střídavé výchově je třeba zdůraznit, že i při střídavé výchově soudy rozhodují o povinnosti platit výživné a o jeho výši samostatně pro každého rodiče. Zjednodušeně řečeno je to proto, aby bylo prokazatelné, jak si každý z rodičů svou vyživovací povinnost plní. Je-li větší rozdíl v příjmech rodičů, tak obvykle rodič s vyšším příjmem platí vyšší výživné než rodič s příjmem nižším. I v otázce výživného má soud rozhodnout podle potřeb dítěte, nikoli podle přání rodičů.
Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ
29. 4. 2011 at 13:10
Soud rozhodne podle potřeb dítěte v otázce výživné, ale neřídí se dle možností toho konkrétního rodiče! PRAXE Paní doktorko, víte co to je msta soudkyně vůči otci/otcům to bývá kolikráte realita
29. 4. 2011 at 13:24
Panu J.F. budu držet palce. Jen se obavám, že musí trefit na soudce, který argument vyslyší. Mslím, že ani zde to nepůjde snadno. Ale rozhodně JÍT DO TOHO!!! Mě zajímá..kolik je dceři?
29. 4. 2011 at 15:18
snad se pan JF podělí s novými skutečnostmi a rozhodně mu držím také palce